BaşkentGaz'dan Ensar'a 55 milyon, devlete 18,5 milyon TL

Mehmet Torun'un sahibi olduğu Ankara'da 2 milyondan fazla abonesi bulunan BaşkentGaz'ın devlete vergi ödemede oldukça cimri davrandığı ortaya çıktı.


2017 yılında Kızılay üzerinden 7 milyon 925 bin dolar (Bugünkü para ile yaklaşık 55 milyon TL) Ensar Vakfı’na bağış yapan BaşkentGaz’ın son 3 yılda ödediği verginin 18 milyon 490 bin TL olduğu belirlendi.

Geçtiğimiz yıllarda  çocuk istismarı ile gündeme gelen ve yakın zamanda bir yöneticisi Türk tarih Kurumu Başkanlığına getirilen  AKP yanlısı Ensar Vakfı’na yapılan 8 milyon dolarlık bağış uzun süredir tartışılıyor.

CHP'Lİ HAKVERDİ  SORDU BAKANLIK YANITLADI

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi’nin bilgi edinme talebine Hazine ve Maliye Bakanlığınca verilen cevapta ise, 2017 yılında Kızılay üzerinden 7 milyon 925 bin dolar (Bugünkü para ile yaklaşık 55 milyon TL) Ensar Vakfı’na bağış yapan BaşkentGaz’ın son 3 yılda ödediği verginin 18 milyon 490 bin TL olduğu anlaşıldı.Bakanlık tarafından Hakverdi’ye gelen cevapta, BaşkentGaz’ın 2017 yılında matrahsız olduğu ve bu yüzden hiç vergi tahakkuk etmediği ortaya çıktı.

Öte yandan, Ensar Vakfı'na aktarılmak üzere Kızılay'a verilen 8 milyon dolara ilişkin açıklama yapan Kızılay Başkanı Kerem Kınık ise, Başkentgaz'ın vergi kaçırdığı iddialarına ilişkin, "Vergi kaçırmak başkadır, vergiden kaçınmak başkadır" ifadelerini kullanmıştı.

ERDOĞAN’DAN ARKADAŞ KIYAĞIBaşkentGaz’ın sahibii Mehmet Torun'un babası Aziz Torun'un Erdoğan’ın hem okul hem futbol arkadaşı olduğunu dile getiren Hakverdi sözlerine şöyle devam etti.

“Peki kim bu Ankaralıların parasını alıp Ensar’ın Amerika’nın en güzel yerinde bina dikmesine destek olan Başkent Gaz’ın sahibi Torunlar GYO.

Erdoğan’ın İmam Hatip Lisesinden arkadaşı Aziz Torun ve ailesi. Torunların kurucusu baba Osman Torun 1955’te İstanbul’a gelir. Torun ailesi iş hayatında önce gıda işine girer ardından inşaat işinde büyürler.
Kızılay üzerinden Ensar’a bağış yapan Başkentgaz o yıl hiç vergi ödememiş!

Özellikle 2005’li yıllardan itibaren artık onları kimse tutamaz. 2000’li yıllardan sonra yıldızı giderek parlayan Torunlar Plazalar, Residanslar, Avm’ler, Turizm tesisleri, Marina’lar sahibi olur. Yıl 2013’ü gösterdiğinde şirket Başkent Gaz’ın da sahibi olur. Yönetim Kurulu üyeleri arasında Sanayi Ticaret Bakanlığı yapmış Ali Coşkun bile var. Erdoğan ve Torun’un futboldan da arkadaş. Öyle bir futbol aşkı var ki içlerinde bu aşkı görmek için Ali Sami Yen Stadının yerinde bugün ne olduğuna bakmanız yeterli.”

Ali Haydar Hakverdi açıklamasına, “Yıllara göre vergi seyrine baktığınızda devletin kasasına girmesi gereken paranın nereye gittiği açıkça görülüyor. İşin teknik boyutuna girildiğinde ise hesaplar GYO statüsü nedeniyle kitabına uygun gösterilmeye çalışılsa bile ortaya doğru sonuç çıkma ihtimali çok düşük. BAŞKENTGAZ’ın Kızılay aracılığıyla yaptığı bağışın vergisel açıdan değerlendirilebilmesi için Şirketin 2017 yılı Kurumlar Vergisi Beyannamesini kamuoyuyla paylaşması gerekmektedir” sözleri ile devam etti. 
Başkentgaz ihalesinde 338 milyon dolar kayıp

HAKVERDİ’DEN BAŞKENT GAZ VE TÜRKEN VAKFI’NA ÇAĞRI

CHP'li Hakverdi, “Hayırsever Başkent Gaz Ankaralılar sayesinde her ne kadar vergi levhasında göremesek te yıllardır büyük paralar kazanıyor. Şu süreçte 3 ay boyunca her ay Anakaralı hemşehrilerine 100’er metreküp gazı hediye etsin. Türken Vakfı insanların hayatı tehlikedeyken ve ülkemiz salgın hastalıkla mücadele ederken mal mülk edinmeyi bir kenara bırakıp Amerikada’ki inşaatı satarak ülkemizdeki salgınla mücadeleye bağışlasın” dedi.

BAŞKENTGAZ KİME GEÇMİŞTİ

Ankara’da doğalgaz dağıtım işleri 2007 yılına kadar belediye işletmesi olan EGO İşletme Genel Müdürlüğü tarafından yapıldı. Sonrasında ise Ankara Büyükşehir Belediyesi 2013 yılına kadar Başkentgaz A.Ş. tarafından doğalgaz dağıtım işlemini gerçekleştirdi.
Başkentgaz'ın patronu Mehmet Torun: Madem yanlıştı, Kızılay kabul etmeseydi

Dönemin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Başkentgaz’ın tamamı 2013 yılında 1 milyar 162 milyon dolara Torunlar Holding’in oldu.

KISA SÜRE ÖNCE ATANMIŞTI

Öte yandan, Cuma günü ise, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla Türk Tarih Kurumu Başkanlığı'na Prof. Dr. Ahmet Yaramış atanmıştı. Yaramış'ın Ensar Vakfı'nın Afyonkarahisar yönetim kurulu üyesi olması dikkat çekmişti.

Yaramış Ensar Vakfı’nın Afyonkarahisar’da gerçekleştirilen 10 Mart 2018’teki olağan genel kurulunda üye olarak yönetim kuruluna girmişti.

Atatürk'ün kurduğu kurumun başına Ensar'dan bir ismin getirilmesi tartışma yaratmıştı. (Patronlar Dünyası)

Yorumlar:

Yorum Yaz