Facebook'un nefret söylemine karşı reklamlarını durdurdular

Dünyanın en büyük gazlı içecek üreticisi Coca-Cola, yine dünyanın en büyük margarin tekeli sosyal medya paylaşım sitelerinden Facebook'un geçtiğimiz günlerde yoğun tepki çeken nefret söylemini protesto için reklam vermeyi durdurduklarını açıkladı.


Facebook’un nefret söyleminin yayılmasının önüne geçmek adına yeterince önlem almadığı gerekçesiyle geçtiğimiz günlerde başlatılan #StopHateforProfit kampanyasına destek veren ve Facebook’u boykot eden reklamverenlerin sayısı ABD’de her geçen gün artarken, Coca-Cola diğer reklamverenlerden daha kapsamlı bir adım attı ve sosyal medya reklamlarını bir ay boyunca tüm dünyada durdurdu.

The Coca-Cola Company tarafından yapılan açıklamada şirketin mevcut Facebook boykotuna dahil olmadığı ancak tüm sosyal medya reklamlarının durdurulduğu belirtildi. Coca-Cola CEO ve Başkanı James Quincey ise karara ilişkin, “Dünyada ırkçılığa yer yok, sosyal medyada da ırkçılığa yer yok” açıklamasında bulundu.

The Coca-Cola Company’nin sosyal medya reklamlarını durdurma kararı en az bir ay boyunca geçerli olacak ve şirketin reklamları Facebook ve Instagram’ın yanı sıra Twitter, Snapchat ve YouTube’da da yer almayacak. 

Şirket bu süre içerisinde reklam politikalarını gözden geçireceği gibi, sosyal medya platformlarından daha fazla sorumluluk ve şeffaflık da talep ediyor.

Unilever, ABD’de yıl sonuna kadar sosyal medya reklamı yapmayacak

Coca-Cola’nın söz konusu kararının bir gün öncesinde Unilever’den de benzer bir açıklama geldi. 

ABD’deki kutuplaştırılmış atmosferi gerçekçe gösteren Unilever, ABD’de geçerli olmak üzere, yıl sonuna kadar Twitter, Facebook ve Instagram’da reklam harcamalarını durdurdu.


Unilever'in çantasında neler var?

Dünyanın en büyük margarin üreticisi Unilever'in Türkiye portföyünde; OMO, Rinso, Yumoş, Domestos, Cif, Sunlight, Elidor, Dove, Dove Men, Toni&Guy, Signal, Clear, Rexona, Lux, Axe, Sana, Lipton, Knorr, Calve, Becel, Algida, Carte d'Or, Cornetto, Nogger, Magnum, Max, UFS ve Vaseline markaları yer alıyor.

Bu dönemde söz konusu platformlarda reklam yapmanın topluma ve bireylere değer katmayacağını belirten FMCG devi, durumun yakından takip edileceğini ve gerekli görülmesi halinde kararın gözden geçirilebileceğini de ekledi.

Unilever, Instagram hariç Facebook’ta geçtiğimiz yıl 42,3 milyon dolar harcama yapmıştı.

Reklamverenlerin Facebook boykotu büyüyor

Facebook’un yanıltıcı bilgi ve nefret söylemine dair politikalarına tepki olarak doğan ve reklamverenleri Temmuz ayı boyunca platformda reklam yapmamaya çağıran #StopHateforProfit hareketine katılan markaların sayısı her geçen gün artıyor. The North Face ve Verizon boykota destek verdiğini açıklayan ilk markalar arasında yer alırken, önümüzdeki ay ABD özelinde platformdan uzak kalma kararı alan markalar arasında Levi’s, Dockers, Hershey’s, Honda, Eddie Bauer ve Starbucks da katıldı. Starbucks, #StopHateforProfit kampanyasına destek vermese de tüm büyük sosyal medya platformlarından 1 Temmuz itibarıyla uzak kalacak.

Zuckerberg’in bir günlük kaybı 7,2 milyar dolar

Unilever’in yıl sonuna kadar Facebook’taki reklam harcamalarını durdurma kararını açıklamasının ardından Facebook hisseleri son üç ay içerisindeki en büyük düşüşü (yüzde 8,3) yaşadı. Facebook’un pazar değeri 56 milyar dolar kayıp yaşarken, Bloomberg Billionaires Index verilerine göre, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in serveti de 7,2 milyar dolar azaldı.
(CNBC, Ad Age, Adweek)

Yorumlar:

Yorum Yaz