Erdoğan müjdeyi açıkladı: Karadeniz'de 320 milyar metreküp doğal gazı keşfedildi

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'beklenen müjdeli haberi Akdeniz'den de bekliyoruz' dedi. Erdoğan Türkiye'nin Türk doğalgazını 2023'te kullanmaya başlayacağını söyledi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye'nin kaderini değiştireceğini iddia ettiği Karadenizde doğalgaz müjdesiyle herkesi ekrana kilitledi. Türkiye tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz'de gerçekleştirdiğini belirten Erdoğan, Fatih sondaj gemisinin adını Sakarya Gaz Sahası olarak değiştirdikleri Tuna1 adlı lokasyonda  320 milyar metreküp doğalgaz bulunduğunu keşfettiğini açıkladı.Cuma namazını Eyüp Sultan Camii'nde kılan Erdoğan, müjdeyi vermek için saat 15.05'te kameraların karşısına geçti ve Reuters'in Bloomberg'i kaynak göstererek iki gün önce açıkladığı Karadedeniz'deki  doğalgaz müjdesiyle  ilgili “Türkiye'de yeni bir dönemin açılacağına da şimdiden inanıyorum” dedi ve Karadeniz'de 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi bulunduğunu, 2023'te halkın kullanımına sunulacağını söyledi.

Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi'nde düzenlediği basın toplantısındaki konuşmasından satır başları şöyle:

 
> Dünyada yaşanan hiçbir kaos yoktur ki gerisinde enerji meselesi yatmasın. Enerji bağımsızlığın tesisinde de büyük öneme sahip.

> Suriye'de son yıllarda yaşananları düşünün, birileri doğruda petrol üretim tesislerine yönelmiştir. Aynı durumda Libya'da da karşılaştık. Birileri petrol sahalarının dibinde bitivermiştir. Enerji kaynaklarının paylaşımı kavgası vardır. Hep önce insan dedik.

> İnsanlık bizde petrol onlarda kalmış. olabilir. Rabbim bize görülmedik zenginlikte kapı açtı. Bu alanda en üst lige çıkmış Türkiye var. Ülkemizde çok uzun yıllar boyunca doğal gaz ve petrol arama çalışmaları kiralama usulüyle yapıldı.

> Kimsenin günahını almıyoruz aradılar ama bulamadılar. Doğrudan milli kuruluşlarımız aracılığıyla yürütülmesini kararlaştırdık.

> İnsanlık bizde, petrol onlarda kalmış olabilir. Rabbim bize bambaşka bir yerde, görülmemiş zenginlikte bir kapı açtı.

> Türkiye'de uzun süre petrol ve doğalgaz arama çalışmaları kiralama yöntemiyle yapıldı, dışa bağımlıydık. Elimize birkaç sayfa rapordan başka bir şey geçmedi. Biz artık bu şekilde yürüyemeyeceğimizi gördük. Bu tür çalışmaların kiralama veya benzeri yöntemlerle değil doğrudan milli kuruluşlar aracılığıyla yürütülmesini kararlaştırdık.

> Ülkemizin milli enerji ve maden politikasını yeni baştan belirledik. 3 sondaj gemisini derin deniz sondaj gemisini filomuza kattık. Bu alanda dünyanın en önde gelen ülkeleri arasına dahil olduk. 3 sondaj ve 2 sismik araştırma gemimiz tamamen kendi ekipman ve personelimizle çalışmalarını yürütüyor.

> Türkiye tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz'de gerçekleştirdi. Fatih sondaj gemimiz 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfetmiş durumda. Kuyudan elde edilen veriler aynı sahada daha geniş rezervlere işaret ediyor. İnşallah devamı gelecek.

> Hemen tespit kuyuları açmaya başlayacak, üretim konseptini belirleyip inşaat ve yapım işlerine geçeceğiz. Hedefimiz 2023 yılında Karadeniz gazını milletimizin kullanımına sunmaktır. İnşallah benzer bir müjdeli haberi Akdeniz'den de bekliyoruz.

> Diğer ülkelerdeki arama ruhsatlarımızı da çoğaltıyoruz. Ülkemizin enerji meselesini kökten çözmekte kararlıyız. Türkiye bunun bedelini ödemiş bir ülkedir. Cari açığımızın en büyük sebebi de hep enerji olmuştur. Denizlerde ve karada daha büyük arama yapıp enerjide net ihracatçı konumuna gelene kadar bize durmak yok.

> AB, Yunanistan'ı şımarıp üzerimize salarken kendi ilkelerine ihanet ettiğini görmelidir. Ortada dolaşan ve hiçbir geçerliliği olmayan saçmsapan haritaların en büyük zararı AB'ye vereceği unutulmamalıdır.

> Sakarya gaz sahasındaki keşiften sonra artık önümüze çok daha aydınlık bir yol olduğuna inanıyoruz. Bugün gelecek nesillere önemli bir miras bırakacağız, gece gündüz demeden çalışmaya devam edeceğiz. Buradan elde edeceğimiz gelirin hayırlar getirmesini Rabbimden niyaz ediyorum. Süreçte emeğe katkısı olan herkesi tebrik ediyorum. Bu sürece öncülük eden Berat Albayrak ve Fatih Dönmez'e ekipleriyle birlikte bir kez daha teşekkür ediyorum

Erdoğan, konuşması ardından damadı olan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile canlı bağlantı gerçekleştirdi. 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak açıklamasında, "Türkiye olarak çok önemli bir sürece şahitlik ediyoruz. Milletimizin tarihinde ağustos ayı zaferler ayı. Bugün yine bir ağustos ayında ülkemizin makus talihini tarihe gömdüğümüz sürece şahitlik ediyoruz. Bizim için övünç kaynağı. Tam bağımsızlık yolunda çok büyük bir adım atıldı. Yarınlara çok daha umutlu taşıyacak bizleri. Keşif ülkemizin dört bir yanındaki vatandaşımızın gururla sevinç yaşayacağı bir adım atılıyor. Cari açık konusunu ülkemizin gündeminden çıkaracağız.Yeni bir sürece girdiğimizi görmüş oldum. Türkiye artık yeni bir döneme giriyor. Ne Doğu ne Batı yeni eksen Türkiye söylemiyle yeni bir sürece gidiyoruz. Muazzam çileli bir yolcukla bu neticeyi ortaya koydukları için şükranlarımı sunuyorum. Bir kez daha şuna inanç ve imanla şahitlik ettim ki  Allah hiçbir emeği zayi etmiyor. Bugün yeni bir çağın açıldığına inanıyorum." dedi. 

ENERJİ BAKANININ AÇIKLAMALARI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Fatih Sondaj Gemisi'nden yaptığı açıklamada, "Bugün bizler için çok önemli bir gün. Türkiyemiz, milletimiz için tarihi dönüm noktalarından olabilecek bir gün yaşanıyor. Potansiyeli yüksek lokasyonlara yoğunlaştık. Burası 9. derin deniz sondajımız. Rabbime hamd ediyorum. Karadeniz'de Trabzon'da montaj işlemi yapıldı. 20 Temmuz'da matkap indi." diye konuştu. 

Dönmez'in açıklamalarından başlıklar şöyle: 

"Bugün ülkemiz için tarihi bir dönüm noktasındayız, yeni dönemde odaklanacağımız esas konu petrol ve doğal gaz olacak.  Bu bölgede en kısa sürede yeni tespit kuyularımızı açacağız. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında vatandaşlarımızla kendi gazımızı buluşturacağız.  Gazın kalitesi önemli, son derece kaliteli gösteriyor. Bu bölgede 6 bin kilometrelik sismik çalışma yapacağız.

Biz her zaman inandık. Varsa mutlaka bulacağız dedik. Biz de aradık ve bulduk. Burada milletimizin duası son derece önemli.  Sizin arkamızda dimdik durmanızla, azimle, kararlıkla bu işlemlere devam ettik. Bazı keşiflerimiz olumsuz sonuçlansa da vatandaşlarımız bize büyük destek verdi.

Dışişleri Bakanımız haklı davamızı sonuna kadar savundu. Milli Savunma Bakanı bizi donanmasıyla yalnız bırakmadı, teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu süreçte alınterini koyan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. 

En büyük teşekkürümüz aziz milletimize. Güzel haberler vermek için yeniden bir arada olmak üzere selam ve saygılarımı iletiyorum."

TÜRKİYE'Yİ İHYA EDECEK

Reuters ajansının Türk yetkililere dayandırdığı bilgilere göre doğalgaz kaynağına ilişkin bilgiler şöyle: 
• Rezerv büyüklüğü: 800 milyar m3
• Türkiye'nin enerji ihtiyacını 20 yıl karşılayacak
• Çıkarılma süresi: 7 ila 10 yıl
• Yatırım maliyeti: 2-3 milyar dolar.

Yorumlar:

Yorum Yaz