TZOB Başkanı: 'Kadın çiftçilere pozitif ayrımcılık uygulansın'

Her yıl 15 Ekim'de düzenlenen Dünya Kadın Çiftçiler Günü bu yıl pandeminin gölgesinde kutlanıyor. BM Genel Sekreteri kırsal kesimde yaşayan kadın ve kız çocuklara yatırım yapılsın" dedi. TZOB Başkanı kadın çiftçiler için pozitif ayrımcılık yapılmasını talep etti.


BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü mesajında, kırsal kesimde yaşayan kadın ve kız çocuklara yatırım yaparak toplumsal ilerlemenin sağlanabileceğini bildirdi. TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar da, tarımın yükünü kadınların çektiğine dikkat çekerek, “2,5 milyon kadın çiftçimiz, günde 16-17 saat çalışıyor, üretime omuz veriyor, ülkenin gıda güvencesini sağlıyor” dedi ve kadın çiftçilere pozitif ayrımcılık iyapılmasını talep etti.

15 Ekim Kırsal Kesimde Yaşayan Kadınlar Uluslararası Günü, bir diğer deyişle, Dünya Kadın Çiftçiler Günü… Gün dolayısıyla düzenlenen etkinlikler ve verilen mesajlarda, kadın çiftçilerin üretime ve toplumların ilerlemesine katkısına vurgu yapılıyor.“Toplumsal ilerleme için kırsalda yaşanan kadınlara yatırım yapılmalı”

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, 15 Ekim Kırsal Kesimde Yaşayan Kadınlar Uluslararası Günü mesajında, kırsal kesimde yaşayan kadınların konumlarının güçlendirilmesinin, sağlıklı bir dünyada, herkes için refah, eşitlikçi ve huzurlu bir gelecek inşa etmenin temelini teşkil ettiğini belirterek, “Kırsal kesimde yaşayan kadınlara ve kız çocuklarına yatırım yaparak toplumsal ilerlemeyi sağlayabiliriz” dedi.

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için insan onuruna yakışır işlerin, yoksulluğun ve açlığın ortadan kaldırılmasının garanti altına alınması, iklim değişikliği ile mücadele edilmesi gerektiğinin altını çizen Guterres, kırsal kesimde yaşayan kadınlar ve kız çocuklarının yoksulluk, eşitsizlik, dışlanma ve iklim değişikliğinin etkilerinden orantısız bir şekilde etkilendiğini kaydetti.

Kadınlar ve kız çocuklarının hakları için çağrı yaptı 

Tüm ülkeleri kırsal kesimde yaşayan kadınların ve kız çocuklarının insan haklarından tam olarak yararlanmalarını garanti altına almaya çağıran Antonio Guterres, şu ifadeleri kullandı:

“Bu haklar arasında arazi ve arazi mülkiyet hakkı, yeterli seviyede gıda ve beslenmeye erişme hakkı, her türlü şiddet, ayrımcılık ve zararlı uygulamalardan uzak bir yaşam hakkı, cinsel ve üreme sağlığı da dahil olmak üzere en üst düzeyde sağlık hizmetlerine erişme hakkı ve yaşamları boyunca kaliteli, maddi olarak karşılanabilir ve ömür boyu eğitim hakkı da bulunuyor.

Bunu başarmak için yatırım yapılması, yasal ve politik reformların hayata geçirilmesi ve kendi hayatlarını etkileyen konulardaki karar alma süreçlerine kırsal kesimde yaşayan kadınların da dahil edilmesi gerekiyor. Kırsal kesimde yaşayan kadınların ve kız çocuklarının refahına, gelir kaynaklarına ve güçlü olmalarına yatırım yapılarak, toplumsal ilerleme sağlanabilir.”Tarımın yükü kadınların sırtında”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar da, 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı.

Kış aylarında 5 milyon, yaz aylarında 6 milyona yakın istihdam sağlayan, 80 milyon ülke nüfusunu, 5 milyonu aşkın sığınmacı, mülteci ve yabancıyı, 40 milyon turisti besleyen tarımın Türk ekonomisinin temeli olduğuna dikkati çeken Bayraktar, tarımda çalışanların yarıya yakınını kadınların oluşturduğunu belirterek, “Kırsalda çocukların bakımı ve ev işlerinin yanı sıra tarımın yükü de kadınların sırtında. 2,5 milyon kadın çiftçimiz, günde 16-17 saat çalışıyor, üretime omuz veriyor, ülkenin gıda güvencesini sağlıyor” dedi.

Tarımda çalışanların yüzde 45,8’i kadın
Erkeklerin ağırlıklı olarak tarım dışında çalışmasıyla, kadınların tarımın en önemli istihdam unsuru haline geldiğini bildiren Bayraktar, “Haziran ayı rakamlarına göre, tarımda çalışan 5 milyon 624 bin kişinin yüzde 45,8’i olan 2 milyon 576 binini kadınlar oluşturuyor” bilgisini paylaştı.

Türkiye’nin tarımda verimliliği yakalamak istiyorsa işe kadın çiftçilere eğitim vermekle başlaması gerektiğini belirten Bayraktar, şunları kaydetti:

“Tarımda kültürel işlemlerin iyi bir şekilde yapılması, hem bitkisel hem de hayvansal üretimde verimliliğin yakalanmasında en önemli unsurların başında kadınlar geliyor. Bundan dolayı, kadın çiftçilerin, geçmişten öğrendikleri geleneksel yöntemleri bırakmaları tarımsal üretime büyük katkı sağlayacaktır. Bunun en kestirme yolu, kadın çiftçilerin eğitiminden geçer. Kadın çiftçilerin eğitimi, tarımda modern tekniklerin uygulanmasını kolaylaştıracak, verimliliği ve kaliteli üretimi artıracak, ülke tarım ve ekonomisine en büyük katkıyı yapacaktır.”Tarım istihdamında en büyük sorun kayıt dışılık

Tarımdaki istihdamın en önemli sorununun kayıt dışılık olduğuna dikkati çeken Bayraktar, şu bilgileri verdi:

“Tarımda çalışan 5 milyon 624 bin kişinin yüzde 47,4’ü olan 2 milyon 633 bini ücretsiz aile işçisi konumunda. Bu rakamın yüzde 76,6’sı olan 2 milyon 17 bini kadınlardan oluşuyor. Tarımdaki kadınların yüzde 78,3’ü ücretsiz aile işçisi konumunda. Tarımda, kadın işveren sayısı 3 binde, ücretli veya yevmiyeli kadın sayısı 261 binde, kendi hesabına çalışan kadın sayısı 295 binde kalıyor.

Tarımda çalışan kadınların yüzde 90,8’i primlerin yüksekliğinden dolayı kayıt dışı kalıyor, sosyal güvenlik kapsamına girmiyor. Kayıtlı çalışan kadın sayısı tarımda 237 binde kalırken, kayıt dışı çalışan kadın sayısı 2 milyon 339 bine ulaşıyor. Kayıt dışılık oranı, tarımda, işveren kadınlarda yüzde 33,3 iken, ücretli veya yevmiyeli çalışan kadınlarda yüzde 85,4’ü, kendi hesabına çalışan kadınlarda yüzde 95,3’ü, ücretsiz aile işçisi olarak çalışan kadınlarda yüzde 90,9’u buluyor.”Kadın çiftçilere pozitif ayrımcılık talebi

Tarımda, mevcut sigorta primleriyle kayıt dışılığın önlenemeyeceğini ve kadın çiftçilere tarım Bağ-Kurunda ayrıcalığın şart olduğunu belirten TZOB Başkanı, şunları kaydetti:

“2016’da asgari ücret artışı ve prim gün sayısının 22’den 23’e çıkması, çiftçimizin SGK primini yüzde 35,2 yükseltmişti. Talebimiz üzerine 2017 yılında borcu olmayan çiftçilerimiz, 5 puanlık Hazine teşviki aldılar. 2018’de prim gün sayısı 25’e çıktı. Prim borcu olmayan bir çiftçimizin aylık primi 498 lira 92 kuruşu bulmaktadır. Bu primlerle tarımda kayıt dışılık azalmaz. Bir evde hem erkek hem de kadın Tarım Bağ-Kur’lu olsa, indirime rağmen her ay 997 lira 84 kuruş prim ödeyecek. Kıt kanaat geçinen bir çiftçi ailesi bu kadar primi nasıl öder? Üstelik bu indirimden sadece borcu olmayan çiftçilerin yararlandığı da unutulmamalıdır.

Tarım Bağ-Kur prim ödeme gün sayısı, 2008 yılında her ay için 15 gün olarak uygulanıyordu. Bu tarihten sonra her yıl 1 gün artan prim gün sayısı, 2018 yılında 25’e çıktı. Gün sayısı, 2023 yılında diğer sigortalılarda olduğu gibi 30 güne yükselecek. Kırsalda gelir seviyesi ülke gelir ortalamasının yüzde 35’inde kalmaktadır. Prim ödeme gün sayısı yeniden 2008’deki rakama, 15 güne indirilmelidir.

Tarım sektöründe çalışan kadınların sosyal güvenlik primlerinin yüzde 50’si, erkeklerin ise yüzde 25’i devlet tarafından karşılanmalıdır. Böyle bir uygulama, tarımda istihdam edilen kadınlarımızın sosyal güvenlik kapsamına girmesini kolaylaştıracaktır.

Çalışma şartlarının zorluğu dikkate alınarak, çiftçilerimize çalıştıkları her yıl için sigorta gün sayılarına 90 gün (4 yıla 1 yıl hesabıyla) yıpranma payı  ilave edilmelidir.

Yapılan desteklemelerde, projelerde kadın çiftçilerimize artı puan uygulanmalı, banka kredilerinde de kadın çiftçilerimize pozitif ayrımcılık yapılmalıdır.”


Emine Erdoğan'dan Kadın Çiftçiler Günü mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, kadınların, tarımsal üretimin en büyük aktörlerinden olduğunu ifade etti.
Emine Erdoğan, Twitter hesabından 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü dolayısıyla paylaşımda bulundu.

Paylaşımında çiftçi kadınlarla fotoğraflarından oluşan videoya da yer veren Emine Erdoğan, "Kadınlarımız, tarımsal üretimin en büyük aktörlerindendir. Soframızdaki nimetin bize ulaşmasında onların emeği ve alın terinin payı büyük. 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü'nü kutluyorum." ifadelerini kullandı.

Yorumlar:

Yorum Yaz