Sabancı Üniversitesi'nden Melsa Ararat, 5. Kez ICGN yönetimine seçildi

Sabancı Üniversitesi İşletme Fakültesi öğretim üyesi , Türkiye Kurumsal Yönetim Forumu Direktörü ve Baş Araştırmacısı Prof.Dr.Melsa Ararat beşinci kez ICGN’nin Yönetim Kuruluna seçildiği açıklandı.


Uluslararası kurumsal yatırımcıların liderliğinde çalışmalarını sürdüren International Corporate Governance Netwok (ICGN) 2020 Genel Kurulu’nu online olarak gerçekleştirdi.

Küresel çapta yatırım ortamını etkileyen çalışmalar yapan ICGN’in genel kurulunda, üyelerin yüzde 99’unun oyunu alarak tekrar seçilmiş yönetim kuruluna seçilen Melsa Ararat  "Bugüne kadar Türkiye’den ICGN’in tek kurumsal üyesi Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği idi.2020 yılında iki önemli yatırım kurumu ICGN’in kurumsal üyesi oldu: Sabancı Holding ve Türkiye Varlık Fonu. ICGN’in Küresel Sorumlu Yatırımcı İlkelerinin bu iki önemli kurumumuza yararlı olacağına ve onların uygulamalarının da ICGN’in bilgi dağarcığını genişleteceğine inanıyorum" dedi. 

Ararat, ICGN 2020 Yıllığı için yazdığı makalede kapitalizmin siyasileşmesi, ortaklık yapılarının yoğunlaşması ve devletin ekonomideki rolünün artmasıyla genel olarak gelişmekte olan piyasalara özgü yönetişim sorunlarının artık küresel sorunlar olduğuna ve gelişmiş piyasalar ile gelişmekte olan piyasalar arasında kurumsal yönetim ile ilgili bilgi transferinin yoğunlaşması gerektiğini belirtiyor.

İlk kez 2015 yılında Londra’da yapılan genel kurulda ICGN guvernörü olarak seçilen Ararat, ICGN’in yönetim kuruluna yükselen piyasalardan atanan ilk üye ve ilk akademisyen olmuştu. Ararat, ICGN’in Küresel Ödüller Komitesinde de görev yapıyor. 

1995 yılında Birleşik Krallık kanunlarına göre kurulan ve kâr amacı gütmeye ICGN, 54 trilyon dolar varlığı yöneten varlık yöneticileri ile kurumsal yatırımcıların önderliğinde yatırım ve kurumsal yönetim profesyonellerini bir araya getiriyor.

MELSA ARARAT KİMDİR?

Türkiye Kurumsal Yönetim Forumu'nun (CGFT) 1 kurucu direktörü ve Sabancı Üniversitesi İşletme Fakültesi'nde profesör olan Dr. aile kontrolündeki holdingler ve uluslararası ortak girişimler. 2003 yılında Türkiye Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yayınlanan KY İlkelerini geliştiren KY Komitesi üyesi ve 2004-2008 yılları arasında S&P Yönetişim Hizmetleri Danışmanı olarak görev yapmıştır. Halen Kurumsal Yönetim ve İş Etiği alanında bursiyer olarak çalışmaktadır. akademik kariyerinden önce Philips grubu bünyesinde Türkiye, Benelüks, Singapur ve Japonya'da üst düzey yönetim ve yönetim kurulu pozisyonlarında bulunmuştur.

Marquis Who's Who'da bir eğitimci olarak listelenen Dr. Ararat'ın akademik geçmişi Yönetim ve Strateji'dir. 2004 yılından beri Dünya Bankası Grubu'na danışman olarak politika çalışmalarında aktif olarak yer almaktadır. ECGI'nin (Avrupa Kurumsal Yönetim Enstitüsü) akademik üyesidir, NSFM'nin (Sürdürülebilir Finansal Piyasalar Ağı) üyesidir, UN PRI'nin danışman üyesidir. SSE (Sorumlu Yatırım - Sürdürülebilir Menkul Kıymet Borsaları İlkeleri), CBI (İklim Tahvili Girişimi) danışma kurulu üyesi ve ICGN'nin (Uluslararası Kurumsal Yönetim Ağı) aktif bir üyesidir. ICGN'in Ödüller Komitesi ve İş Etiği Komitesi üyesidir. Dr. Ararat, Bağımsız Kadın Direktörler Projesi ve Türkiye'de Aile İçi Şiddetle Mücadele Projesi'nin direktörüdür.

Dr. Ararat'ın CG ve Türkiye'de sürdürülebilir yatırım üzerine yaptığı araştırma ve yorumları en çok alıntılananlar. Gelişmekte olan ekonomilerde CG reformlarını desteklemek için 2007'den beri önde gelen akademisyenleri ve uygulayıcıları bir araya getiren IFC destekli küresel EMCGN'yi (Kurumsal Yönetişim Gelişen Piyasalar Araştırma Ağı) koordine etmektedir. Dr. Ararat aynı zamanda TKYD'nin (Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği) Akademik Kurulu'na başkanlık etmektedir.

Dr. Ararat'ın özel uzmanlığı Sürdürülebilir Yatırım içerir. 2009'da Türkiye'de CDP İklim Değişikliği Projesi'ni ve 2015'te CDP Su Projesi'ni başlattı. 2010'da Türkiye'de Sürdürülebilir Yatırım ve Önemli Gelişmekte Olan Pazarlara Sürdürülebilir Yatırım'ı yazdı ve Borsa İstanbul'un 2014'teki lansmanından önce Sürdürülebilirlik Endeksi projesini yeniden canlandırmasına yardımcı oldu. Endekste yer alan firmaların sürdürülebilirlik performansını değerlendiren yerel analistlere liderlik ediyor.

1 GBRW (Global Board Ready Women) programının kurucu ortağı ve EWSDGE (Avrupa Kadın Hissedarlar Talep Cinsiyet Eşitliği) programı üyesidir. 

(İşkadın/Kazete)

Yorumlar:

Yorum Yaz