Merkez Bankası, Erdoğan' a rağmen faizi 4,75 puan arttırdı

TCMB'nın bugün açıkladığı faiz kararına göre, 10,25 olan politika fazi 15'e yükseldi.


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 475 puan artırdı.

TCMB, Para Politikası Kurulu(PPK) toplantısının ardından yapılan  açıklamaya göre, haftalık repo faizi %10,25 seviyesinden %15,00 seviyesine yükseldi. Foreks anketine katılan 22 ekonomistin tamamı faiz artırımı beklerken, medyan tahmin 475 baz puan artış yönünde oluşmuştu.

TCMB önceki iki toplantısında da sürpriz kararlarla Eylül ayında değişiklik beklenmemesine rağmen faizi 200 baz puan artırmış, Ekim toplantısında artış beklentisine rağmen değişikliğe gitmemişti.

Merkez Bankası Beklenti Anketinde enflasyon beklentisi yıl sonu için %12,47, 12 ay sonrası için %10,77 ve 24 ay sonrası için %9,20  seviyesinde bulunuyor.

"FAİZ ARTIŞINA KARŞIYIIM" DEDİ AMA ENYÜKSEK FAİZ ARTIŞLARI DA ONUN DÖNEMİNDE OLDU

 TCMB'nin enflasyon beklentisi bu yıl sonu için %12,1, 2021 yıl  sonu için %9,4 seviyesinde bulunuyor. TÜİK en son tüketici fiyatlarını yıllık %11,89 olarak açıkladı. TCMB'nin bir sonraki toplantısı 24 Aralık'ta gerçekleştirilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan defalarca faizlerin arttırılmasına karşı olduğunu açıklamıştı. Ancak AKP'nin iktidar olduğu 2002 yılından bugüne AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan her defasında faiz artışına karşıyım demesine rağmen, AKP dönemi Türkiye Cumhuriyeti'nin en yüksek faiz artışının yaşandığı dönem oldu.  Ekonomist ve TV programcısı Emin Çapa'nın verdiği bilgiye göre, AKP(nin 18 yıllık iktidarında üç kez en yüksek faiz artışı gerçekleşti.

 (AA-KAZETE)Yorumlar:

Yorum Yaz