Janet Yellen, ABD'nin 231 yıllık tarihinde ilk kadın hazine bakanı oluyor

ABD'nin ilk kadın Merkez Bankası (FED) Başkanı olan Janet Yellen 46. Başkanı seçilen Joe Biden'in kabinesinde yine bir ilke imza atıyor. Yellen, yeni kabinede


ABD'nin 46. Başkanı seçilen Joe Biden, kabinesinin ilk isimlerini açıklamaya başladı. Amerikan basınına göre ABD Merkez Bankası'nın (Fed) eski başkanı Janet Yellen, yeni kabinede hazine bakanlığı görevini üstelenebilir.

Bu atamanın gerçekleşmesi halinde Yellen, bakanlığının 231 yıllık tarihinde bu göreve gelen ilk kadın olacak.

Tecrübeli bir ekonomist ve istihdam piyasası konusunda uzman olan Yellen, 2014'te de Fed'in ilk kadın başkanı olmuştu.

74 yaşındaki Yellen'ın göreve gelmesi halinde bakanlığının önceliği Trump yönetiminin aksine vergi indirimleri ve gevşek mali kurallar değil ekonomik eşitsizlik ve iklim değişikliği ile mücadeleye kayacak.Eski FED Başkanı Yellen, 2014 yılında yaptığı konuşmada ekonomik eşitsizliğin artmasının, ülkesinin temelinde yer alan değerlere tehdit olduğunu söylemişti.

Yellen; ABD Kongresi, uluslararası finans kuruluşları ve iş dünyası tarafından saygı duyulan bir isim.

Koronavirüs kriziyle mücadele edilmesi için para musluklarının açılması gerektiğini söyleyen Yellen, mali politikalardan ziyade para politikalarında daha tecrübeli bir isim.

ABD Başkanı Donald Trump, 2018 yılında Fed Başkanı olarak Yellen'ın görevin süresini uzatmayı reddetmiş, yerine Jerome Powell'ı atamıştı.

Biden'ın kabinesinde başka kimler olacak?

Öte yandan Joe Biden'ın kabinesinde yer alacak isimler yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı.

Biden, uzun süredir dış politika danışmanı olan Antony Blinken'ı dışişleri bakanlığı görevine aday gösterecek.

Eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın yardımcılarından Jake Sullivan'ın da Biden'ın ulusal güvenlik danışmanı olacağı açıklandı.

Ulusal İstihbarat Direktörlüğü görevine Avril Haines'ın atanacağı belirtildi. Haines bu görevi üstlenecek ilk kadın olacak.

Biden, bir diğer eski ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'i ise "iklim elçisi" olarak atayacak. (BBC)

Yorumlar:

Yorum Yaz