Dün benzine, bugün motorine zam

Benzine yapılan zammın ardından, motorinin litre fiyatına da bu gece yarısından geçerli olmak üzere 28 kuruş zam yapıldı. Motorinin litre fiyatına zam geldi.


Geceyarısı itibariyle motorinin litre fiyatına 28 kuruş zam yapıldı. Dünde benzine 37 kuruş zam yapılmış, İzmir, İstanbul, Ankara'da bir litresinin fiyatı 7 liranın üzerine çıkmıştı.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) söz konusu artışların pompa fiyatlarına bu gece yarısından itibaren yansıyacağını duyurdu.

Buna göre, bugün saat 00.01'den itibaren geçerli zamla Ankara’da ortalama 6,34 liradan satılan motorinin litre fiyatı 6,62 lira oldu. Motorinin litresi İstanbul’da 6,31 liradan 6,59 liraya, İzmir’de 6,40 liradan 6,68 liraya yükseldi.

EPGİS’in açıklamasında motorine 5 kuruş daha zam yapıldığı ancak bunun pompa fiyatına yansımayacağı belirtildi.

Akaryakıt fiyatlarının hesaplanması

Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor.

Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

Yorumlar:

Yorum Yaz