Forbes, 'Dünya'nın En Güçlü 100 kadını' listesini açıkladı: Merkel yine birinci

Forbes, 'Dünya'nın En Güçlü 100 kadını' listesini açıkladı. Listenin zirvesinde Almanya Başbakanı Angela Merkel yer alırken, Güler Sabancı da Forbes listesine girmeyi başardı.


ABD'li iş dünyası dergisi Forbes, 'Dünyanın En Güçlü 100 Kadını' listesini paylaştı. Listenin ilk sırasında Almanya Başbakanı Angela Merkel yer aldı. Forbes'ın 'Dünyanın En Güçlü 100 Kadını' listesine Türkiye'den Güler Sabancı 76'ıncı sıradan girdi. 

Listede öne çıkan dünya kadınları şöyle:Angela Merkel: Görevdeki 15. yılını dolduran Almanya'nın 'ebedi şansölyesi'

Sık sık Almanya'nın 'ebedi, şansölyesi' olarak anılan Angela Merkel, görevdeki 15. yılını doldurdu. Dünyanın en büyük dördüncü ekonomisi olan Almanya'ya direkt, dünyanın en büyük ekonomik birliği olan Avrupa Birliği'ne (AB) dolaylı olarak uzun yıllar liderlik etti.

Birlik içinde onun istemediği hiçbir düzenleme yapılamadı, zora düşen ülkeler, bankalar, firmalar çareyi onda aradı. ABD, Rusya ve Çin başta olmak üzere herhangi bir konuda AB ile görüşmek, müzakere etmek veya anlaşmalar yapmak isteyen aktörler daima önce onunla görüştü.

Kıtasındaki ülkelerin liderleri arasında en uzun süre görevde kalmayı başaranlardan biri oldu ve aldığı kararlarla bu ülkelerde yaşayan insanların hayatlarına kendi siyasetçilerinden bile daha fazla etkisi oldu.

İsmi istikrar ile özdeşleşti. Çoğu için öngörülebilirlik, sağduyu, uzlaşma, soğukkanlılık, ciddiyet, mütevazılık, ağırbaşlılık anlamına gelirken kimileri için hantallık, kemer sıkma, duygusuzluk, içtensizlik ve statükoculuk anlamına geldi.

Peki modern Avrupa'ya şeklini veren Angela Merkel'i hangi unsurlar şekillendirdi? Merkel Almanya'yı, Avrupa'yı ve dünyayı nasıl etkiledi? Bu noktaya nasıl geldi? Bu kadar bilinen bir siyasetçi olarak bu kadar bilinmez kalmayı nasıl başardı? 

Yaptığı kısa ve öz bir konuşma ile siyasi kariyerine veda eden Alman Şansölyesi hakkında hala pek çok merak edilen ve bilinmeyen var.

İkinci Dünya Savaşı sonrasında doğan ilk şansölye

Kamuya açık konuşmalarını veya gazetecilerle olan röportajlarını daima Almanca yapan Merkel aslında iyi seviyede İngilizce ve Rusça konuşabiliyor. Opera hayranı ve analitik düşünme kabiliyeti yüksek bu kadın siyasetçi soğuk savaş sırasında Temmuz 1954'te Angela Dorothea Kasner ismiyle Hamburg'da dünyaya geldi. Merkel bu sebeple İkinci Dünya Savaşı sonrasında doğan ilk Alman Şansölye olarak da kayda geçti.

Merkel iktidarda kaldığı yıllar boyunca sürekli daha entegre bir Almanya ve Avrupa yaratma yolunda siyaset yaptı. Ketum tavırları ve mütevazı tarzını pek değiştirmedi. Sıradan bir apartman dairesinde kimyager olan ikinci eşi ile yaşayan, kendi alış verişini kendi yapan ve gerekirse tarifeli uçakla da seyahat eden bir dünya lideri oldu.

Kendi alışverişini kendi yapıyor, tarifeli uçakla seyahat ediyor

Merkel, başbakanlık görevini 2021 yılındaki seçimlere kadar sürdürecek ancak bu başbakan olarak son dönemi.

Almanya'da 2021'den önce erken seçime gidilmesi halinde ise Merkel bir daha başbakan ya da milletvekili adayı olmayacak ve bu şekilde siyasi kariyerine veda edecek.Lagarde, ikinci sırada yer aldı. 

Christine Madeleine Odette Lagarde, Fransız avukat ve politikacı. 1 Kasım 2019 tarihinden itibaren Avrupa Merkez Bankası Başkanı olarak görevini sürdürüyor.Listenin üçüncü sırasında, Kamala Harris yer aldı. 

Kamala Devi Kamala Devi Harris, Birleşik Devletler'in seçilmiş başkan yardımcısı olan Amerikalı politikacı ve avukat.

2020 başkanlık seçimlerinde görevdeki Başkan Donald J. Trump ve yardımcısı Mike Pence'ın yenilgisinden sonra başkan seçilen Joe Biden ile birlikte 20 Ocak 2021'de göreve başlayacak

Kamala,ilk kadın ve siyah başkan yardımcısı.


4 sırada ise, Ursula von der Leyen yer aldı. 

Ursula Gertrud von der Leyen CDU üyesi Alman siyasetçi ve Avrupa Komisyonu Başkanı. 2005 ile 2019 yılları arasında federal hükumete hizmet vererek Angela Merkel'in kabinesinin en uzun süreli üyesi oldu. Almanya'nın ilk kadın Savunma Bakanı.


Melinda Gates, beşinci sırada yer aldı. 

Melinda French Gates Amerikan hayırsever. Bill & Melinda Gates Vakfı'nın kurucusu ve başkan yardımcısı. Microsoft'un eski ürün birim yönetimi görevlisiydi. Publisher, Microsoft Bob, Encarta, ve Expedia gibi ürünlerin yönetiminde görev aldı. 1994 yılında Bill Gates ile evlendi.


Mary Barra, altıncı sırada yer aldı. 

Mary Teresa Barra, General Motors Company'nin yönetim kurulu başkanı ve genel müdürü. 15 Ocak 2014'ten beri CEO görevini üstleniyor. Ve büyük bir küresel otomobil üreticisinin ilk kadın CEO'su. 


Nancy Pelosi, yedinci sırada yer aldı. 

Nancy Patricia D'Alesandro Pelosi, ABD Temsilciler Meclisi'nin 60. meclis başkanıydı. 2007 yılına kadar Temsilciler Meclisi'nde azınlıkta bulunan Demokratların liderliğini yürütmekte olan Pelosi 2006 yılı Kasım ayında yapılan ara seçimlerde Demokratik Parti'nin Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu ele geçirmesi sonucu, Meclis oturumuyla yapılan oylamayı kazanarak ABD tarihinde bu göreve seçilen ilk kadın oldu.

ABD tarihinde devlet kademelerinde en üst düzeye ulaşmış kadın. Şimdiye kadar Meclis başkanı görevine seçilen ilk Kaliforniyalı ve ilk İtalyan kökenli Amerikalı olma ayrıcalıklarını da elinde tutuyor.


Ana Patricia Botín, sekizinci sırada yer aldı.

Ana Patricia Botín-Sanz de Sautuola O'Shea, DBE İspanyol bankacı. 10 Eylül 2014'te Botín ailenin dördüncü nesli olarak bu görevi üstlenen Santander Group'un yönetim kurulu başkanlığına getirildi. Bundan önce Aralık 2010'dan beri Santander UK'de CEO olarak görev yapıyordu.

Botín 2005 yılında Forbes dergisi tarafından dünyadaki 99. en güçlü kadın olarak seçildi.

2009'da 45. sırada yer aldı.

Şubat 2013'te BBC Radio 4'da Woman's Hour tarafından İngiltere'de üçüncü en güçlü kadın seçilirken 2016'da Forbes tarafından dünyadaki en güçlü 10. kadın seçildi.


Abigail Johnson, 9. sırada yer aldı.

Abigail Pierrepont Johnson, Amerikalı milyarder iş kadını. 2014 yılından beri Johnson, Amerikalı yatırım firması Fidelity Investments'in başkanlık ve baş yönetici görevini üstleniyor. Aynı zamanda uluslararası kardeş şirket Fidelity International başkanı.


Gail Boudreaux, onuncu sırada yer aldı. 

Gail Koziara Boudreaux Amerikalı bir iş kadını ve sporcu. Üniversitede 1978'den 1982'ye kadar Dartmouth Big Green Kadınlar basketbol takımı için göze çarpan bir oyuncuydu.


Oprah Winfrey, yirminci sırada yer aldı. 

Oprah Gail Winfrey, ABD televizyon tarihinin en çok izlenen talk show programlarından birisi olan ve kendi adıyla anılan The Oprah Winfrey Show'un sunucusu olan sanatçı. İkinci Elizabeth, listede kırk altıncı sırada yer aldı.

II. Elizabeth, İngiliz Milletler Topluluğu üyesi elli üç ülkeden on altısının kraliçesi. Aynı zamanda Topluluk Başkanı ve İngiltere Kilisesi Yüksek Valisi'dir. 6 Şubat 1952'de tahta çıktığında Topluluk Başkanı ve yedi ülkenin kraliçesi oldu.Rihanna, listede altmış dokuzuncu sırada yer aldı.

Barbadoslu şarkıcı, şarkı yazarı ve oyuncu. Saint Michael'da doğup Bridgetown'da büyüdü ve 2003'te albüm yapımcısı Evan Rogers'ın yönetiminde demo kasetler kaydederek müzik endüstrisine girdi. 2005'te ilk albümü Music of the Sun'ı ve sonraki yıl ikinci albümü A Girl like Me'yi piyasaya sürerek ünlendi. 

Rihanna 2017 yılında Harvard Üniversitesi tarafından "Yılın En Yardımsever İnsanı" seçildi.[14] 2019 yılında ABD merkezli Bloomberg Businessweek dergisi tarafından "The Bloomberg 50" (2019'u 2019 yapan 50 kişi) listesine alındı.[15] Ayrıca Forbes dergisinin 2019 yılının En Güçlü 100 Kadını listesinde yer aldı.[16] Aynı yıl Forbes tarafından 600 milyon dolar serveti ile Dünyanın en zengin kadın şarkıcısı seçildi.[17] 2020 yılında 51. NAACP Image Ödülleri töreninde Başkanın Ödülü ile onurlandırıldı. Bu ödülü alan ilk kadın şarkıcı olmuştur.[18] Sahip olduğu lüks giyim markası Fenty'nin yeni koleksiyonunda hiç gerçek deri kullanmadığı için Dünyanın en büyük hayvan hakları kuruluşu olan PETA, Rihanna'yı Compassion in Fashion (Modada Merhamet) ödülüne layık görmüştür.[19] Bugüne kadar dokuz Grammy Ödülü, altı Guinness Dünya Rekoru, on iki Amerikan Müzik Ödülü, on iki Billboard Müzik Ödülü, iki Brit Ödülü dahil olmak üzere yüzlerce ödül ve adaylık elde etti.Beyonce ise yetmiş ikinci sırada yer aldı.

Beyoncé Giselle Knowles-Carter, Amerikalı şarkıcı, şarkı yazarı ve oyuncu. Houston, Teksas'ta doğup büyüyen Beyoncé, çocukken çeşitli şarkı ve dans yarışmalarında performans sergiledi. 1990'ların sonunda, R&B kız grubu Destiny's Child'ın solisti olarak ünlendi.

Kendi deyimiyle "çağdaş bir feminist"[7] olan Beyoncé'nin şarkıları genelde aşk, ilişkiler, tek eşlilik ile kadın cinselliği ve güçlendirmesi temaları çevresinde şekillenmektedir. 18 yıla yayılan kariyerinde solo sanatçı olarak 75 milyondan fazla,[8] Destiny's Child ile birlikte 60 milyon[9][10] albüm sattı ve tüm zamanların en çok satan şarkıcılarından biri oldu.[11][12] Bugüne kadar 20 Grammy Ödülü kazandı ve bu ödüle en çok aday gösterilen kadın oldu. Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği, Beyoncé'yi Amerika'da 2000'lerin En Çok Sertifika Alan Sanatçısı kabul etti. 2009'da Billboard tarafından Onyılın En İyi Radyo Şarkıları Sanatçısı, 2000'lerin En İyi Kadın Sanatçısı ve 2011'de Milenyumun Sanatçısı seçildi.[13][14] 2013 ve 2014'te Time dergisinin Dünyadaki En Etkili 100 İnsan listesine girdi.Güler Sabancı, yetmiş altıncı sırada yer aldı. 

Güler Sabancı, Türk iş insanı, Sabancı ailesi'nin üçüncü nesil üyesi ve Sabancı Holding’in yönetim kurulu başkanı ve murahhas üyesi. Kariyerine Lassa’da başlayan Sabancı, grubun farklı şirketlerinden çeşitli görevler üstlendi.

Yorumlar:

Yorum Yaz