İngiltere'de kadınların zaferi: 'Regl vergisi sıfırlandı

İngiltere'den önce İskoçya geçen yıl kasım ayında kadın hijyen ürünlerini ücretsiz hale getirerek dünyada bunu yapan ilk ülke olmuştu. CHP'nin geçen yıl bu yönde verdiği teklif ise Meclis 'te görüşülmeye bile değer bulunmadı.


AB’den ayrıldığı için, birlik içinde ‘lüks tüketim maddesi’ olarak görülen kadın hijyen ürünlerinde geçerli vergi kuralına uymak zorunda olmayan İngiltere, ‘tampon vergisi’ni kaldırdı. Kadın hakları aktivistleri  Mayıs 2014’ten beri sürdürdükleri ‘Regli Vergilendirmeyi Bırakın’ kampanyaların ve bu yönde verdikleri mücadelenin göz ardı edilip bu adımın Brexit avantajı olarak gösterilmesini tepkiyle karşıladılar.

Yaklaşık 50 yıldır üyesi olduğu AB’den resmen ayrılan ve artık Brüksel kurallarına tabi olmayan İngiltere’de, yıllardır mücadelesi verilen bir adım da hayata geçti.

AB yasaları gereği ‘temel olmayan lüks tüketim maddesi’ olarak nitelendirilen ped ve tampon benzeri kadın hijyen ürünlerinden alınan, ‘tampon vergisi’ olarak da bilinen en az yüzde 5’lik katma değer vergisi bu yeni dönemin başlangıcıyla birlikte sıfırlanmış oldu.

Finans Bakanı Rishi Sunak, “Tampon vergisini kaldırma sözümüzü yerine getirdiğimiz için gururluyum. Hijyen ürünleri temel ürünlerdir, bu yüzden doğru olan bunlardan KDV alınmaması” ifadelerini kullandı.

Verginin sıfırlanması sayesinde ortalama gelirli bir kadına yaklaşık 40 pound, yani 55 dolar kazandıracağı hesaplamaları yapılmıştı.

İNGİLTERE'DE KADINLAR 2014'DE "REGLİ VERGİLENDİRMEYİ BIRAKIN" KAMPANYASI BAŞLATMIŞTI

Bu sebeple verginin sıfırlanmasının Brexit yanlıları tarafından AB’den ayrılmanın bir avantajı olarak gösterilmeye çalışılması, bu uğurda uzun süredir mücadele eden aktivistlerin tepkisini çekti.

Mayıs 2014’te ‘Regli Vergilendirmeyi Bırakın’ kampanyasını başlatmış olan 27 yaşındaki Laura Coryton, bunun bir Brexit başarısı gibi gösterilmesini ve toplanan 320 binden fazla imzadan hemen hemen hiç bahsedilmemesini eleştirdi: “Hükümetin bunu ciddiye alıyor olması harika. Başbakan regl hakkında konuşabiliyorsa elbette ki herkes konuşabilir. Bugün kutlama yapılması gereken bir gün ama tampon vergisinin Brexit açısından siyasi futbol gibi kullanılması üzücü” dedi.

TÜRKİYE'DE CHP ve HDP'NİN TEKLİFLERİ MECLİS'TE BEKLİYOR

Kadın hijyen ürünlerinde vergiyi sıfırlayan dünyadaki ilk ülke İskoçya olmuştu. İskoç parlamentosu geçen kasım ayında kadın hijyen ürünlerinden alının verginin sıfırlanmasıyönündeki teklifi oylayarak kabul etmişti.

Türkiye'de ise CHP Milletvekili Serra Kadıgil, kadın hijyen ürünlerinden vergi alınmaması yönünde kanun değişikliği teklifinde bulunmuştu. Ancak aradan 6 aydan uzun bir süre geçtiğ halde, CHP'nin teklifi Meclis gündemine gelmedi. 

Geçtiğimiz günlerde de HDP  ped, tampon gibi kadın hijyen ürünlerinin özellikle cezaevlerindeki kadın hükümlü ve tutuklulara ücretsiz verilmesi yönünde ayrı bir tektlif sunmuştu. (kazete/BBCTürkçe)

Yorumlar:

Yorum Yaz