ABD'nin ilk kadın Hazine Bakanı'na Türk özel kalem müdürü

2014 yılında FED Başkanı olan Janet Yellen, Joe Biden Kabinesinde Hazine Bakanlığı'na getirildi. Janet'in özel kalem müdürlüğüne ise ürk asıllı Didem Nişancı atandı.


ABD Senatosu, Başkan Joe Biden'ın Hazine Bakanlığına aday gösterdiği eski ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen'a onay verdi. Eski Fed Başkanı Yellen, ABD tarihinde Hazine Bakanlığı görevine gelen ilk kadın oldu

Senato Genel Kuruluna yapılan oylamada, 84 senatör Yellen'ın Hazine Bakanı olması için "evet" oyu verirken, 15 senatör "hayır" oyu kullandı.

Böylece Yellen, ABD tarihinde Hazine Bakanlığı görevine gelen ilk kadın oldu. Yellen, cuma günü de ABD Senatosu Finans Komitesinden onay almıştı.

Deneyimli bir ekonomist olan Yellen, 2014'te Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) ilk kadın başkanı olmuştu. 

AA'nın haberine göre; Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın Yellen'ı yeniden Fed başkanlığına aday göstermeyince söz konusu göreve 2018'de Jerome Powell atanmıştı.

Yellen, Senatonun Finans Komitesinde 19 Ocak'ta yaptığı konuşmada, Hazine Bakanlığı görevine atamasının onaylanması halinde kentlerde ve kırsal bölgelerde yaşayan Amerikalı işçilerin ihtiyaçlarına ve rekabetçi bir ekonomiye sahip olmaya odaklanacağını belirtmişti.BAKANLIĞA TÜRK ASILLI ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında daha fazla desteğe ihtiyaç olacağını vurgulayan Yellen, "Tarihi düşük seviyelerdeki faiz oranlarıyla yapabileceğimiz en akıllıca şey büyük oynamak." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Bu arada Yellen'a Hazine Bakanlığı görevinde özel kalem müdürü olarak Türk asıllı Didem Nişancı eşlik edecek.

Öteyandan Türk asıllı Ozge Guzelsu da Savunma Bakanlığı baş hukuk muşavir yardımcılığına getirildi. (Kazete)

Yorumlar:

Yorum Yaz