Türkiye ve dünyada ilgi uyandıran 8 Mart Dünya Kadınlar Günü reklamları

Genellikle kadınlara özel Sevgililer Günü, Anneler Günü gibi günlerde tüketimi özendiren reklamlar kullanan firmalar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde sosyal içerikli reklamlara önem verdiler. İşlemelerin 8 Mart reklamlarında kadına yönelik şiddeti kınayan kadın haklarını, kadının istihdam ve üretimde ki gücünü öne çıkaran görsel ve sloganlar kullanmaları dikkati çekti.


8 Mart'ı anlamlı ve önemli kılan en içerikli mesaj ise oyuncu Demet Avgar ile çekilen sosyal medya portalı Meyhanedeyiz.biz reklamında verildi.

Pazarlamasyon,com internet portalının değerlendirmesine göre, 8 Mart 2021 Dünya Kadınlar Günü'ylle ilgili dikkadt çeken reklamlar şöyle: 
 

Kelebek Mobilya
Son dönemde sosyal medya ve Netflix belgeseli üzerinden genç kesimi de kendine hayran bırakan  ve onlarla samimi bir bağ kuran Nükhet Duru, #KanatAcalimYenilige hastagiyle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Kelebek’in reklam yüzü oldu. Nükhet Duru, kendi hayatından örnekler vererek  kadınları bu özel günde ‘çalışmaya, üretmeye, gelişmeye, yenilenmeye ve pes etmemeye’ davet etti.


Meyhanedeyiz.biz
Sosyal meyhane portalı meyhanedeyiz.biz, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için Demet Evgar ile bir reklam filmi çekti. Kadınların işten eve, sosyal hayatın her alanında karşılaştıkları ayrımcılığa, adaletsizliğe ve önyargılara odaklanan reklam filmi sosyal medyada oldukça ses getirdi.


Boyner
Boyner 8 Mart temalı reklam filmi ile kadın cinayeti davalarındaki indirimlere dikkat çekti. Son bir yıldır sosyal medyada oldukça fazla gördüğümüz alışveriş indirimleri haberlerine gönderme yapılarak ironik mesajla başlayan videoda daha sonra ciddileşerek “Bu indirimlere kayıtsız kalamayacaksınız; ‘namus indirimi’, ‘kravat takma indirimi’, ‘evden erkek sesi geliyordu indirimi” gibi sözlere yer verildi. 2020 yılında 300 kadının erkekler tarafından öldürüldüğüne vurgu yapılan ve “Suçlular bu indirimlerden yararlanamadığında 8 Mart Dünya Kadınlar Kutlu olacak. ”İstanbul Sözleşmesi’ne kulak verin” denilen video “Lütfen İndirmeyin” sözleriyle sona erdi.


Vakıfbank
VakıfBank ise yayınladığı reklam filmi ile, fırsat ve istihdam eşitliğinin savunucusu kurum kimliğiyle, çalışma hayatındaki değişmesi gereken dinamiklere vurgu yaptı. Çalışmayla, iş görüşmelerinde erkek adaylara sorulmayan eş, çocuk, özel yaşam gibi cinsiyetçi sorulara son verilmesi yönünde, sosyal farkındalık oluşturulması hedeflendi. Oyuncunun olmadığı, mekanın belirsiz olduğu film, iş hayatında kadın-erkek eşitliğinin gereğinin, adayın niteliklerine yani “işine bakmak” olduğunu hepimize bir kez daha hatırlattı.


Dardanel
Toplam istihdamının yaklaşık %70’ini oluşturan kadın çalışanlarıyla 8 MArt Dünya Kadınlar Günü için reklam filmi yayınlaya Dardanel, toplum dilinde kalıplaşan ”Adamlar ne güzel yapmış” söylemine dikkat çekerek ‘‘Adamlar değil, kadınlar yapmış” dedi.
Vestel
Avrupa Şampiyonu Ritmik Cimnastik Grup Milli Takımı Ana Sponsoru Vestel, Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı ve tüm kadınlara ”Dik dur ve duruşun herkese ilham olsun.” dedi.


Opet
OPET, Türkiye’de kadın istihdamının artırılmasına katkıda bulunma hedefiyle 2018’de başlattığı “Kadın Gücü Projesi” ile köklü bir değişime imza attı. “Mesleğin cinsiyeti yoktur” anlayışı ile erkeklere özgü meslek olarak algılanan akaryakıt satış yetkilisi, istasyon yöneticisi, vardiya amiri gibi pozisyonlarda kadınlara iş olanağı sunan OPET bu reklam filmi ile istasyonlarında çalışan kadın sayısının 3000’e yakın olduğunu duyurdu.


Damat
Damat, ”35 yıldır huzurunuza, doğrularımızdan ayrılmadan, kadına verilen değeri hep önceliğimiz sayarak, kadının yanına yakışacak kadar doğru, dürüst, incelikli, centilmen ruhumuzla çıkıyoruz. Sizlerin huzuruna çıkmanın sanıldığı kadar kolay olmadığının bilinciyle her gün sizlerin yanında olmaktan gurur duyuyoruz.” diyerek 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününi Kutladı.


Ford Otosan
Ford Otosan, Covid-19 kriziyle birlikte toplumsal cinsiyet eşitsizliği krizinin de giderek büyüdüğünü bir reklam filmi ile gösterdi. Ford filmde, evden çalışılan bu dönemde işten çıkan, kariyerinde geri adım atmak zorunda kalan ve erkeklere oranla daha fazla ev işi yapan kadınların oranı arttığını dile getirerek, filmdeki cinsiyetlerin yeri değiştirilse bu ev tanıdığın bir eve benzer miydi diye sordu. Kendine bu soruyu soran herkesi eşit bir gelecek için kadın ve erkek üzerinde ayrı ayrı şekillenmiş toplumsal rolleri sorgulamaya, değişimin bir parçası olmak için harekete geçmeye davet etti.


Neutrogena
Neutrogena, Dünya Kadınlar Günü’ne özel olarak hazırladığı kampanya filmi ile “Üstümüzde emeği olan tüm kadınların ellerine sağlık” diyerek, sağlık çalışanı kadınlardan eğitimci kadınlara, aşçı kadınlardan çiçekçi kadınlara kadar elleri ile hayatlarımıza dokunan tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı. Kampanya filminde; aldığımız ilk nefesten, öğrendiğimiz harflerde, giydiğimiz kıyafetlerden, kullandığımız en yeni teknolojilere ve hatta yediğimiz yemekten içtiğimiz çaya kadar hayatımızda pek çok kadının eli olduğunu vurgulayan Neutrogena, elleriyle ve emekleriyle hayatımıza dokunan tüm kadınların ellerine sağlık diyor.


Netflix
Netflix, ”Bu 8 Mart’ta, tarih yazmış ve bugün hala bunu yazmakta olan kadınları tanıyın ve kutlayın” diyerek özellikle sinema alanında büyük başarılara imza atmış veya sadece emek vermiş her türden kadına reklam filminde yer verdi.


Google
Google bu seneki Doodle’ı ile bizleri statükoya meydan okuyan ve eğitim, sivil haklar, bilim, sanat ve çok daha fazlasında önünü açan kadın öncüleri vurgulayan, kadın tarihine doğru bir yolculuğa çıkardı. Doodle videosu, nesiller boyu kadınların kapılarını açan elleri tasvir ederek bu kahramanlara saygı duruşunda bulundu.


ScotiaBank
Kanada’nın büyük bankalarından biri olan ScotiaBank çarpıcı bir reklam filmi ile dünyanın farklı yerlerindeki kadınların yüzyıllardır eşitlik çağrısında bulunduğunu dile getirdi. Her bir nesil tarafından eşitlik çağrısında bulunan kadınlar için gerçek eşitlik gelene kadar yapmaları gereken çok şey olduğunun farkında olduklarını belirten Scotiabank, kadınların karşılaştığı engelleri kaldırmaya kararlı olduğunu gösterdi ve bir nesile daha eşitlik çağrısından bulunmama söz verdi. (KAZETE)

Yorumlar:

Yorum Yaz