Yeni TCMB Başkanı'ndan Erdoğan'ı kızdıracak açıklama: Hemen faiz inecek önyargısı doğru değil

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, başkanlığında ilk faiz kararının verileceği Nisan ayında ya da izleyen aylardaki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantılarında “hemen faiz indirileceği önyargısını” doğru bulmadığını belirtti.


Bloomberg’in sorularını yazılı olarak yanıtlayan Merkez Bankası'nın yeni Başkanı Kavcıoğlu'ndan, faizlerin artmasından sürekli şikayetçi olan AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı kızdıracak açıklama geldi. 

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu açıklamasında “Nisan veya sonrasındaki aylarda PPK kararıyla ilgili hemen faiz indirilecek şeklinde önyargılı bir yaklaşımı doğru bulmuyorum” ifadelerini kullandı.

Kavcıoğlu “Yeni dönemde de kararlarımızı kurumsal bir para politikası anlayışıyla enflasyondaki düşüşün kalıcılığını sağlayacak şekilde almaya devam edeceğiz” dedi.

Kavcıoğlu ayrıca, Merkez Bankası’nın yüzde 5 enflasyon hedefine sıkı sıkıya bağlı olduğunu dile getirdi.

Kavcıoğlu, "Bunun sürdürülebilir büyüme için de ne kadar önemli olduğunun farkındayım. Para politikası duruşunu belirlerken gerçekleşen ve beklenen enflasyonla birlikte küresel sermaye akımları, benzer ülkelerin reel getirileri ve yerleşiklerin portföy tercihlerini de dikkate alacağız” dedi.

Kavcıoğlu, "dalgalı kur rejimine bağlı kalacaklarını ve kurların , kurlar serbest piyasa koşullarında arz ve talep dengesine göre oluşacağını vurguladı. (BBCTürkçe)

Yorumlar:

Yorum Yaz