TCMB'de 128 milyar dolardan sonra şimdide '159 ton altına ne oldu' krizi

"Dünya Altın Konseyi’nin (World Gold Council) Nisan 2021 raporunda Türkiye Merkez Bankasındaki altın rezervi 515,2 ton olarak gözüküyor"


Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Doğan Aydal, Dünya Altın Konseyi verileri ile Türkiye Merkez Bankası başkanının belirttiği Türkiye Altın Rezerv verilerinin neden farklı olduğunu sordu.

Prof.Dr. Doğan Aydal, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun, kamuoyunu aydınlatmak için bu birbirini tutmayan rakamlara göre ortaya çıkan 159,2 ton altın farkının akibetini açıklamak zorunda olduğunu belirtti.

Aydal konu ile ilgili yazılı açıklamasında şunları söyledi: 

Dünya Altın Konseyi’nin (World Gold Council) Nisan 2021 raporunda Türkiye Merkez Bankasındaki altın rezervi 515,2 ton olarak gözükmektedir.

Ayrıca Dünya Altın Konseyinin belirttiği bir başka husus, Mayıs 2017’den itibaren Türkiye’deki ticari bankaların elindeki altın rezervlerini daima Merkez Bankası rezervleri dışında göstermiş olmalarıdır.  

Ancak bu altınlarda Ticari bankalar hesabına Türkiye Merkez Bankasında durmaktadır. Bu altınların miktarı, Dünya Altın Konseyi tarafından, Nisan 2021 tarihinde açıklanan resmi raporda 364 ton olarak belirtilmiştir. Yukarıdaki iki rakamın toplamı 879,2 tondur.

"MB Başkanı 159 ton altının akıbetini açıklamalı"

Merkez Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu’nun katıldığı bir canlı yayında Merkez Bankasındaki Altın rezervinin 720 ton olduğu belirttiğini hatırlatan Aydal,  "Röportaj sırasında bu rezervin tamamının Merkez Bankasına ait olduğu imajı verilmiştir.
 
Ticari bankaların 364 ton altınının 720 tondan ayrı hesaplanması gerekeceğinden Türkiye Merkez Bankasında kalan altın miktarı sadece 356 ton olmalıdır.

Ülkemiz tarafından Dünya Altın konseyine resmi beyan edilen miktar  515,2 ton olduğundan ve elde sadece 356 ton altın varsa, 159,2 ton altın Merkez Bankasında yok demektir. Merkez bankası Başkanı Sayın Şahap Kavcıoğlu Kamuoyunu aydınlatmak için bu birbirini tutmayan rakamları ve 159,2 ton altının akibetini açıklamak mecburiyetindedir" ifadelerini kullandı. 

TCMB en çok altın satan merkez bankaları arasında

Öteyandan Bloomberg HT'nin 2020 aralık tarihli haberine göre, bazı altın üreticisi ülkelerinin koronavirüs salgınının etkisini azaltmak için rekora yakın fiyatlardan yararlanarak satışa geçmesinin etkisiyle 2010 yılından bu yana ilk kez merkez bankaları altında satıcı hale geldi.

Dünya Altın Konseyi'nin rakamlarına göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası da 2020'nin 3. çeyreğinde 22,3 ton altın satışıyla ön sıralarda yer aldı.

Yılın üçüncü çeyreğinde altında görülen rallinin etkisiyle merkez bankaları altında satışlara hız verdi.

Dünya Altın Konseyi'nin raporuna göre, 2020'nin üçüncü çeyreğinde merkez bankaları 2010 yılının dördüncü çeyreğinden bu yana altında ilk kez net satıcı hale geldi.

Konseyin verilerine göre bu gelişmeye Özbekistan Merkez Bankası ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın satışları neden oldu. Bunun yanında Rusya Merkez Bankası da çeyreklik bazda 13 yılın ardından ilk kez altında satışa geçti.

Dünya Altın Konseyi'nin raporuna göre Özbekistan Merkez Bankası 2020 yılının üçüncü çeyreğinde 34,9 ton altın sattı. Aynı dönemde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın altın satışı ise 22,3 tonu buldu.

Dünya Altın Konseyi Kıdemli Analisti Louise Street, altın satışlarının yerli kaynaklardan alım yapan ve yüksek altın fiyatlarından yararlanmak isteyen merkez bankaları tarafından yapıldığını belirtti.

Altın üreticileri: TCMB ürettiğimiz tüm altını aldı

Türkiye'de daha önce yapılan mevzuat değişikliği ile TCMB altın üreticilerinin ürettiği altını piyasa fiyatından öncelikli olarak satın alma hakkına sahip olmuştu. Ağustos'ta bu konuda Bloomberg'e açıklamalarda bulunan Altın Madencileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Yücel TCMB'nin tek alıcıları haline geldiğini belirtmişti. Yücel “Düzenleme değişikliğiyle birlikte TCMB bizim tek alıcımız haline geldi. Bugüne kadar ürettiğimiz tüm altını aldı” ifadelerini kullanmıştı.

TCMB verilerine göre, banka 2019 sonunda rezervlerinde 411,8 ton altın bulunduruyordu. TCMB’nin 2019 altın rezervinin 372 tonu Borsa İstanbul’da, 5,9 tonu ise Bank Of England’da tutuluyor.

Altın fiyatları 3. çeyrekte ralli yaptı

Altın fiyatları yılın üçüncü çeyreğinde koronavirüs salgınının yatırımcıları güvenli limanlara yönlendirmesiyle rekor seviyeleri görmüştü. Altının onsu Ağustos ayında 2 bin 75 doların da üzerini test etmişti.

Dünya Altın Konseyi'ne göre, toplam külçe altın talebi geçtiğimiz çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19 düşüşle 2009'dan bu yana en düşük seviyesine geriledi. (Ekonomi servisi)

Yorumlar:

Yorum Yaz