Tam kapanma öncesi yazlıklarda boş yer kalmadı

17 günlük kısıtlamaya özel kiralık villa arayışları patladı, boş yer kalmadı. Kısıtlamada villa kiralamak isteyenler, en az 15 bin lirayı gözden çıkarmak zorunda.


Covid-19 önlemleri kapsamında 29 Nisan’da başlayacak 17 günlük tam gün kapanmaya saatler kaldı. Yasakların başlayacağı yarın saat 19.00'a kadar Tatil bölgelerindeki yazlıklara gitmek isteyenler başta Bodrum, Antalya, Çeşme Marmaris olmak üzere adeta trafiği kilitledi. Bu arada 17 günlük kapanma nedeniyle özel kiralık villa arayışları patladı, tatil yörelerindeki yazlıklarda boş yer kalmadı. Kısıtlamada villa kiraları 15 bin liradan başlayıp 30 bin liraya kadar çıktı.

Yazlık ilçelere ilgi büyük

Koronavirüs döneminde Bodrum, Çeşme, Alanya, Kemer gibi yazlık bölgelere büyük ilgi olduğunu belirten Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, “Mart 2020’den beri yazlık ilçelerin nüfusları katlanmıştı. Özellikle Bodrum büyük ilgi görüyordu. Bu bölgelerde 12 ay boyunca yaşanabilecek ev arayışları zirve yaptı” dedi.

Evde kalmak istemiyorlar

Son gelen kısıtlamayla yazlıklara akının başladığını aktaran Başaran, “Kısıtlama açıklanır açıklanmaz, yazlıkları olanlar planlarını yaptı. Bugün ve yarın da hareketlilik devam edecek. Bu süreyi evlerinde geçirmek yerine yazlıklarından geçirmek istiyorlar” diye konuştu.

Yazlığı olmayanlar kiralık villa peşinde

Yazlığı olmayanları ise tercihlerinin kiralık villa olduğunu kaydeden Başaran, “Yazlığı olmayanlar bu süre için villa kiralıyorlar. Bahçeli, havuzlu evler özellikle isteniyor. Doğayla iç içe olan evler çok seviliyor. Böylelikle aileler hem dinlenebilecekleri hem de çocukların oyun oynayabilecekleri bir yerde kısıtlamayı geçirmeyi düşünüyor” ifadelerini kullandı.

30 bin TL’ye kadar çıkıyor

Villa kiralamak isteyenlerin en çok Bodrum’u tercih ettiğini belirten Başaran, villaların fiyatları hakkında ise şu bilgileri verdi: “Oda, yatak sayısı, havuz, bahçe, teras, manzara, sauna gibi birçok olanağa göre evin fiyatı değişiyor. Ancak dört kişilik bir aile için günlük ortalama 1000 TL’den başlıyor 10.000 TL’ye kadar çıkıyor. Ultra lüks kategorisinde 20.000 TL’ye kadar ulaşan evler bulunuyor. Uzun süreli rezervasyonda indirimler olabiliyor. 17 gün için bu ücretler ise ortalama 15.000 TL ile 30.000 TL arasında değişiyor”

Alaçatı Port'ta villa kiraları aylık 80 bin lira

Gayrimenkul Danışmanı Işıl Öziz de, Kazete'ye yaptığı açıklamada,  Çeşme içinde aylık yazlık kiralarının 15 bin liradan başlayıp, büyüklüğüne göre 40 bin liraya kadar çıktığını belirtti.

Alaçatı Port'ta ise villa kiralarının 80 bin liraya kadar yükseldiğine işaret eden Işıl Özil, pandemi sonrası  Çeşme, Urla, Seferihisar, Karaburun, Foça gibi yazlık ilçelerde yatırım amaçlı konut edinmek yerine oturma amaçlı konut satışlarının arttığını söyledi. (haber merkezi)

Yorumlar:

Yorum Yaz