Müebbetten yargılanıyordu, tahliye edildiler

Tekel vahşetinin 6 sanığı da Hizbullah davası sanıkları gibi CMK nın 102 inci maddesine göre tahliye oldu


Hisbullah terör örgütü davası sanıklarının da tahliyelerini sağlayan CMK’nın 102’nci maddesi uyarınca kamuoyunda ’TIR Vahşeti’ olarak bilinen Tekel’e ait TIR’ı içindeki 2 kişi ile birlikte yaktıkları, tanıklık yapmaması için İstanbul’da da 1 kişiyi otomobili içinde yakarak öldürdükleri iddiasıyla ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılanan 6 sanık da tahliye oldu.

Yargılandıkları ilk davada 3’ü ağırlaştırılmış ömür boyu, 3’üne ise, 36’şar yıl ömür boyu hapis cezası verilen 6 sanık, dava dosyaları Yargıtay’da beklerken avukatlarının mahkemeye yaptığı itiraz ardından yapılan duruşma ile 6 yıl sonra tahliye edildi.

TEM’in Adapazarı Alancuma Mevkii’nde, 22 Aralık 2004 tarihinde Tekel İzmir Başmüdürlüğü’ne ait 34 VDN 79 plakalı TIR, içindeki sigaralar çalındıktan sonra içinde sürücüleri Ufuk Tuna ve Mehmet Akkoç ile birlikte yakıldı. Bu olaydan 2 gün sonra da Tekel’de çalışan Emrah Demir de, tanıklık yapmaması için İstanbul Büyükçekmece’de öldürüldükten sonra otomobiliyle yakılarak öldürüldü. Soygun amaçlı cinayet ardından jandarma tarafından Sakarya ve İstanbul’da yapılan soruşturma ardından İsmail Ozan Tatay (43), Hacı Tatay (50), İlyas Tatay (43), Cengiz Bayrak (46), Hasret Ünsal (54), Muharrem Gülten’in (42) de bulunduğu 10 kişi gözaltına alındı.

Sakarya 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 4 sanık çeşitli tarihlerde serbest bırakılırken tutuklu sanıklardan Hasret Ünsal, Cengiz Bayrak ve İlyas Tatay’a 2’şer kez ağırlaştırılmış hapis cezası verildi. Diğer sanıklar; Hacı Tatay, Muharrem Gülten ve İsmail Ozan Tatay’a 65’şer yıl hapis cezası verildi. Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi kararı usul yönünden bozdu.

Bunun üzerine 1 Haziran 2010 tarihinde yapılan ikinci yargılamada, daha önce 2’şer kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verilen Hasret Ünsal, Cengiz Bayrak ve İlyas Tatay’ın cezası 3’er kez ağırlaştırılmış hapse çevrildi. Diğer 3 sanığın hapis cezaları ise 65’er yıldan 75’er yıla çıkarıldı.

Karar, temyiz için yeniden Yargıtay’a gönderilirken, sanık avukatları 31 Aralık 2010 tarihinde yürürlüğe giren CMK’un 102’nci maddesine göre tutukluluk süresinin 5 yılı geçemeyeceğini belirterek sanıkların tahliyelerini istedi. Sakarya 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi de dün 6 tutuklu sanığa ilişkin başvuruyu görüşüp karara bağladı.

Mahkeme heyeti, "İlk tutuklamalarının maktül Emrah Demir’in öldürülmesi de dahil olmak üzere 3 kişiyi öldürme ve diger suçları kapsamasına göre, daha sonradan ayrı bir dava açılmış ve tutuklama kararı çıkarılmış bulunmasının farklı bir tutuklama işlemi yapıldığı anlamına gelmeyeceği ve tutuklu sanıkların vicahen tutuklandıkları tarihten itibaren yaklaşık 6 senedir tutuklu bulunmalarına göre tahliyelerinde yasal zorunluluk bulundugu kanaatına varıldığından" görüşü ile tahliyelerine karar verdi. Karar üzerine tutuklu 6 sanık Sakarya L Tipi Cezaevi’nden tahliye edildi. (Hürriyet)

Yorumlar:

Yorum Yaz