Kapalı cezaevleri tıklım tıklım: 10 yıldan az cezası olanlar açığa

FETÖ operasyonları sonrası kapalı cezaevlerinde yer kalmadı, bazı cezaevlerinde tutuklu ve hükümlülerin ranzalarda nöbetleşe uyudukları iddia ediliyor


15 Temmuz başarısız darbe girişimi sonrası kapasitesinin üzerinde tutuklu ve hükümlünün konulduğu kapalı cezaevlerinde yer açmak için yeni bir değişiklik daha yapıldı. Kapalı cezaevinden açık cezaevlerine geçiş bir kez daha kolaylaştırıldı. 10 yıldan az cezası kalanların  açık cezaevlerine nakledilmeleri konusunda çıkarılan yönetmelik bugün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre 15 Temmuz darbe girişimi sonrası tutuklamalarla cezaevlerindeki doluluk oranının yüzde 104’e yükseldi. Yapılan yeni cezaevleri, tacizcilerin, tecavüzcülerin serbest kalması için yapılan iyileştirmeler de doluluğa çare olmadı.
Cezaevlerinde “boş” alan açmaya çalışan Adalet Bakanlığı, FETÖ’den tutuklu sayısının 42 bini, cezaevlerindeki toplam hükümlü-tutuklu sayısının 197 bin 297’yi açtığını açıklayarak; kapalı cezaevlerini boşaltmak için Açık Ceza İnfaz Kurumlarına Ayrılma Yönetmeliği’nde bir değişiklik daha yaptı.

10 yıldan az cezası kalan açığa

Yeni yönetmelik ile açık cezaevine geçiş şartları bir kez daha kolaylaştırıldı. Eski yönetmelikte, “Toplam cezalarının beşte birini kapalı kurumlarda iyi hâlli olarak geçiren ve koşullu salıverilme tarihine altı yıl veya daha az süre kalanlar” hükmü yer alırken, yeni yönetmelik ile 10 yıldan az hapis cezası alıp, sadece bir ayını iyi halli geçirenlerin açık cezaevine gönderilmelerinin önü açıldı.

“Toplam 3 kez hücreye koyma cezası alanlar”ın açığa geçemeyeceğine ilişkin hükümde de beş kez hücre cezası alanların açığa alınmayacağı şeklinde değişiklik yapıldı.

Disiplin cezasının kalkması yetecek

“Kınama dışında disiplin cezası verilmek suretiyle kapalı kuruma bir defa iade edilenler disiplin cezasının kaldırılma tarihinden itibaren altı ay, birden fazla iade edilenler ise disiplin cezasının kaldırılma tarihinden itibaren bir yıl geçtikten sonra açık kuruma ayrılabilir” hükmü de değiştirildi. Firar suçu hariç kınama dışında disiplin cezası verilmek suretiyle kapalı kuruma iade edilenler disiplin cezasının kaldırılma tarihinden itibaren beklemeden açık kuruma yeniden ayrılabilecek.

“Firar etmez” denilene kolaylık

Ayrıca, “Açık kurumda cezası infaz edilmekte iken ilk kez firar edip yakalanan ve hücreye koyma disiplin cezası verilmek suretiyle kapalı kuruma iade edilen hükümlüler, disiplin cezasının kaldırılmasından itibaren Yönetmelikte aranan diğer şartlara uyduğu ve bir daha firar etmeyeceği değerlendirildiği takdirde açık kuruma ayrılabilir...” kolaylığı da getirildi.

Yorumlar:

Yorum Yaz