Müebbet hapsi onanan Nevin Yıldırım AYM'ye gidiyor

Kendisine cinsel saldırıda bulunan, şiddet ve şantaj uygulayan Nurettin Gider'i öldürmekten yerel mahkemece müebbet hapis cezası verilen Nevin Yıldırım'ın bu cezası Yargıtay Ceza Dairesi'nce oy çokluğuyla onandı. Yargıtay'ın kararı Anayasa Mahkemesi'ne taşınacak


Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Nevin Yıldırım'ın müebbet hapis cezasına çarptırıldığı yerel mahkeme kararını onadı.

Isparta Yalvaç’ta kendisine sistematik istismar, şiddet ve şantaj uyguladığı iddia edilen Nurettin Gider’i  'öz savunma hakkını' kullanarak öldürdüğü için müebbet hapis cezası alan Nevin Yıldırım’ın cezası Yargıtay tarafından onandı.

Oy çokluğuyla verilen kararda kadın üyenin, “haksız tahrik” şerhi koyması dikkat çekti. Nevin Yıldırım’ın Avukatı Fatoş Hacıvelioğlu, Anayasa Mahkemesi'ne başvuracaklarını ifade etti.

Yalvaç ilçesine bağlı Koruyaka köyünde Nevin Yıldırım, 28 Ağustos 2012’de kendisine tecavüz ettiğini öne sürdüğü Nurettin Gider’i av tüfeği ile öldürdükten sonra başını keserek köy meydanına atmıştı.

Yıldırım, 25 Ocak 2015’te yargılandığı Yalvaç Ağır Ceza Mahkemesince müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Temyiz üzerine Yargıtay, sanık Yıldırım hakkındaki kararı, “olayı gerçekleştirirken başkalarının da yardım etmiş olabileceği” gerekçesiyle usul yönünden bozmuştu. (Kazete)

Yorumlar:

Yorum Yaz