Avukatlardan bireysel silahlanmaya karşı kampanya

Son iki ayda iki üyesini silahlı saldırılarda kaybeden Diyarbakır Barosu, bireysel silahlanmaya karşı kampanya başlattı. Baro yönetimi, silah ruhsatı almanın zorlaştırılması ve silah ticaretinin denetim altına alınması çağrısı yaptı.


Diyarbakır'daki  avukatların cübbelerini giyerek toplandıkları Kayapınar İlçesindeki nokta, 22 Haziran’da bir kavgayı ayırmaya çalışan Avukat Armanç Arkaş’ın öldürüldüğü yer. Göğüslerine silahlı saldırılarda ölen arkadaşlarının resmini taşıyan Baro yönetimi ve üyeleri, hem meslektaşlarını anmak hem de bireysel silahlanmaya karşı kampanya başlatmak amacıyla toplandı.Burada bir açıklama yapan Baro Başkanı Cihan Aydın, avukatlara yönelik artan saldırılara dikkat çekti. Aydın, “Bu olaydan 1 ay önce bilindiği üzere yine meslektaşımız Av. Müzeyyen Boylu Sokak ortasında boşanmak istediği eşi tarafından 11 kurşunla vurularak yaşamını yitirmişti. Daha dün İstanbul Barosuna bağlı olarak görev yapan meslektaşımız Av. Hüseyin Yama’nın silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybettiğini üzülerek öğrendik. 2019 yılı içerisinde Aksaray Barosuna bağlı olarak görev yapan meslektaşımız Av. İbrahim Ergin’den dahil olmak üzere 4 meslektaşımızı silahlı saldırı sonucu kaybetmiş bulunmaktayız” dedi.

TÜRKİYE'DE 25 MİLYON BİREYSEL SİLAH VAR

Türkiye’de 25 milyon bireysel silahın bulunduğuna dikkat çeken Aydın, şöyle konuştu: “Türkiye’de son 10 yılda ruhsatlı veya ruhsatsız silah sayısı en az 10 kart arttı. Umut Vakfının hazırlamış olduğu 'Türkiye’de Silahlı Şiddet Haritası-2018' raporuna göre, günde 6 kişi, yılda 2187 kişi bireysel silahlanma sebebiyle hayatını kaybederken, birçoğu ağır olmak üzere, 3529 kişi yaralandı. İçişleri Bakanlığı’nın 2017 Mayıs verilerine göre ise, 2016 yılının sonu itibari ile ruhsatlı tabanca sayısının 308 bin 296’sı sivil vatandaşa ait olmak üzere toplamda 692 bin 921 ruhsatlı tabanca olduğunu açıkladı. Yine İçişleri Bakanlığı, sadece 2018 yılı içerisinde, toplamda 77 bin 185 silah ruhsatı verildiğini açıklamıştır. Ayrıca yüzde 85’i ruhsatsız olmak üzere toplamda 25 milyon civarı bireysel silah bulunmaktadır."

 
ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Aydın, bireysel silahlanmanın önlenmesi için alınmasın gereken bazı tedbirleri de şöyle sıraladı;
  • Devlet öncelikle toplumdaki şiddet eğilimini ve bunun aracı olan silah kullanımını ortadan kaldıracak ya da en aza indirecek tedbirleri almalıdır. Bireysel silahsızlanma için bakanlıklar ya da diğer kurum ve kuruluşlar aracılığıyla eğitim programları ve stratejiler belirlemelidir.
  • Ruhsatlı ya da ruhsatsız silah edinmeyi zorlaştıracak, caydıracak düzenlemeler yapmalı ve bununla ilgili eğitim ve denetim mekanizmasını devreye sokmalıdır. İnternetten satış gibi işlemleri engellenmelidir.
  • Televizyon programları, dizi, film, reklam gibi medya içeriklerinin silah kullanmaya teşvik edici yayınlarıyla ilgili daha ciddi tedbirler almalı ve denetlemelidir. Bireysel silahsızlanmaya yönelik programlar yapılmalıdır.
  • Ulusal ya da uluslararası silah ticaretinin denetiminin arttırılmalı ve suça karışanlarla ilgili etkin soruşturmalar yapılmalıdır.
  • Alkollü eğlence mekanlarının denetimleri sıklaştırılmalı ve eğlence mekanlarına silah ile giriş yasaklanmalıdır. Ayrıca işletmecilerin işletme girişlerinin kontrolunu sıkı hale getirmesi, her alkollü mekanın girişine x-ray cihazı konulması zorunluluk haline gelmelidir.


KARANFİL BIRAKTILAR

Açıklamaya katılan avukatlar daha sonra meslektaşlarının vurulduğu noktaya kırmızı karanfiller bıraktı. Baro, konuya dikkat çekmek amacıyla hazırlanan kısa tanıtım filmi sosyal medyada paylaşmaya başladı.Silahlanmaya dikkat çekmek amacıyla değişik etkinlikler yapılacak.

Yorumlar:

Yorum Yaz