Ceren Damar cinayeti davası sürüyor, kadın örgütleri adliyede nöbette

Akademisyen Ceren Damar Şenel’i 17 yerinden bıçaklayarak öldüren kopyacı öğrencisi Hasan İsmail Hikmet’in ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılandığı davanın üçüncü duruşması sürüyor. Kadın örgütleri ise Adliye önünde Ceren içins adalet nöbeti tutuyor.


Ankara Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışan Ceren Damar Şenel, 2 Ocak 2019 tarihinde “kopya tartışması” bahanesiyle daha önce de kopya çekerken yakalanan öğrenci Hasan İsmail Hikmet itarafından 17 yerinden bıçaklanarak  öldürülmüştü.

Hikmet hakkında “tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle açılan davanın üçüncü duruşması, Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılıyor.

Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanık Hikmet (23) ve avukatı, maktulün annesi Feyzan, babası Mustafa, kız kardeşi Selin Damar, eşi Levent Şenel, müdahil Çankaya Üniversitesi ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının avukatları katıldı.

Duruşmayı bazı milletvekillerinin yanı sıra Çankaya Üniversitesinin öğretim üyeleri ile öğrencilerinin çoğunluğunu oluşturduğu kalabalık grup da izliyor.

Duruşmada Hikmet'in esasa ilişkin savunmasını yapması bekleniyor.

SAVCI KATİLİN AĞIRLAŞIRILMIŞ MÜEBBET HAPSİNİ İSTİYOR

Cumhuriyet Savcısı Fevzi Çakıcı, önceki celse sanığın "canavarca hisle veya eziyet çektirerek, kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "ruhsatsız tabanca bulundurmak" ve cinayetin ardından kendisini kovalayan bir öğrenciye yönelik "silahla tehdit" suçlarından da 3 yıldan 8 yıla kadar hapsini talep etmişti.

Baba Mustafa Damar, duruşma öncesinde diğer aile bireyleriyle adliye önünde yaptığı açıklamada "adalet beklediklerini" söyledi.
Kararın açıklanması beklenen duruşma öncesi Ankara Kadın Platformu tarafından adliye önünde basın açıklaması gerçekleştirildi.

Açıklamada, “Ceren Damar ve öldürülen tüm kadınlar için adalet istiyoruz. Türkiye’de kadınları değil failleri koruyan kararlara karşı gerçek adaleti sağlamak için buradayız” denildi.CERENİN KATİLİ DURUŞMAYA TAKIM ELBİSE VE KRAVAT TAKARAK GELDİ

Fail Hasan Hikmet İsmail’in duruşmaya takım elbiseyle, kravatla gelerek indirim peşinde olduğu ve toplumsal cinsiyet normları üzerinden Ceren Damar’ı itibarsızlaştırmaya çalıştığı belirtilen açıklamada, “Erkek adaletin tahrik ve iyi hal indirimlerini kendine örnek almaktadır. Çeşitli iftiralar atarak kendini aklamaya çalışmasına biz kadınlar izin vermeyeceğiz” diye vurgulandı.

Açıklamanın sonunda “Bugün Ceren Damar için buradayız. Gerçek adaleti istiyor, yaşamlarımızı savunuyoruz. Erkek şiddetine yeter diyoruz” ifadeleri kullanıldı. (kazete haber merkezi)

Yorumlar:

Yorum Yaz