Ceren Damar'ın katilinin avukatı Bıçak'tan 'rezil' savunma

Hocası Ceren Damar Şenel'i üniversitedeki odasında katleden Hasan İsmail Hikmet'in avukatı Vahit Bıçak, bugünkü duruşmada Ceren Damar'ı 15 Temmuz darbesini desteklemekle suçladı, Damar'ın katili cinsel ilişkiye zorladığını öne sürdü. Sanık avukatının bu sözleri duruşma salonunda ve sosyal medyada nefretle karşılandı.


Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisiyken 2 Ocak 2019'da kopya çekerken yakaladığı öğrencisi Hasan İsmail Hikmet tarafından katledilen Ceren Damar Şenel cinayeti davasının 4'üncü duruşması Ankara 33'üncü Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlandı.

'Tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme' suçundan yargılanan sanık Hasan İsmail Hikmet'in hakkında 29 Kasım'da görülen duruşmada ağırlaştırılmış müebbet ve 8 yıla kadar hapis cezası istenmişti.

Mahkemenin kararını açıklaması beklen davanın bugünkü duruşmasında, Ceran Damar Şenel'in ailesi dava öncesi Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. ceren Damar'ın babası Mustafa Damar, diğer aile bireyleriyle yaptığı açıklamada ve açtıkları pankartta 'Ceren Damar için adalet istiyoruz' dediler.

Duruşma öncesi Damar ailesi ve kadınlar, Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yaparak adalet istedi Yaklaşık çoğunluğu kadın 100 avukatın hazır bulunduğu duruşmanın başlamasıyla Türkiye Barolar Birliği Kadın Komisyonu'nun davaya müdahillik talebi, 'suçtan doğrudan zarar görmedikleri' gerekçesiyle reddedildi.

TEPKİ GÖREN SANIK AVUKATI: SİZE BUGÜN HUKUK DERSİ VERECEĞİM

Ceren Damar'ın ailesi ve avukatları adalet isterken savunma yapan sanık avukatı Vahit Bıçak, ceza indirimi peşindeydi:

"Elbette bugün ele aldığımız olayda sanık bir suç işlemiştir. Konuştuğumuz konu cezanın ne olması gerektiği konusudur. Ceren Damar‘a adalet için, Hasan İsmail Hikmet’e adalet için buradayız. Sanık ne yapmamıştır? Sanık çoklu bir öldürme yapmamıştır. Sanık burada bir katliam yapmamıştır. Çılgın cinayet de yapmamıştır. Seri cinayet de işlememiştir. Çoklu öldürmeler üç başlık altında karşımıza çıkmaktadır."Sanık avukatı, ifadelerine tepki gösteren mağdur avukatlarına, "Size bugün hukuk dersi vereceğim" diyerek sözlerine devam etti. Avukat Vahit Bıçak'ın sözleri bu kez tüm salonda tepkiyle karşılandı:

"Sanık neler yapabilirdiyi neler yapmadıyı anlatıyorum. Size bugün hukuk dersi vereceğim. Sanık kantine gidip elindeki silahın mermisini boşaltabilirdi. Sanık katliam işlememiştir. Silahla taramamıştır. Öğretim odasına dalıp karşısına kim çıktıysa ateş etmemiştir."

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi araştırma görevlisi Ceren Damar'ın katili Hasan İsmail HikmetSANIK AVUKATI VAHİT BIÇAK : BU BİR KADIN CİNAYETİ DEĞİLDİR

Tepki çeken ifadelerinin ardından savunmasını mahkemenin baskı altına alındığını ima eden açıklamalarla sürdüren sanık avukatı, Vahit Bıçak, Ceren Damar’ın öldürülmesinin yıl dönümünde Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın da seslendirenler arasında yer aldığı bir şarkı bestelendiğini belirterek, “Bu dava boyunca besteler yapılmış, şarkılar söylenmiş açıklamalar yapılmış ve Anayasa’nın 138. maddesi ihlal edilmiştir. Bunu devletin üst kademelerindeki kişiler yapmıştır. Biz mahkeme heyetinin baskı altında kalmayacağına inanıyoruz" dedi.

Tepki çeken savunmasına devam edeen sanık avukatı, Ceren Damar Şenel'in ve sanığın telefonunun incelenmediğini belirterek, "Sanığın telefonun incelenmesine ilişkin rapor bulunmamaktadır. Maktulün cep telefonu hafızası, görüşmeler, fotoğraf arşivine hiçbir şekilde ulaşamamıştır. Sanıkla maktul arasındaki ilişki için bu kayıtlara bakılır. Somut olayımızda iki tarafa da bu yapılmamıştır. Maktulenin telefonu açılırsa ne olacak merak ediyoruz. Devlet sırrı gibi korunuyor" dedi. 

Yorumlar:

Yorum Yaz