Ceren Damar'ın katiline ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi

Akademisyen Ceren Damar'ı üniversitedeki odasında katleden Hasan İsmail Hikmet'e ağırlaştırılmış müebbet verildi.


Ceren Damar'ın katili Hasan İsmail Hikmet'e silah taşımak ve silahla tehdit suçundan da ayrıca 3 yıl hapis cezası verildi.

Ceren Damar'ın katili Hasan İsmail Hikmet'in yargılandığı davanın 4'üncü duruşmasına sanık avukatı Vahit Bıçak'ın tepki çeken savunması damga vurdu. Ana kararını açıklamak için duruşmaya ara veren mahkeme heyeti, kararın gizli açıklanacağını belirterek duruşma salonunu boşalttı.Kararını açıklayan mahkeme heyeti sanık Hasan İsmail Hikmet'i ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.

DURUŞMA ÖNCESİ ADLİYE ÖNÜNDE YAPILAN AÇIKLAMALARDA 'CEREN DAMAR İÇİN ADALET İSTİYORUZ' DENİLDİ

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde araştırma görevlisiyken 2 Ocak 2019'da kopya çekerken yakaladığı öğrencisi Hasan İsmail Hikmet tarafından katledilen Ceren Damar Şenel cinayeti davasının 4'üncü duruşması Ankara 33'üncü Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlandı.

'Tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme' suçundan yargılanan sanık Hasan İsmail Hikmet'in hakkında 29 Kasım'da görülen duruşmada ağırlaştırılmış müebbet ve 8 yıla kadar hapis cezası istenmişti.

Mahkemenin kararını açıklaması beklen davanın bugünkü duruşmasında, Ceran Damar Şenel'in ailesi dava öncesi Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. ceren Damar'ın babası Mustafa Damar, diğer aile bireyleriyle yaptığı açıklamada ve açtıklşarı pankartta 'Ceren Damar için adalet istiyoruz' dediler.

Avukatın savunması tepki topladı

Karar öncesinde sanık avukatı Vahit Bıçak, öldürülen Ceren Damar'a yönelik suçlamalarını iyice abarttı. Vahit Bıçak, Ceren'in ve sanığın telefonunun incelenmediğini belirterek, "Sanığın telefonun incelenmesine ilişkin rapor bulunmamaktadır. Maktulün cep telefonu hafızası, görüşmeler, fotoğraf arşivine hiçbir şekilde ulaşamamıştır. Sanıkla maktul arasındaki ilişki için bu kayıtlara bakılır. Somut olayımızda iki tarafa da bu yapılmamıştır. Maktulenin telefonu açılırsa ne olacak merak ediyoruz. Devlet sırrı gibi korunuyor" dedi.

Bıçak gelen tepkiler üzerine, "Karşımızda hukuken katil yoktur sanık vardır” ifadelerini kullandı.

Avukat Vahit Bıçak katil müvekkilini kurtarmak için her yolu mübah görüyor.

"Ceren sanığı cinsel ilişkiye zorladı"

Daha önceki duruşmalardaki savunmaları tepki çeken Avukat Vahit Bıçak,  sanık ile Ceren arasında birliktelik olduğunu iddia eden Bıçak, "Fransızca çalıştıkları bir gün Ceren Damar, Hasan İsmail Hikmet’ten hoşlandığını söylemiştir. Bunun üzerine sanık Ceren Damar’ı hocası olarak gördüğünü söyleyip reddetmişti. Ancak görüşmeleri devam etmiştir, ardından cinsel birliktelik yaşamışlardır. Beraberliklerinin bitmesinin ardından Ceren Damar, sanığı notları üzerinden tehdit etmiş ve okulda her karşılaştıklarında sanığı cinsel ilişkiye zorlamıştır" diye konuştu.

Az daha zorlasa Ceren Damar'ı FETÖ'cü ilan edecek

Ceren Damar'a yönelik suçlamalarını iyice abartan Vahit Bıçak, 15 Temmuz darbesini de katil müvekkilini kurtarmak için kullanmaktan çekinmedi. Vahit Bıçak, "Cumhurbaşkanımızın 15 Temmuz sonrası emriyle başlatılan birlik çağrısına rağmen Ceren Damar 15 Temmuz lehine tweet attı" iddiasında bulundu. Bu sözler, Vahit Bıçak katili kurtarmak için neredeyse kurban Ceren Damar'ı FETÖ'cü ilan edecek" tepkisine neden oldu.

Ancak mahkeme, sanık avukatının yalan beyanlarını esas almayarak  savcılığın talebi doğrultusunda, katil Hasan İsmail Hikmet'i ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.


Yorumlar:

Yorum Yaz