Avukatlar, baro başkanlarına yapılan saldırıya karşı dönüşümsüz 'Onur Nöbeti' başlattı

Gaziantep Barosu avukatları, Ankara'da Antep Barosu Başkanının da aralarında olduğu baro başkanlarına yönelik saldırılara karşı dönüşümsüz Onur Nöbeti başlattı: 'Savunma susmayacak'


AKP hükümetinin baroların yapısı ve seçim sisteminde yapılmak istenilen düzenlemeye karşı 53 baronun Türkiye'nin dört bir yanından Ankara’ya ulaştığı bugün, baro başkanlarının önü kent girişinde polis tarafından kesildi. ‘Savunma Yürüyor’ sloganıyla Ankara girişinde durdurulan baro başkanları, polis tarafından saldırıya uğradı. 

"Kamu düzeni bozulduğu" gerekçesiyle baro başkanlarının yürüyüşüne izin vermeyen polis, hukukçulara tekme attı, kalkanlarla darp etti, bazı baro başkanlarının da gözlükleri kırıldı.

Baro başkanlarına yönelik saldırı büyük tepki çekerken, Çağdaş Hukukçular Derneği  (ÇHD) saldırılara karşı Gaziantep'te dönüşümsüz ‘Onur Nöbeti’ başlatıldığını duyurdu. ÇHD, hükümet barolardan özür dileyene kadar nöbetin devam edeceğini belirtti. 

Polis tarafından önü kesilen bir hukukçu 'Kendi ülkemin başkentine yürüyeceğim ya, neden geçemiyorum?' diye isyan ederken, yürüyüşleri engellenen baro başkanları oturma eylemine başladı.

ÇHD’nin Twitter hesabından yapılan duyuruda “Gaziantep'te avukat meslektaşlarımız, Baro Başkanlarına karşı gerçekleşen polis müdahalesine karşı, Yürütme, Barolardan özür dileyene kadar dönüşümsüz onur nöbetine başladılar. Savunma susmadı, susmayacak!” ifadelerini kullandı.

Gaziantep'te avukat meslektaşlarımız, Baro Başkanlarına karşı gerçekleşen polis müdahalesine karşı,

Yürütme, Barolardan özür dileyene kadar dönüşümsüz onur nöbetine başladılar.

Savunma susmadı, susmayacak!

177 people are talking about this

NE OLMUŞTU?

Baroların yapısı ve seçim sisteminde yapılmak istenilen düzenlemeye karşı baroların “Savunma Yürüyor” sloganıyla Türkiye'nin dört bir yanından başlattığı yürüyüş Ankara girişine kadar ulaşırken, baro başkanları kent girişinde polis barikatıyla karşılaşarak engellendi. Hukukçuların engellemeye tepki göstermesi üzerine polis baro başkanlarına müdahale etti. Bazı baro başkanlarına tekme atıldığı, bazı baro başkanlarının da gözlüğünün kırıldığı bildirildi. Kafasına kaskla vurulan Gaziantep Barosu Başkanın da darp izi olduğu aktarılmıştı.

Yorumlar:

Yorum Yaz