Kayınbiraderinin tecavüz ettiği kadını kocası öldürdü, istismarcı ise serbest

Eşinin kardeşinin sistematik cinsel saldırıları karşısında jandarmaya suç duyurusunda bulunan kadın kocası tarafından öldürüldü. Kocasının istismarcı kardeşiyle ilgili tutuklama talebi ise adli kontrol tedbirleri ölçülü" denilerek reddedildi.


Malazgirt'te Gölağılı köyünde yaşayan altı çocuk annesi Fatma Altınmakas (32),  12 Temmuz günü beraberinde eşi Kazım Altınmakas (3()  ile birlikte Malazgirt Konakkuran Jandarma Karakolu'na giderek, eşinin kardeşi Sinan Altınmakas (28) tarafından 3 ay boyunca ölüm tehdidiyle cinsel saldırıya maruz kaldığını belirterek kayınbiraderi hakkında suç duyurusunda bulundu..

Şikayet sonrası Sinan Altınmakas gözaltına alındı. Sinan Altınmakas, tutuklama talebiyle sevk edildiği mahkeme tarafından “dosyadaki mevcut delil durumu, şüphelinin sabit ikametgah oluşu, delilleri karatma ihtimalinin olmaması” gerekçesiyle serbest bırakıldı.

Sinan Altınmakas'ın adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı gün Fatma Altınmakas, kocası Kazım Altınmakas tarafından katledildi. 

"Namusunu temizleme" adına karısını öldüren Kazım Altınmakas ise "kasten öldürme" suçundan tutuklandı.

Malazgirt Sulh Ceza Hakimliği, Fatma Altınmakas’a tecavüz ederek, ölümüne neden olan Kazım Altınmakas'ın kardeşi Sinan Altınmakas'ın tutuklanması için yapılan başvuruyu, “adli kontrol tedbirleri ölçülü” diyerek reddetti.

Malazgirt Sulh Ceza Hakimliği, nitelikli cinsel saldırı ve tehdit suçlarından tutuklanması istenen Sinan Altınmakas'ın bırakılmasına dair yapılan itiraz başvurusuyla ilgili “adli kontrol tedbirleri ölçülü” diye reddi. Mahkemenin Sinan Altınmakas hakkındaki kararı şöyle:

"Şüphelinin üzerine atılı suçtan adli kontrol altına alınmasına dair hakimliğimizin 14 Temmuz 2020 tarihinde dosya ile itiraz nedenleri ve gerekçeleri hep birlikte incelendiğinde; Şüphelinin üzerine atılı ve adli kontrol altına alındığı suçun niteliği, suça kanunda öngörülen cezanın altı ve üst sınırları, soruşturmanın devam edip delillerinin bir kısmının ele geçirilmemiş olması ve bu haliyle hala delilleri karartma tehlikesinin bulunması nedenleri ile atılı suça nazaran Adli Kontrol Tedbirinin ölçülü olması nedeni ile itiraza konu hakimliğimizin kararı ve gerekçeleri yerinde olmakla Müşteki (Maktul) babası İsmail Hakkı Ayaz müdafi Av. Mir Bedirhan Ayaz tarafından 21 Temmuz 2020 tarihli itirazın reddi ile şüpheli hakkında adli kontrol kararının devamına..." 

Sinan Altınmakas'ın serbest bırakıldığı gün Fatma Altınmakas, eşi Kazım Altınmaka . tarafından başından tabanca ile 2 kurşunla vurularak, öldürüldü. Gözaltına alınan Kazım Altınmakas tutuklanarak, cezaevine konuldu.

Fatma Altınmakas toprağa verildi, çocuklar devlet korumasında

Fatma Altınmakas ailesi tarafından Patnos ilçesine bağlı Özdemir köyünde toprağa verildi.

Jandarma ekipleri, Gölağılı köyünde geniş güvenlik önlemi alırken, çiftin 3 ile 11 yaşları arasındaki 6 çocuğu, devlet koruması altına alındı. 

Fatma'nın avukat ağabeyi mahkeme kararına isyan etti

Fatma'nın ağabeyi ve İstanbul Barosu avukatlarından Mir Bedirhan, kız kardeşinin anlatımlarının mahkeme tarafından kabul görmemesine isyan ederek, şöyle konuştu:

"12 Temmuz'da cinsel saldırı olduğu yönünde bize bir haber geldi. Ben de kardeşime şikayette bulunmasını söyledim. Eşi ile birlikte 12 Temmuz'da şikayette bulundular. Aynı gün Sinan A. gözaltına alınıyor. Kız kardeşim kendi meramını anlatacak bir Türkçe'ye sahip değil. Tercüman atanması gerekirken tercüman atanmadı. Dolayısıyla verdiği ifadesinde darp, fiziki şiddet gibi terimler, hukuki terimler bunların ne olduğunu bilmiyor. Kendi beyanında Sinan A.'nın kendisine şiddet ve darp olmadığını söylemişse de Muş Adli Tıp Kurumu raporunda darp olduğu görülmüştür. Dolayısıyla burada büyük bir eksiklikler zinciri meydana gelmiştir. Şahıs, gözaltına alındıktan 2 gün sonra serbest bırakılıyor. İfadesinde kardeşimin kendisine iftira attığını söylüyor. Sinan A.'nın yeğeni Kader A. da bu tür olaylara şahit olduğunu anlatmıştır. Maalesef tecavüzcü serbest bırakılıyor. Savcının tutulama talebi ile sevk ettiği mahkemede adli kontrol kararı salıverilmesi bizi hayretler içerisinde bırakıyor. Kadının beyanı esas alınması gerekirken erkeğin beyanının esas alınması, zafiyet."

'Eşim iftira atmaktadır, bu artık namus meselesi oldu'

Sinan Altınmakas'ın serbest bırakılmasına itiraz ettiğini belirten avukat Mir Bedirhan, sözlerine şöyle devam etti:

"Adli kontrol kararının kaldırılmasına yönelik itirazda bulundum. Maalesef talebimiz reddedildi. Bir üst mahkeme değerlendirecek. Umarım yürekli, adaletli, vicdanlı hakimlerimiz vardır. Bu işi güzel bir şekilde sonuçlandırırlar. Sinan A., 14 Temmuz'da bırakıldıktan sonra bu katliam meydana gelmiştir. Sinan bırakıldıktan sonra Kazım A., 'Eşim, kardeşime iftira atmaktadır, dolayısı ile bu artık bir namus meselesi oldu. Bu işi temizlememiz gerekiyor' diye söylemlerde bulunuyor. Sinan A. , Kazım A. ile irtibata geçerek; 'Senin eşin bana iftira attı. Benimle ailemizin kararı var. Sen bu kadını öldürmezsen, biz kendi ellerimizle hem seni, hem eşini, hem çocuklarını öldürürüz' diyor. Dolayısıyla Kazım bu işi tek başına, bireysel olarak yapmış olabilir ama bu işin altında bir plan ve komplo var.

'Kadının değil, tecavüzcünün, katilin beyanı esas alındı'

Coğrafyanın kadınlara bakış açısı maalesef belli. Kadın sessizliğini haykırdığı zaman ölüme neden oluyor ki oldu da Biz bu kirli zihniyete karşı hep beraber, el ele mücadele ederek, erkek egemen sistemini ortadan kaldırarak, bu cinayetlerin önüne geçeceğiz. Başka bir kadının da canına mal olmaması için bu tür durumlara hassasiyetle yaklaşılmalı. Bu gibi dosyalarda erkeğin beyanı esasa alınmamalı. Bu cinayet dosyası bir kişi tarafından bireysel olarak işlenmemiş toplumsal ve ailesel bir baskı sonucu işlendiğini mahkeme nezdinde de kanıtlanarak, bu vahşiler en ağır şekilde cezalandırılır. Sinan A., 2005 yılında öz kardeşini öldürmüş bir katildir, bir tecavüzcüdür. Tecavüzcünün, katilin beyanı esas alındı. Kendi kardeşini öldüren bir insanın bu işi yapmaması için hiçbir neden yoktur. Sinan, ağabeyini 2005 yılında öldürdüğünde yaşı küçük olduğu için şu an dışarıda. Davanın takipçisi olacağız."(Foto: Kazete/Kolaj)

Yorumlar:

Yorum Yaz