Metrobüs tacizcisine 6 yıl hapis cezası

İstanbul Avcılar'da metrobüste N.C. isimli kadına cinsel saldırıda bulunan Fatih Özdemir'e 6 yıl hapis cezası verildi.


Metrobüste N.C isimli kadına cinsel saldırıda bulunan Fatih Özdemir'le ile ilgili dava bugün Küçükçekmece 20’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Savcı, Adli Tıp Kurumu (ATK) Biyoloji İhtisas Dairesi raporunda sanıktan elde edilen iç çamaşırı ve pantolonunda görülen sperm örneklerinin görüldüğü ve DNA profiliyle uyumlu olduğunu gerekçesiyle sanığın N.C'ye "cinsel saldırı" suçundan 2-5 yıl hapis ile cezalandırılmasını istedi. Özdemir hakkında cinsel saldırı suçundan indirim uygulanmadığı belirtildi. Hakaret suçu da bulunan Fatih Özdemir bu suçtan beraat etti. Karar kesinleşinceye kadar Özdemir'in tutuklanmasına gerek olmadığı belirtildi.

N.C.'nin avukatı Gökhan Soysal Özdemir'e verilen cezayı suçun metrobüs gibi toplu taşıma aracında işlendiği gerekçesiyle yetersiz buldu. Soysal, İstinaf Mahkemesi'ne başvuracaklarını söyledi. Soysal, şu anda bile mağdurların toplu taşıma araçlarında cinsel saldırı ile karşı karşıya kalabildiğini bu nedenle cezaların caydırıcı olması gerektiğini ekledi.

Ne olmuştu?

23 Nisan 2019 tarihinde Avcılar'da metrobüste bir kadın yolcuya cinsel tacizde bulunan Fatih Özdemir adlı kişi gözaltına alınmıştı. Özdemir'den rahatsız olan N.C, Özdemir'in bilinçli bir şekilde temas etmeye çalıştığını fark edip araya çantasını koymuştu. Kaldırdığında ise Özdemir'in fermuarının açık ve pantolonunun da ıslak olduğunu fark etmişti. N.C'nin tepkileri üzerine Özdemir, araçtakilerin yardımıyla metrobüsten atılmıştı. N.C saldırganı videoya çekmiş, "Bir saattir seni tutmaya çalışıyorum. Diyorum ki metrobüs kalabalık diyedir. Dönüyorum, fermuarını açmışsın, üzerime boşalmışsın” sözleriyle tepkisini dile getirdi. Kadın, daha sonra “Rahat rahat metrobüslerde hiçbir kadını taciz edemeyecekler. Ben susmayacağım, sen utanacaksın, sen utanacaksın” ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar:

Yorum Yaz