Akıncı Üssü davasında karar: 79 kez ağırlaştırılmış müebbet

Akıncı Üssü davasında 4 sivil ve 10’dan fazla eski askere 79’ar kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.


15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ana karargahı olarak kullanıldığı iddia edilen Akıncı Üssü ile ilgili açılan davada karar çıktı. Darbe girişimini yönettiği öne sürülen dört sivil ile 10'dan fazla eski askere 79'ar kez ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi.

Darbe girişimi sırasında F-16 pilotlarına bombalanacak yerleri bildiren eski yüzbaşı Ahmet Tosun, 79 kez ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırıldı.

Dönemin Hava Kuvvetleri Komutanlığı Genel Sekreteri eski albay Veysel Kavak’a, 79 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

15 Temmuz’da Hava Kuvvetleri Harekat Merkezini ele geçirmeye çalışan eski tuğgeneral Kemal Mutlum, 79 kez ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırıldı.

15 Temmuz’da Hava Kuvvetleri Komutanlığı Genel Sekreterliği’nde görevli eski albay Ali Durmuş, 79 kez ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edildi

Akıncı davasında, darbe girişimi sırasında üssün Harekat Plan Subayı olan eski binbaşı Murat Bicil, 79 kez ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırıldı.

Darbe girişimi sırasında 143. Filo harekat subayı olan eski binbaşı Ali Karabulut, 79 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Akıncı davasında  Fetullah Gülen ve sivil imam Adil Öksüz’ün de arasında bulunduğu 6 firari sanığın dosyasının ayrılması kararlaştırıldı.

DAVAYA İLİŞKİN BİLGİLER

15 Temmuz 2016'daki başarısız darbe girişimiyle ilgili açılan davalardan Akıncı Üssü davasında bugün karar duruşması yapıldı.

Davada 365'i tutuklu 475 sanık yargılanıyor. Altı sanık hakkında da yakalama kararı bulunuyor.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen davanın karar duruşması, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki 1800 kişilik salonda görülüyor.

Davanın iddianamesi, 4 bin 658 sayfa ve 570 ek klasörden oluşuyor.

Hazırlanan iddianamede, Akıncı Üssü'nün darbe girişimini planlamak ve gerçekleştirmekle suçlanan Fethullah Gülen Yapılanması tarafından ana karargah olduğu öne sürülüyor.

İddianamede, 25 pilotun bu üsten kalkan F-16'lar ile bombalama eylemlerine katıldıkları ve bu uçakların düzenlediği saldırılar sonucunda 68 kişinin yaşamını yitirdiği, 222 kişinin de yaralandığı belirtiliyor.

İddianamede, 25'i general rütbesinde, 10'u da sivil olmak üzere 481 şüpheli yer alıyor.

Şüphelilere yöneltilen suçlamalar şunlar:

Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs
Cumhurbaşkanına suikast girişimi
yasama organını ortadan kaldırmaya teşebbüs
Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs
Silahlı terör örgütü yönetmek
Kasten öldürme
kasten öldürmeye teşebbüs
Mala zarar verme
İbadethanelere zarar verme
Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma (AA)

Yorumlar:

Yorum Yaz