Kadıköy'deki Boğaziçi eylemine katılan 20 kişi için karar verildi

Kadıköy'de Boğaziçi eylemleri sırasında dayanışma mesajı vermek isterken gözaltına alınan 61 Birleşik Mücadele Güçleri üyesinden 33'ü tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. 8'i savcılıkça serbest bırakılmıştı. 20 kişi hakkında mahkemenin kararı belli oldu.


Savcılık, ifadelerinin alınmasının ardından 33 şüpheliyi tutuklama talebiyle, 20 şüpheliyi de adli kontrol talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk etti.

8 ŞÜPHELİ  SAVCILIKÇA BIRAKILDI

Savcılık, 8 şüpheliyi de ifade vermesinin ardından serbest bıraktı. 

8 kişinin serbest bırakıldığını kaydeden ÖHD, "Müvekkillerimize ilişkin sevk bilgileri müdafii olarak önce bizle değil savcılığın basın bürosu ile paylaşılmıştır" dedi.

Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi'ne kayyum rektör olarak atanmasının ardından başlayan protesto göstelerinde Kadıköy'de gözaltına alınan 20 kişi hakkında karar çıktı.

Sulh Ceza Hakimliği 6 kişi hakkında ev hapsi, 14 kişi hakkında ise yurtdışı çıkış yasağı  ve adli kontrol şartı uygulanmasına karar verdi.

Gazeteci Canan Coşkun Kadıköy'deki Boğaziçi eylemine katıldıkları gerekçesiyle tutuklama istemiyle mahkeme katılanların son durumuna ilişkin sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

"Adli kontrol istemiyle Sulh Ceza Hâkimliğine sevk edilenlerden altı kişi hakkında ev hapsi ile birlikte yurtdışı çıkış yasağı verildi. 14 kişi için ise yurtdışı çıkış yasağı ve karakola imza verme adli kontrol şartları uygulandı."


 
 

Yorumlar:

Yorum Yaz