Pelda Karaduman'ın katili için haksız tahrik indirimi kararına istinaf savcısından red

İstinaf Mahkemesi savcısı, Pelda Karaduman'ı “kasten öldürmek”ten haksız tahrik indirimiyle cezası 18 yıla düşürülen Hüseyin Oruç’a, indirimsiz ceza verilmesini istedi.


Diyarbakır’da Pelda Karaduman’ı akrabası Şahin Oruç ile birlikte alıkoyan, tecavüz eden ve dini nikâhla evlendikten sonra öldüren Hüseyin Oruç’a kasten öldürmekten verilen cezaya haksız tahrik indirimi uygulanarak cezasının 18 yıla düşürülmesine yapılan itiraz duruşması Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 2’nci Ceza Dairesi’nde görüldü.

Görülen duruşmaya Pelda Karaduman’ın ailesi, aile avukatı Merva Demircan, Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Merkezi avukatlarından Hatice Demir ve Öykü Çakmak hazır bulunurken, Hüseyin Oruç da tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Sanık Şahin Oruç ve müdafileri de duruşmaya katıldı.

SAVCI İNDİRİMSİZ CEZA İSTEDİ

Duruşmada iddia makamı verdiği mütalaada sanık Hüseyin Oruç’un, “kasten öldürme” suçundan herhangi bir indirim almaksızın cezalandırılması,  sanık Şahin Oruç’un, “kasten öldürme suçuna yardım etmek”ten tutuklanarak cezalandırılması yönünde görüş bildirdi.

Mahkeme, sanık Hüseyin Oruç’un tutukluluğunun devamına, Şahin Oruç’un tutuklanma talebinin reddine karar vererek, duruşmayı 19 Nisan’a erteledi. (MA)

Yorumlar:

Yorum Yaz