Çocuk istismarcısı öğretmen için savcı 30 yıl istedi, mahkeme tutuklamadı bile

İstanbul Kartal'da çocuğun istismarı davasında 30 yıla kadar hapsi istenen beden eğitimi öğretmeninin tutuklanma talebini mahkeme geri çevirdi.


İstanbul'un Kartal ilçesinde özel bir okulda 5 yaşındaki çocuğu cinsel istismara maruz bırakan beden eğitimi öğretmeni hakkında 30 yıla kadar hapsi ve tutuklanması istendi. Mahkeme, mağdur çocuğun ailesinin avukatları ile iddia makamının sanığın tutuklanmasına yönelik taleplerini reddetti.

AA'nın haberine göre Anadolu 16. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık S.A. ile avukatları katıldı. Duruşmada, mağdur çocuğun ailesi ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), İstanbul Barosu avukatları da hazır bulundu.

Duruşmada söz alan mağdur çocuğun ailesinin avukatı, olay nedeniyle çocukta anksiyete bozukluğu tespit edildiğine ilişkin Adli Tıp Kurum raporu ile cinsel istismar bulgusu olduğuna dair uzman raporları olduğunu belirterek, sanık hakkında tutuklama kararı verilmesini talep etti.

Sanık S.A'nın avukatlarından Riyad Doğan'ın söz alarak konuştuğu sırada, sanığın diğer avukatı Zekai Şems, cübbesini çıkarıp "Usul kurallarına riayet etmeyen meslektaşlarımın davranışlarından ötürü ben bu davadan çekiliyorum" diyerek duruşma salonundan ayrıldı. Salonda bulunan mağdur çocuğun anne ve babası ise avukat Şems'in davadan çekilmesini "Bravo" diyerek alkışladı.

"MAĞDURUN YAŞINA GÖRE YAŞAMADIĞI BİR OLAYI HİÇ YOKTAN UYDURMASI MÜMKÜN DEĞİL"

Duruşmada daha sonra, Cumhuriyet Savcısı Taner Bayrak, esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Mağdur çocuğun yaşı göz önüne alındığında yaşamadığı bir olayı hiç yoktan uydurmasının mümkün görünmediği kaydedilen mütalaada, ayrıca yine yaşına göre mağdurun, sebepsizce birini suçlama bilincinde olmayacağı, bu hususlar değerlendirildiğinde ise beyanlarının karara esas alınabileceği vurgulandı.

Mütalaada, bu kapsamda sanığın üzerine atılı "12 yaşından küçük çocuğun cinsel istismarı" ve "çocuğa karşı cinsel amaçlı kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlarından 18 yıldan 30 yıla kadar hapisle cezalandırılması, hükümle birlikte tutuklanması talep edildi.

Mütalaaya ilişkin diyecekleri sorulan mağdur çocuğun ailesinin avukatları, sanığın mütalaa doğrultusunda cezalandırılmasını istedi.

Sanık S.A mütalaayı kabul etmediğini ve beraatini istedi.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık avukatına esas hakkındaki mütalaaya karşı beyanda bulunmak üzere bir sonraki celseye kadar süre verilmesine karar verdi.

MAHKEME TUTUKLAMA TALEBİNİ REDDETTİ

Mağdur çocuğun ailesinin avukatları ile iddia makamının sanığın tutuklanmasına yönelik taleplerini reddeden mahkeme heyeti, sanık hakkındaki adli kontrol tedbirlerinin devamına hükmederek, duruşmayı erteledi.

Yorumlar:

Yorum Yaz