108 kişinin yargılandığı Kobane Davası 3 Mayıs'a ertelendi

Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da aralarında bulunduğu 27'si tutuklu, 108 kişinin yargılandığı Kobane Davası bugün Sincan Cezaevi Kampüsü'nde görüldü.


Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında bulunduğu 28’i tutuklu, 108 kişi hakkında açılan Kobani Davası, bugün Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Sincan Cezaevi Kampüsü'nde görülüyor.Cihatçı terör örgütü IŞİD’in Kobani’yi işgal girişimlerinin sürdüğü Ekim 2014’te “sınırın insani yardımlar için açılması ve IŞİD’e verilen desteğin sona erdirilmesi” amacıyla Türkiye’de başlayan protestolardan dolayı 6 yıl 4 ay sonra açılan dava duruşması öncesi Sincan Cezaevi önünde HDP'li isimlerin açıklamalarını görüntülemek için hazır bulunan basın mensupları, polisin kalkanlı engellemesiyle karşılaştı. Polis, kalkanlarını havaya kaldırarak kameraların önünü kapattı. Engellemelere karşın HDP Eş Başkanı Mithat Sancar kısa bir açıklama yaptı. Sancar'ın açıklaması cep telefonları ile çekildi.

Kısa bir açıklama yapan Sancar, davayı "siyasi kumpas" olarak tanımlayarak, bu davanın "Türkiye'deki barış arayışını, özgürlük özlemini ve demokrasi umudunu bitirme arayışı" olduğunu ifade etti. Bu davanın aynı zamanda "siyasi intikam davası" olduğunu belirten Sancar, "2014 yılında IŞİD'in Kobani'de yenilmesinin sonuçlarını hazmedememiş bir iktidarın öfkesinin ürünü olan bir davadır" ifadesini kullandı.

HDP’nin Meclis Grubu’yla katıldığı duruşmayı, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş ve TİP Milletvekili Ahmet Şık, CHP Meclis İnsan Hakları Komisyonu üyeleri Sezgin Tanrıkulu, Ali Haydar Hakverdi, Servet Ünsal ve Parti Meclisi’nden Semra Dinçer, ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, HDK Eş Sözcüleri İdil Uğurlu ve Sedat Şenoğlu, EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, yabancı heyetler, baro başkanı ve temsilcileri ile sivil toplum örgütleri de takip ediyor.

SAVUNMA AVUKATLARI "YER YOK" DİYE İÇERİ ALINMADI

İzleyicilerin ve avukatların bir kısmının salona yerleşmesinin ardından 60’dan fazla avukattan, duruşmayı izleyici salonundan takip etmeleri istendi. Avukatların itirazı üzerine arbede yaşandı. Duruşma salonunda sanıklar ve müştekiler olmamasına rağmen sandalyelerde onlarca polis/asker oturdu ve bu bahane ileri sürülerek "yer yok" gerekçesiyle avukatlar salona alınmadı.

 Mahkeme heyeti ''güvenlik'' gerekçesiyle salon dışındaki avukatların içeriye almayacağını belirtti ve salondaki avukatları dışarıya atmakla tehdit etti.Avukatlar mahkemenin tutumunu alkışlarla protesto ederken, sanıklar ise mahkeme heyetine cevap vermedi. SEGBİS kaydını da açmamakta ısrar eden mahkeme başkanına karşı ''Burada bir mahkeme yok, kürsüde oturanlar da hakim değil'' diyen avukatlar salonu boşaltma kararı aldı.

HDP yetkililerinin verdiği bilgiye göre 1200 avukat savunmayı üstlenmek amacıyla dava kapsamında yetki belgesi sundu. Yetki belgesi sunanların dışında çok sayıda avukat da davayı takip ediyor. Adalet İçin Hukukçular, Avukat Dayanışması, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Çağdaş Avukatlar Grubu (İstanbul ve İzmir), Demokrasi İçin Hukukçular, Kartal Hukukçular Derneği, Katılımcı Avukatlar, Toplumsal Hukuk, Sosyal Hukuk, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Özgürlükçü Demokrat Avukatlar gibi hukuk kurumları davayı yakından takip ediyor.

İDDİANAMEDE NELER VAR? 

İddianamede 27’si tutuklu, 6’sı hakkında adli kontrol kararı, 75’i hakkında da yakalama kararı bulunan 108 kişi için “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” ve “nitelikli adam öldürme” suçlarından 38’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

Ayrıca sanıklar hakkında 29’ar kez “öldürmeye teşebbüs,” 3 bin 777’şer kez “mala zarar verme”, 25’er kez “alıkoyma”, 395’er kez “hırsızlık”, 15’er kez “yağma”, 308’er kez “iş yeri ve konut dokunulmazlığı ihlâli”, 13’er kez “Türk bayrağını yakma”, 7’şer kez “Atatürk’ü Koruma Kanununa muhalefet” suçlaması bulunuyor.FİLİZ KERESTECİOĞLU'NDAN AÇIKLAMA 

HDP Ankara milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Twitter'dan yaptığı paylaşımda "Mahkeme başkanı sanki kimlik tespiti yapılmış gibi duruşmaya devam etmeye çalışıyor. Yüzlerce avukata ve arkadaşlarımıza sürekli “CMK’yı öğrenin” diyen bir fütursuz uslup var karşımızda! Yargı da bizim ülke de bizim fütursuzluğu bu!" ifadelelerine yer verdi.


Ana Sayfa Zaman Akışın

Yargı dramı! Alkışlı protestolar içinde sözde iddianame okunuyor! Kimsenin duyması önemli değil; onların görevlerini yapıp, ceza verip, terfi etmeleri önemli! Aynı meslekte olmak utanç verici!#HDPyargılıyor

Yorumlar:

Yorum Yaz