Elmalı'da çocuklarına cinsel istismarda bulunan anne ve babayı serbest bırakan hakimler topun ağzında

Antalya'da iki çocuğun cinsel istismarı çizdikleri resimlerle anlattığı Elmalı davasında yargılanan annenin ve üvey babanın adli kontrolle 1 Ocak'ta serbest bırakılması yeniden gündeme geldi. Sosyal medyadan binlerce tepki yağdı. Tahliye kararını veren üç ağır ceza hakiminin "görevlerini kötüye kullandıkları" gerekçesiyle görevlerinden alınması gündeme geldi.


TÜRKİYE Elmalı davası kararıyla ayağa kalktı. 2019'da o zaman 6 yaşında olan bir kız çocuğu ile 9 yaşındaki ağabeyi öz annesi ile onun eşi ve sevgililerinin tacizine uğradı. Çocuklar uğradıkların tacizi yazdılar, yetmedi psikolog eşliğinde resim çizdiler. Ancak mahkeme sanık anne ile üvey babayı serbest bıraktı. Elmalı Cumhuriyet Başsavcılığı ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, sanıkların tutuklu yargılanmalarını talep ediyor.

Görevden alınmaları istenen hakimlerHükümet yetkilileri, "Sanıkların en ağır cezayı almasını" istedi. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun (HSK) hukuki süreçle ilgili inceleme başlattığını açıkladı. 17 Eylül'e ertelenen davada çocukların uğradığı cinsel istismar ve şiddetin en yakın tanıkları konuştu. Saadet öğretmen 'Öyle detaylar var ki anlatsam ülkede infial yaratır' dedi. İşte Elma Davası'nda yaşananlar:

G.E.G. İfadesinde, annesi ve üvey babası ile birlikte isimleri F., A. ve M. olan kişilerin kendisine istismarda bulunduğunu anlattı. G.E.G. başından geçen olaylarla ilgili annesi Merve A., üvey babası Rahmi A. ve dayısı S.'den şikayetçi olduğunu söyledi. Çocukların anlattığına göre anneannesi ile dedesi de onlara yoğun bir şiddet uyguluyordu. Çocukların çizdiği resimler

Çocuklar, başlarına gelenleri Sosyal güvenlik uzmanı eşliğinde anlattılar, deftere yaptıkları çizimlerle de anlatmaya çalıştılar. Çizdikleri resimlerde cinsel taciz aleni bir şekilde yer alıyordu. Bu resimler de soruşturma dosyasına girdi. Yürütülen soruşturma kapsamında anne Merve A. ile üvey baba Rahmi A. 16 Ekim 2020'deki ilk duruşmada tutuklandı. Ancak iki zanlı son duruşmada serbest bırakıldı. 


Avukat anlattı : Küçük kız yıllarca istismar edilmiş

Çocukların avukatı Gülşah Ekin Taş, küçük kızın yıllarca istismara uğradığını, sonrasında ağabeyinin de buna maruz kaldığını belirtti. Gülşah Ekin Taş şu bilgileri verdi:

-"Aile boşanmış bir aile. Kız çocuğu annenin yanında yaşıyor, oğlan çocuğu da babanın yanında yaşıyor. İstismarcı anne de sonradan evleniyor ve aslında hükümlü. Açık cezaevinde olduğu için ara ara dışarı çıkıyor ve eve geliyor. Bir süre sonra kardeşler birbirini görsün diye oğlan çocuğunu kız çocuğunun yanına götürüyorlar. Aslında kız çocuğu yıllardır istismara maruz bırakılıyor ama oğlan çocuğu da maruz bırakıldığında olay ortaya çıkmaya başlıyor. Sonrasında çocuklar babannenin yanında kalmaya başlıyorlar ve maruz bırakıldıkları istismarı bu aşamada anlatıyorlar.

Çocukları görseniz uyku uyumazsınız bu resimler ne ki...

-Burada annenin ve üvey babanın nitelikli bir istismarının mevcut olduğu anlaşılıyor ve bu dosya 3 sanıklı bir dosya. Bir de dayının, çocuklara yaptığı istismar mevcut fakat biz çocuğun çocuğa olan istismarı dosyalarına katılmadığımız için 13 yaşında olan bu dayıyı hiç dile getirmedik. Çocuklar dedenin ve teyzelerin de fiziksel istismarına maruz bırakılıyorlar, çocuklara telefon kabloları ile şiddet uyguluyorlar. Tüm bunları dinledikten sonra babanne çocukları psikoloğa götürüyor. Psikolog eşliğinde de tüm bu istismarlar, çocukların önceden çizdiği resimler ortaya çıkıyor ve dava bu şekilde başlıyor. Çocuklar dava aşamasından beri babannelerindeler. Çocukları görseniz uyku uyuyamazsınız. Bu resimler ne ki ? Bu resimlerin kaç katını yaşadı bu çocuklar

6 yaşındaki kız çocuğu ile 9 yaşındaki ağabeyinin uğradıkları istismarı gündeme ve yargıya taşıyan UCİM Derneği Başkanı Saadet Özkan olmuştu. Saadet Özkan babaannenin yaptırdığı paylaşımı görünce hemen durumu Aile bakanlığına bildirdiklerini ve yargı sürecinin başladığını anlattı. Çocukların psikolojik destek aldığını belirten Saadet Özkan yaşananları ağlayarak anlattı. Saadet Özkan şunları söyledi:

-Bir çocuk nitelikli cinsel istismarı bu kadar ayrıntılarıyla anlatamaz. Çocuk bütün olayları anlatmış. Konuşamıyorum. Halkımız infiale girmesin diye ayrıntıları anlatamıyorum. Bu çocuklar öz anne, üvey baba ve annenin sevgilileri tarafından cinsel istismara uğradılar.  
Çocukları kaçırmaya kalkmışlar

Saadet öğretmen ilk celsede yaşanan vahim bir olayı da anlattı. Duruşma için Elmalı ağır cezaya gittiklerini belirten Saadet öğretmen şöyle devam etti:

-Biz ilk celse için gittiğimizde ne acıdır ki sokak ortasında çocukların öz annesi ile üvey baba çocukları kaçırmaya çalıştılar. Davada mahkeme heyeti cinsel istismardan değil delil karartmadan sanıkları tutukladı. Üçüncü celsede de tahliye kararı aldı. 

Çocuklar ağır anti depresan kullanıyor

-Balıkesir Adli Tıp'tan çocukların istismara uğramıştır raporu verildi. Çocuklar çok ağır depresanlar içiyorlar. Yaşadıkları bu durumu silikleştirebilmek adına tedavi sürecine geçtiler. Çocuklar mahkemede de konuştular. Cinsel istismar araçlar dahil bir çok yerde gerçekleşti. Çocuklar şu anda babaannelerinin yanındalar. Ancak tahliye sonrası güvende değiller, sokağa çıkamıyorlar. 

Türkiye ayağa kalktı adalet bakanı açıklama yaptı

Türkiye'yi sarsan kararla ilgili Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, sosyal medya üzerinden açıklama yaptı. HSK'nın konuyu incelemeye aldığını duyuran Gül, "Çocuklarımızın cinsel istismarına hiç kimse, hiçbir şekilde müsamaha göstermez; gösteremez. Yargı süreci devam ediyor. Süreci yakından ve dikkatle takip ediyor, sürecin hassasiyetine uygun her türlü tedbiri alıyoruz.' dedi. 

Elmalı cumhuriyet savcılığı itiraz etti

Davaya ilişkin bir açıklama yapan Elmalı Cumhuriyet Başsavcılığı, sanıkların tutuksuz yargılanmasına itiraz ettiklerini ancak itirazın Antalya 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildiğini duyurdu.

Başsavcılık, açıklamasında, duruşmanın 17 Eylül 2021'e ertelendiğini belirtildi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da davaya müdahil olduklarını ve karara itiraz ettiklerini duyurdu. İbrahim Kalın : Alçaklar

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Twitter'dan açıklama yaparak, "Hukukta yazılı kurallar kadar maşeri vicdan da esastır. #ElmalıDavası’nda belgeler ortadadır. Bu korkunç hadisede çocuk istismarına müsamaha gibi algılanabilecek kararlardan kaçınmak şarttır. Alçaklar en ağır cezayı almalıdır. Adalet için sürecin yakın takipçisi olacağız." dedi.

Aile Bakanlığından açıklama

#ElmalıDavası etiketiyle yapılan paylaşımlar Twitter gündeminde ilk sırada yer alırken, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı,söz konusu davayla ilgili açıklamada bulundu.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"06.05.2020 tarihinde iki kardeşin istismara uğradığı şüphesi oluşması üzerine konu kolluk güçlerine intikal ettirilmiştir. İlk görüşmenin Çocuk İzlem Merkezimizde yapılmasının ardından çocuklarımıza psikososyal destek verilmeye başlanmıştır.

Yargılama sürecinin başlaması ile birlikte Bakanlığımız davaya müdahil olmuştur. 16.10.2020 tarihinde gerçekleştirilen ilk duruşmada anne ve üvey baba tutuklanmıştır.

05.01.2021 tarihinde gerçekleştirilen üçüncü duruşmada sanıkların tahliyesine karar verilmiş, Bakanlığımız avukatları karara itiraz etmiştir.

05.03.2021 tarihinde gerçekleştirilen duruşmada Bakanlığımız avukatları sanıkların tutuklanması talebinde bulunmuştur.

21.05.2021 tarihindeki duruşmada ise Bakanlığımız avukatları sanıkların tutuklanması talebini yinelemiştir.

Bu travmatik süreçte çocuklarımızı ihtiyaç duydukları sosyal hizmet modellerimiz ile desteklemeye devam ediyoruz.

Faillerin mümkün olan en ağır cezayı alması için devam eden hukuki süreçte çocuklarımızın üstün yararı gözetilerek Bakanlığımızca yakın takibimizi sürdüreceğiz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Tarkan bakanlığa tepki gösterdi : Bu olay beni çok sarstı

Sanat dünyası olayla ilgili ayağa kalkarken, Tarkan'dan gelen tepki gündem oldu. Ünlü sanatçı twitter hesabından yazılı bir açıklama yayınladı ve şunları yazdı: 

-Bugün hepimizin kanını donduran Elmalı davası konusu beni de çok sarstı. Kendime gelemiyorum. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın 'konuyu takip ediyoruz' demesi ise çok bir şey ifade etmiyor. Çünkü biliyoruz bunlar her zamanki altı boş laflar vaatler. Bu kaçıncı takipsiz kalan dava ve bunlar kaçıncı cezası verilmeyen, serbest bırakılan sapıklar. İcraat istiyoruz, sonuç istiyoruz artık. 
-Çocuklarımıza sahip çıkmanızı, bu sapıklardan korumanızı istiyoruz. Yeni hukuki düzenlemelerle çocuk istismarlarının ivedilikle önüne geçilmesini, bu iğrenç mahlukların çok ağır cezalarla cezalandırılmalarını istiyoruz. Her geçen gün bir çocuğun daha çocukluğu, safiyeti, hayatı, geleceği elinden alınıyor. Yetkili merciler acilen harekete geçmeli ve bu ayıbımızın önüne geçmek için hemen gereği neyse yapılmalı. Ben de bu ülkenin bir bireyi olarak bu utanç verici konunun çözülmesi için ne gerekirse yapmaya hazırım. Antalya'nın Finike ilçesinde iki kardeşin maruz bırakıldıkları cinsel istismarı resmederek anlattıkları davaya ilişkin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada, her iki çocuğun psikolojik destek aldığı belirtilerek, "Faillerin mümkün olan en ağır cezayı alması için devam eden hukuki süreçte çocuklarımızın üstün yararı gözetilerek Bakanlığımızca yakın takibimizi sürdüreceğiz" denildi. Konuya ilişkin açıklama yapan Antalya Barosu, ilk celseden itibaren müdahil olduklarını belirterek, sanıkların 5 Ocak 2021 tarihinde tahliye edildiklerini hatırlattı.

Antalya Barosu'ndan açıklama

Konuya ilişkin açıklama yapan Antalya Barosu, "Basın ve kamuoyunda “Elmalı Davası” olarak bilinen, 6 ve 10 yaşlarındaki iki çocuğumuzun istismar edildikleri iddiasıyla görülen dava, Antalya Barosu Çocuk Hakları Merkezi tarafından soruşturma aşamasından bu yana takip edilmektedir" dedi.

Elmalı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya da ilk celseden itibaren müdahil olunduğunu belirten Antalya Barosu, yargı sürecini şöyle anlattı:

"Duruşmalar titizlikle takip edilmektedir. Şu ana kadar 5 duruşma yapılmış olup, sanıklar 16/10/2020 tarihli celsede tutuklanmış, 05/01/2021 tarihli celsede tahliye edilmişlerdir. Yargılama sürmesine karşın, sanıkların beraat ettiklerine yönelik paylaşımlar üzerine bilgilendirme gereği duyulmuştur. Bir sonraki duruşma 17 Eylül 2021 tarihinde yapılacaktır. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da, çocukların üstün yararı, ikincil ve yeni mağduriyetler yaşamamaları, adalete ve gerçeklere ulaşma amacıyla çocuk hakları mücadelesi yapacağımızı, bu duyarlılıkla hareket edeceğimizi bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla."

AKP: Hukuki sürecin tapikçisi olacağız

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Twitter'dan yaptığı açıklamada "Antalya Elmalı'da iki evladımızın istismar edilmesi davasını yakından takip ediyoruz. Faillerin mümkün olan en ağır cezayı alması en büyük temennimizdir" dedi.

Çelik sözlerini şöyle sürdürdü:

"Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’mız hem yargılama sürecine müdahil olmuştur; hem de evlatlarımızı ihtiyaç duydukları hizmetlerle desteklemeye devam etmektedir. Evlatlarımız güven altındadır. Adaletin tecelli edeceğine inanıyoruz. Hukuki süreçleri takip ediyoruz."


Başsavcılıktan açıklama

Elmalı Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada "5 ay önce tutuksuz yargılanmalarına karar verilen sanıklar hakkındaki yargılama süreci devam etmekte olup, son duruşma 21 Mayıs 2021 tarihinde yapılarak, duruşması 17 Eylül 2021 tarihine bırakılmıştır." ifadeleri kullanıldı.

Elmalı Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan konu hakkında yapılan açıklama şöyle oldu:

Antalya Elmalı'da 2019 yılında İki çocuğun istismar edilmesi olayı ile ilgili Yargılama sürecinde delillerin toplanmış olması ve alınan beyanlardaki çelişkiler dikkate alınarak sanıkların 5 Ocak 2021 tarihinde tutuksuz yargılanmalarına karar verilmiş ve Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından bu karara itiraz edilmiştir.

Antalya 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından itiraz reddedilmiştir.

5 ay önce tutuksuz yargılanmalarına karar verilen sanıklar hakkındaki yargılama süreci devam etmekte olup, son duruşma 21 Mayıs 2021 tarihinde yapılarak, duruşması 17 Eylül 2021 tarihine bırakılmıştır. (Kazete haber merkezi)


Yorumlar:

Yorum Yaz