155 yıllık Mülkiye'ye kadın dekan

Yeni dekan, Avrupa'nında yakından tanıdığı tam bir kadın hakları savunucu


 
Ankara Üniversitesi  Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanlığı'na, Türkiye'de kadın ve toplumsal cinsiyet çalışmalarıyla tanınan Prof.Dr. Serpil Sancar getirildi
 
 
Gerek Gezi olayları soruşturmasına izin vermediği gerekse üniversitelerin özerk bilim kuruluşları olması gerektiğini savunduğu için üç yıl boyunca iktidarın çeşitli baskılarına  muhatap olan Prof. Dr. Yücel Karatepe'nin yerine Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanlığına feminizm ve kadın sorunları konularındaki çalışmalarıyla tanınan Prof.Dr. Serpil Sancar getirildi.  
 
Dekan olarak üç yıl birlikte çalıştığı öğretim üyesi arkadaşlarına kırgınlığını gizlemeyerek görev süresinin dolmasını beklemeden istifa eden Karatepe ise dekanlık seçimlerinin normal olmadığını öne sürdü.
 
İstanbul ’da 1859’da Abdülmecit dönemindeTürkiye 'yi yönetecek kadroları yetiştirmek üzere kurulan, Türkiye'nin çalkantılı siyasi dönemlerine de damgasını vuran yetiştirdiği isimler sadece devleti yönetmekle kalmayıp,  Mahir Çayan, Abdullah Öcalan gibi isimlere de ev sahipliği yapan Cumhuriyet devrinde Ankara'ya taşınarak  Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ adını alan olan Mekteb-i Mülkiye'nin  yeni dekanı Prof.Dr. Serpil Sancar fakültenin Siyaset Bilim ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde öğretim üyesi olarak Türkiye'de kadın çalışmaları konusunda ilkleri gerçekleştirmiş akademisyen olmakla dikkati çekiyor.
 
PROF.DR. SANCAR'IN YAPITLARI
 
Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Anabilim Dalı Başkanlığı'nın yanısıra Üinversitede, Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin (KASAUM) kurucusu ve Müdürü de olan Prof. Sancar siyaset sosyolojisi, küresel siyasal hareketler, cinsiyet eşitliği politikaları, Türk modernleşmesinin cinsiyeti, feminist kuramlar, toplumsal araştırma yöntemleri konularında dersler veriyor.
 
“Din, Kadın ve Siyaset: İran Devrimi Örneği” adlı doktora tezi ile akademik yaşama başlayan Mülkiye'nin yeni Dekanı Prof. Sancar’ın İdeolojinin Serüveni: Yanlış Bilinç ve Hegemonyadan Söyleme, Erkeklik: İmkânsız İktidar/ Ailede, Piyasada ve Sokakta Erkekler adlı iki önemli kitabı bulunuyor. Ayrıca Koç Üniversitesi Yayınları'ndan 2011 yılında çıkan "Birkaç Arpa Boyu… 21. Yüzyıla Girerken Türkiye’de Feminist Eleştirinin Birikimi, Cilt I ve II" adlı kitabın da derleyeni ve yazarı. Birçok ulusal ve uluslararası dergi de de makaleleri yayınlandı. (Radikal)
 
 
 
 
 
 
 

Yorumlar:

Yorum Yaz