MEB'den okullarda çarşaf , sakal ve piercing'e af

Milli Eğitim Bakanlığı yönetmelik değişikliğiyle kılık kıyafet cezasını hafifletti


 
 
2014'te, "Milli Eğitim Bakanlığı'na Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık Kıyafetlerine Dair Yönetmelik"te yapılan değişiklikle, ortaokul ve lise kız öğrencilerinin başlarının açık olması kuralı kaldıran Milli Eğitim Bakanlığı (MEB),  eni bir kararla; "Okul Öncesi eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği"nde değişikliğe giderek "kılık-kıyafet kurallarına uymama" suçunun niteliğini ve cezasını değiştirdi.
 
Böylece, okullara çarşaf ,  sakal, piercing'li  gelen öğrencilere sadece  kınama cezası verilmesi yeterli olacak.
 
 
25 Haziran tarihli Resmi gazete'de yayımlanan yeni düzenleme ile "Kılık kıyafetle ilgili kurallara uymamak" olarak tanımı değiştirilen davranışın cezası da "okul değiştirme"den, "kınama"ya düşürüldü.
 
Kılık-kıyafet yönetmeliğine göre, "başı açık" kuralı kaldırılsa da öğrencilerin yüzlerinin açık olması gerekiyor. Yapılan son değişiklikle öğrenciler yüzünü kapatacak şekilde çarşaf da giyse atılmayacak; sadece kınanacak. Öğrenciler sakal ve bıyık da bıraksa yırtık, şeffaf kıyafetler de giyse, siyasi sembol içeren simge ve yazıların yer aldığı fular, şapka, çanta gibi materyaller de kullansa, dövme ve makyaj da yapsa, piercing de taksa kınanacak. (AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU/ MİLLİYET)

Yorumlar:

Yorum Yaz