'Kızlı erkekli halk oyunu İslam'a uygun değil'

Lise Müdür Yardımcısı'nın , kızlı erkekli el ele tuşup oynanan halk oyunlarını "Halt oyunları" olarak tanımlaması ve hatta namus cinayeti gerekçesi sayılması gerektiğini söylemesi velilerin tepkisi yol açtı


Malatya'da bir lisenin müdür yardımcısının halk oyunları ile ilgili sosyal medyadan yaptığı paylaşım büyük tepki çekti. Veliler, müdür yardımcısının görevden alınmasını istedi.

Malatya’nın Yeşilyurt ilçesindeki Gazi Anadolu Lisesi önünde toplanan veliler, okul müdür yardımcısı N.T’ye ait olduğu belirtilen soysal medya hesabındaki yorumlara tepki gösterdi.

Müdür yardımcısı, sözkonusu yorumlarında şu ifadeleri kullanmıştı:

"Allah aşkına şu güzelim memleketimizin hangi yöresinde böyle kızlı erkekli bir halk oyunu, maalesef gençlerimize çocuklarımıza halk oyunları adı altında halt oyunları oynatılıyor. Hangi baba 16-17 yaşındaki kızının elini bir erkeğin tutmasını, diz dize, göz göze, kol kola sarmaş dolaş halt oyunu oynamasını ister. Namusu için cinayet işleyen adam buna izin verir mi? Bence de vermez. Bu şekilde bir halk oyununun neresi İslam'a uygun. Geleneksel kıyafetler giyince bu durum helal mi oluyor. İslam'daki zina mevzusunu okumalı ey analar, babalar.”

Yoğun tepkilerin ardından müdür yardımcısı N.T., yorumunu sildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba da "Bu zihniyetteki kişinin bir okulda öğretmen ve de yönetici olması çok tehlikeli" dedi. (Evrensel)

Yorumlar:

Yorum Yaz