Onuncu Yıl Marşı'nı yasaklayan müdüre soruşturma yok!

Okullarda 10’uncu Yıl Marşı’nın okunmasını yasaklayan Bolu Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz hakkında soruşturma izni verilmedi.


Bolu Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, haziran ayında okul müdürleri ile yaptığı İş Sağlığı ve Güvenliği İşveren Bilgilendirme toplantısında 10’uncu Yıl Marşı’nın okullarda çalınmamasını istemişti. Konunun basına yansıması üzerine açıklama yapan Cengiz,  “Okullarda çalınmamasını söyledim. Artık 10’uncu  Yıl Marşı mı kaldı? 2023’te 100’üncü yıl marşını yazacağız” demişti.

Alınan karara CHP ve bazı sivil toplum örgütleri tepki göstermişti.

Valilik ise Cengiz hakkında ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan ön inceleme başlatmıştı.

İncelemeyi tamamlayan Milli Eğitim Bakanlığı Maarif Müfettişi Mehmet Avcı’nın inceleme raporu doğrultusunda Vali Aydın Baruş, Cengiz hakkında soruşturma izni vermedi.

‘Anayasa ve kanun hükümlerine aykırı değil’

Karar raporunda Cengiz’in 10’uncu Yıl Marşı ile ilgili söylediği “Bundan sonra 10’uncu Yıl Marşı’nı çalmayın. İstemiyorum, istemiyoruz. Ve çok hoş da olmuyor. Hala bir yerlere mi özeniyoruz. O devirler geçti” sözleri de yer bulurken, Anayasa ve Milli Eğitim Temel Kanunu hükümlerine aykırı olmadığı görüşüne yer verildi.

‘Sözler talimat, tehdit ya da yasaklama değil’

Karar metninde şöyle dendi: “Okul yöneticileri tarafından toplantıda söylenen sözlerin bir talimat, tehdit veya yasaklama olarak algılanmadığı, bu yönde kendilerine ve okullarına yapılan herhangi bir sözlü veya yazılı emir ya da talimatın bulunmadığı, olayın spontane gelişen, önceden belirlenen bir amaç ve plan dahilinde oluşmadığı anlaşılan bu diyaloglarla ilgili, Anayasa ve Milli Eğitim Temel Kanunu hükümlerine aykırılık oluşturacak bir sonuca varılamayacağından soruşturma izni verilmemesine karar verdim.”

CHP’li vekil tepkili: Vali görevini yapmıyor

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan ise, basın toplantısı düzenleyerek kararı vali Baruş’un görevini yapmadığını savundu: “Bu noktada ben Valinin bu olaylara objektif yaklaşmadığını düşünüyorum. Bu müdür FETÖ’cü olduğu gerekçesiyle bir çok müdürü görevden alıyor, bir çoğunun ihraç edilmesinde doğrudan katkısı var. Siz bu müdürle ilgili bir işlem yapmıyorsunuz.” 
(DİKEN)

Yorumlar:

Yorum Yaz