'Tecavüzcü profesörün tahliyesini protesto

Üniversiteli kadınlar, bir kadın veterineri tecavüze maruz bıraktığı gerekçesiyle görevden alınan Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi profesörü Hayvan Hastanesi sahibi Hasan Bilgili'nin okula geri alındığı ve emeklilik işlemlerinin yapıldığı iddiaları üzerine rektörlük önünde eylem düzenledi


Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi profesörü Hasan Bilgili, sahibi olduğu Vcom Hayvan Hastanesi’nde 3 Nisan 2019’da bir kadın veterineri tecavüze maruz bırakmış ve onu darp etmişti. Bilgili, kadının şikayeti ve hastaneden aldığı rapor doğrultusunda tutuklanmış fakat 2 ay gibi kısa bir sürede serbest bırakılmıştı.“Okul yönetimi her şeyden haberdar olmasına rağmen hepsine göz yummaktadır”

Ankara Üniversitesi Rektörlüğü, Bilgili’nin görevden alındığını duyurmuş fakat Bilgili’nin tekrardan okula alındığı ve emeklilik işlemlerinin yapıldığı iddialarının ortaya çıkması üzerin üniversiteliler bugün rektörlük önünde eylem yaptı. Açıklamada, Bilgili hakkında daha öncesinde de cinsel saldırı suçlarından soruşturma ve dava açıldığı fakat bunların örtbas edildiği belirtildi. Diğer yandan Veterinerlik Fakültesi’nde öğretim üyesi olan kardeşi Ali Bilgili’nin de benzer bir soruşturma geçirdiği belirtilerek, “Okul yönetimi her şeyden haberdar olmasına rağmen hepsine göz yummaktadır” denildi.

“Rektör, sessiz kalarak bu suça ortak oluyor, meşrulaştırıyor”

Üniversiteliler, cinsel saldırı olayına ilişkin hiçbir açıklama yapmayan Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş’i, Bilgili’nin akademik kariyerine ve emeklilik iddialarına ilişkin açıklama yapmaya çağırdı. Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

Tacizciler, tecavüzcüler kılık kıyafetlerine göre iyi hal indirimleri, göstermelik cezalar alırken, tecavüze uğrayan zihinsel engelli Sinem bağırmadığı için, patronu tarafından tecavüz edilip gökdelenden atılarak öldürülen üniversitesi öğrencisi Şule Çet’in neden orada olduğu için, Özgecan Aslan’ın gece vakti neden dışarı olduğu için suçlu olarak görülmektedir. Hamile kadın sokağa çıkmamalı, kadınlar evlerinde çocuk bakmalı söylemleri gibi söylemlerle kadınlara yönelik her türlü taciz, tecavüz, şiddet ve cinayetin önü açılmaktadır.  Bizler Ankara Üniversitesi Dışkapı Yerleşkesi’nde daha önce yaptığımız basın açıklamasında da ifade ettiğimiz gibi bugün buradan bir kez daha ifade ediyoruz bizler bu işin peşini asla bırakmayacağız.  Ankara Üniveritesi Rektörü sessiz kalarak bu suça ortak olmaya devam etmekte ve meşrulaştırmaktadır. Bir kez daha yineliyoruz  ki Hasan Bilgili gibi nice sözde öğretim üyeleri akademiden atılana kadar, bu yaşananlar son bulana kadar buradan ayrılmayacağız.

“YÖK sessiz kalmamalı”

Üniversitelilerin yaptığı açıklamanın ardından söz alan Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Karakoç ise akademisyenlerin görüşlerini açıklamaları nedeniyle OHAL KHK’leri ile ihraç edildiğini anımsatarak, “Oysa ki şimdi bir profesör bir kadın arkadaşımıza tecavüz etmiştir. YÖK’ü göreve davet ediyorum. YÖK sessiz kalmamalı. YÖK sessiz kalıyorsa istifa etmeli. YÖK’ü göreve çağırıyoruz” dedi.

Foıtoğraflar: Evrensel

Yorumlar:

Yorum Yaz