Aksaray'da velilerinde nefret suçu: Otizmli çocukları yuhaladılar. özel sınıfın kapatılmasını istediler

Aksaray'da bir ilkokulda eğitim gören otizmli öğrencilerin özel sınıfının kapatılmasını isteyen velilerin, okul çıkışı otizmli öğrencileri yuhaladıkları iddia edildi. Sosyal medyada hızla yayılan olaya Aksaray Valiliği el koydu: Yuhalama yok, dedi.


Aksaray'da bulunan  334 öğrencili Merkez Mehmetçik İlkokulu'nda velilerin, aralarında otizmli öğrencilerin de yer aldığı 42 öğrencinin özel eğitim gördüğü sınıfın  kapatılmasını talep etmeleri, okul çıkışında da otizmli öğrencileri yuhalamaları sosyal medyada sert tepki gördü. 

Aksaray Valiliği'nden yapılan açıklamada ise, adı geçen ilkokuldaki özel eğitim sınıfının 5 yıldır açık olduğu belirtildi ve bazı öğrenci velilerinin eğitim görenler arasında otizmli öğrencilerinde bulunduğu bu özel sınıfın kapatılması talebinde bulundukları kaydedildi. Açıklamada, 2020 yılında 12 derslikli bir özel eğitim okulunun açılmasının planlandığı da yer aldı.

Türkiye Otizm Meclisi konuya ilişkin açıklamasında ise eğitim hakkının anayasanın güvencesi altında bulunduğuna dikkat çekti. Türkiye Otizm Meclisi önlem alınması için gerekli girişimlerin de başlatılacağını duyurdu. 

İstanbul Otizm Gönüllüleri Derneği Başkanı Sedef Erken de yaşananlara "Keşke biraz insan olabilseniz ve bu birlik halinizi, gücünüzü faydalı işlerde kullansanız" ifadeleriyle eleştirdi. Yetkililerin önem almadığının altını çizen Erken velilere de "Umarım çocuklarınızda karşınıza çıkmayan otizm ve benzeri nörolojik farklılıklar torunlarınızda karşınıza çıkınca derneklerimize gelir destek isterseniz. Bugünkü bütün kötülüğünüze rağmen o gün yine biz elinizden tutacağız. Çünkü size benzemiyoruz ve hiçbir zaman benzemeyeceğiz" sözleriyle tepki gösterdi. 

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Anadolu Otizm Federasyonu (ANOFED), otizmli bireylerin bütünleştirilmiş ortamlarda eğitim alma hakkına dikkat çekerek, bunun Anayasa ile ilgili yasa ve yönetmeliklerle düzenlenmiş olduğunu belirtti.

Federasyon, yapılan ayrımcılığın eğitim hakkının engellenmesi olduğunu vurgulayarak, bunun aynı zamanda nefret suçuna girdiğini kaydetti.

Yapılan açıklamada Mehmetçik İlkokulu’nda yaşananlarla ilgili girişimlere başlandığı belirtilirken, “Milli Eğitim Bakanlığı’mızın gerekli önlemleri en kısa sürede alacağına inanıyoruz” denildi.

BAKANLIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaşanan olayların ardından konuyla ilgili inceleme ve okul müdürü hakkında soruşturma başlattığı öğrenildi.

Konuya ilişkin hükümetten de bir açıklama geldi.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “Otizm başlığı altında gündeme gelen, Özel Eğitim İhtiyacı olan çocuklarımızı ve kıymetli ailelerini inciten olayları hassasiyetle takip ediyoruz. Çocuklarımızın eğitiminde kesinlikle aksama olmayacaktır” dedi.

başlığı altında gündeme gelen, Özel Eğitim İhtiyacı olan çocuklarımızı ve kıymetli ailelerini inciten olayları hassasiyetle takip ediyoruz. Özel Eğitim İhtiyacı olan çocuklarımızın eğitiminde kesinlikle aksama olmayacaktır. Bir dışlamaya maruz kalmalarına izin verilmeyecek

288 kişi bunun hakkında konuşuyor

Yorumlar:

Yorum Yaz