'Kadını aşağılayan' MEB onaylı kitap Meclis'e taşındı

HDP’li Oya Ersoy, MEB’in onayıyla Server Yaşam Vakfı’nın kadınları hedef göstererek, cinsiyetçi ifadeler barındıran kitabını soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.


Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayı ile Nakşibendi Tarikatı’na yakınlığı ile bilinen Server Yaşam Vakfı’nın okullarda dağıtılması için hazırladığı “İletişim, Nezaket ve Adap” adlı kitabını Meclis gündemine taşıdı. 
 
Oya, kitaba ilişkin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Önergede, “ ‘İletişim, Nezaket ve Adap’ adlı kitabın bazı bölümlerinde kadınlar aşağılanmış ve ikinci sınıf vatandaş olarak gösterilmiştir. Ortaokul ve lise öğrencilerine verilmek üzere hazırlanan kitapta müziğin haram olduğu ve özellikle kadınları ön plana çıkaran filmlerin sakıncalı olduğuna dair birçok başlık kitap içerisinde yer almaktadır” diye belirtildi. 
 
Cinsiyetçi ifadelerin yer aldığı ve kadınların hedef gösterildiği kitaba ilişkin önergenin devamında şöyle denildi: ”Anayasanın 24. Maddesinde de yer alan, ‘Herkes, vicdan, dini inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir. Kimse, ibadete, dini ayin ve törenlere katılmaya, dini inanç ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; dini inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamaz ve suçlanamaz. Kimse, devletin sosyal, ekonomik, siyasi veya hukuki temel düzenini kısmen de olsa, din kurallarına dayandırma veya siyasi veya kişisel çıkar yahut nüfuz sağlama amacıyla her ne suretle olursa olsun dini veya din duygularını yahut dince kutsal sayılan şeyleri istismar edemez ve kötüye kullanamaz.”  
 
Önergede Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan şu soruları yanıtlaması istendi: 
 
“*Millî Eğitim Bakanlığı olarak, imzaladığınız protokol kapsamında bu kitaplar kaç okulda, kaç öğrenciye dağıtılmıştır? Söz konusu bu protokolü iptal etmeyi, öğrencilere dağıtılan kitapları geri almayı düşünüyor musunuz? 
 
*Milli Eğitim Bakanlığı olarak, tarikatlara ait gerici vakıfların ‘cinsiyetçi’ ve ‘kadınları ikinci sınıf’ vatandaş olarak gösteren yayınların okullarda dağıtılmasını engellemek için ne yaptınız? Bu kitapların okullara sokulmasına izin veren, öğrencilere dağıtan/dağıttıran sorumlular hakkında açtığınız bir soruşturma bulunmakta mıdır?
 
*Bakanlığınız tarafından, tarikatlara ait gerici vakıfların bilimsel laik eğitime karşı faaliyetlerine izin veren, bu faaliyetlerin önünü açan sorumlular hakkında başlatılmış herhangi bir soruşturma bulunmakta mıdır?  
 
*Bakanlığınızın sorumluluğunda olan eğitim kurumlarında, yapılan ‘bilgi yarışmalarına’ hangi kriterlere göre izin verilmektedir? ‘Doğma’ ile ‘bilginin yan yana olmayacağından hareketle, okullarda tarikat ve cemaatlerin bilgi yarışması adı altında laik eğitime karşı dini eğitimi uygulamaya çalışmasının farkında mısınız?” (JinNews)
 

Yorumlar:

Yorum Yaz