YTÜ kadın öğrencileri: Bedri Gencer bizim hocamız olamaz

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde görev yapan Prof. Dr. Bedri Gencer’i pedofiliyi savunan sözleri nedeniyle protesto eden kadın öğrenciler açıklama yayımladı.


Elazığ’da yaşanan depremin tüm ülkeyi sarsması üzerine tüm Türkiye konuya ilişkin bilimsel açıklamalar ve alınacak önlemleri duymak isterken YTÜ’de görevli öğretim üyesi Prof.Dr. Bedri Gencer yaşanan depremi çocuk evliliklerinin yasaklanmasına bağlamıştı. Profesörün son dersinde karşılaştığı protestonun ardından YTÜ kadın öğrencileri ortak bir açıklama yayımladı.

Pedofiliyi savunan Gencer’i protesto etmek amaçlı tüm YTÜ öğrencilerini eyleme davet eden grup yayımlanan bildiride deprem denen doğal afetin nasıl gerçekleştiğini açıklayarak bilimin izinden giden öğretmenler istediklerini belirtti.
Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Yerkabuğu içerisindeki kırılmalar sebebiyle ani olarak çıkan titreşimlerinin dalgalar halinde yayılarak geçtiği ortamları ve yeryüzünü sarsma olayına deprem denir.

Üniversite öğrencilerinin bu bilgiye hakim olduğuna eminiz. Fakat üniversitenin bir diğer bileşeni olan akademisyenlerin de bu bilgiye hakim olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu bilgiye hakim olmayan Bedri Gencer’e sesleniyoruz. Üniversiteler bilimin yuvasıdır

'Allahın helal kıldığı yaşta evliliği tecavüz sayarak, mutlu yuvaları bozarak, gayretullaha dokunmayalım' cümleleriyle Elazığ depremine bağlayarak çocuk istismarını meşrulaştırmaya çalışmış, depremlerde yaşanan ihmalkarlığı görünmezleştirmeye çalışarak bilime aykırı, akıl dışı yorumlar yapmıştır.

Bedri Gencer gerici aklıyla üniversiteyle çelişmektedir. Bu aklı da Bedri Gencer'i de hocamız olarak kabul etmiyoruz. Tüm yıldızlı öğrencileri 12 Şubat Çarşamba saat 21.00da #BedriGencerbizimhocamızolamaz demeye davet ediyoruz."

Yorumlar:

Yorum Yaz