Öğretmene cinsel istismar iftirası atan Rektöre ceza

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, son günlerde farklı konularla gündeme geliyor. Şimdide iftiradan ceza aldı.


Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aldemir, aralarında husumet bulunan öğretmene iftira attı. Aldemir, hakkında açılan davada suçunu kabul etti. Yerel mahkemenin verdiği 2 ay 15 günlük ceza Yargıtay tarafından onaylandı.

Genç yaşta bir işletmede veteriner olarak çalışırken “zararlı sucuk” üretmekten hakkında açılan davada ceza aldığı belirlenen Rektör Aldemir’in bir öğretmene iftira attığı ve bundan dolayı mahkum olduğu ortaya çıktı. 

Independent Türkçe’nin ulaştığı mahkeme belgelerine göre, Aldemir ile aynı kooperatife ait binada oturan bir okulun müdürü A.Ş ile sorunlar yaşadı. 

Okul müdürü A.Ş.’nin eşi 6 ay kooperatifin yönetiminde yer aldı. Bunun üzerine Aldemir ile A.Ş arasında tartışma çıktı. Aldemir, komşularını “zimmetine para geçirmekle” suçladı. 

Tartışmalar, tehditlere dönüşünce A.Ş., Aldemir hakkında şikayetçi oldu. Aldemir, öğretmen A.Ş.’nin görev yaptığı okulda “erkek çocuklara cinsel istismarda bulunduğunu” ileri sürdü. 

 

Birbirleri hakkında 11 dava açan taraflar arasındaki husumet tehditlere vardı. Aldemir, o zamanda okul müdürü olan öğretmene ve işine iftira atmaktan dolayı ceza aldı. 

Aldığı hakaret cezasına sinirlenen Aldemir, A.Ş.’nin müdürlük yaptığı okulun bulunduğu mahalle muhtarlığına, okulun öğretmenler odasına, valilik ve Milli Eğitim Bakanlığı’na hakkında “erkek çocuklara cinsel tacizde bulunduğu” iddialarını içeren mektuplar gönderdi.

A.Ş, Milli Eğitim Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı ve Aydın Valiliği'ne gönderilen mektuplar nedeniyle soruşturma geçirdi ve açığa alındı. 

Adı geçen kurumlara gönderilen mektuplardan haberdar olan A.Ş., Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı’na müracaat ederek suç duyurusunda bulundu.  

Mektupların Aldemir tarafından yazıldığını öğrenen A.Ş. husumetli bulunduğu kişi hakkında yeni davacı oldu. 

Aydın 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 2013/508 dosya numarasıyla dava açıldı. 


Aldemir, önce üzerine atılan suçu kabul etmedi. Ancak mektuplardaki parmak izi ve ilgili evrakın postaya verilmiş anını gösteren kamera kayıtlarından sonra Aldemir suçunu kabul etti. 

Görülen sonraki duruşmalarda “kızgınlıkla böyle bir şey yaptım” diyerek suçlu olduğunu itiraf etti. 

Aldemir, mahkemede; “Bu durumlara sinirlenerek iddianame konusu parmak izim olan zarftaki mektubu ben muhtarlığa gönderdim, süreçte yıprandığım için kızgınlıkla böyle bir şey yazdım. Karşı taraf ile barıştık, etki pişmanlıktan faydalanmak istiyorum” savunmasını yaptı. (İndependent Türkiye)
 


 

Yorumlar:

Yorum Yaz