Esenyurtlulardan okulda çocuk istismarını protesto

Esenyurtlular, Belma Barut İlkokulu’nda yaşanan çocuk istismarını protesto ederek “İstismara sessiz kalmayacağız” dedi.


İstanbul Esenyurt’taki Belma Barut İlkokulu’nda yaşanan çocuk istismarı, veliler ve yurttaşlar tarafından okul önünde protesto edildi.

“Esenyurt’ta istismara geçit vermeyeceğiz” yazılı pankartın açıldığı eylemde, kitle sık sık “İstismara sessiz kalmayacağız”, “İstismara susma, suça ortak olma”, “Ses ver, istismarı durdur” sloganları attı.

Veliler, eylem öncesi okul müdürünün “Saldırı olacak” iddiasıyla okulu boşalttırdığını ve olayın üstünü örtmeye çalıştığını söyledi.

Eylemde yapılan açıklamada, geçtiğimiz yıl aynı okulda bir çocuğun daha cinsel istismara maruz bırakıldığı belirtilerek “İdare, istismarcı müdür yardımcısını korumak için çocukları ve velileri susturmaya çalışmıştır. Daha önce Suriyeli göçmen bir çocuk da bu okulda istismara maruz bırakılmıştır. Bu ilk değildir. Biz susarsak, son da olmayacaktır. İdarenin susturmaya çalıştığı tek bir çocuk ya da veli değil, tüm toplumdur. Çocuğa karşı işlenen her suçta sessiz bırakarak, sistemin devamlılığı sağlanmaya çalışılmaktadır” denildi.

Esenyurtlular, yarın (20 Şubat) saat 13.00’da bir kez daha okul önünde olacaklarını belirterek eylemi sonlandırdılar.

Ne olmuştu?

7 Şubat’ta kendisini müdür yardımcısı olarak tanıtan sözleşmeli memur İsmail S, 4. sınıf öğrencisi bir çocuğu cinsel istismara maruz bırakmıştı.

Milli Eğitim Bakanlığı ise 14 Şubat’ta, İsmail S’nin işine son verildiğini ve okulda istihdamına ilişkin idari soruşturma başlatıldığını açıklamıştı.

18 Şubat’ta ise veliler, yaşananları okul önünde protesto etmiş, eylemi takip etmeye gelen Kanal D muhabiri Şevval Şirin de okul müdürünün çağırdığı polislerce gözaltına alınmıştı. (sendika.org)

Yorumlar:

Yorum Yaz