MEB açıkladı: 21 Eylül'deki yüzyüze eğitim sadece okul öncesi ve 1. sınıflara

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, 21 Eylül’de yüzyüze eğitime sadece okul öncesi ve 1. sınıfların başlayacağını açıkladı.


Türkiye'de koronavirüs'e bağlı yeni hasta ve ölümlerin hızla artış göstermesi üzerine Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2020-2021  öğretim yılında 21 Eylül'de başlayacak yüzyüze eğitimin kapsamını daralttıklarını açıkladı.  Selçuk; “Velilerimiz isterlerse öğrenciyi yüz yüze eğitime göndermeme konusunda mazeret beyan edebilirler. Bu durumda öğrenciler devamsız sayılmayacak” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk  yaptığı açıklamada, "21 Eylül’de eğitime sadece okul öncesi ve 1. sınıflar başlayacak. 1. sınıf öğrencileri okula ilk hafta, haftada bir gün, sonraki haftalarda ise iki gün gidecek. Ayrıca, veliler isterlerse öğrenciyi yüz yüze eğitime göndermeme konusunda mazeret beyan edebilecek. Bu durumda öğrenciler devamsız sayılmayacak" ifadesine yer verdi.

“Devamsız sayılmayacak”

Bakan Selçuk yaptığı açıklamada, 21 Eylül’den itibaren geçecek üç haftanın sonunda diğer kademelerde ve sınıflarda eğitim-öğretime başlama konusunda süreci yeniden değerlendireceğiz” dedi ve ekledi:

Yüz yüze eğitime başlama konusunda veli rızası, bizim için önemlidir. Velilerimiz isterlerse öğrenciyi yüz yüze eğitime göndermeme konusunda mazeret beyan edebilirler. Bu durumda öğrencimiz, uzaktan eğitime devam edecek ve devamsız sayılmayacaktır.

Bu kademeler de Sağlık Bakanlığı tavsiye kararları doğrultusunda, sınıf mevcudu yüz yüze eğitim için gruplara ayrılarak azaltılacaktır ve çocuklarımızın okulda kalış süreleri kısaltılacaktır. Eğitim, yüz yüze eğitime ek olarak uzaktan eğitim yolu ile devam edecektir.

Böylece hem yüz yüze eğitim hem de uzaktan eğitim imkanları bir arada kullanarak eğitim öğretime devam edilecektir. Sınıf mevcudunda sağlanan azalma, okul servislerine de aynı oranda yansıyacaktır.

Yüz yüze eğitimde temizlik ve hijyen konusunda, Sağlık Bakanlığımızın ve Bilim Kurulunun rehberliğinde her türlü tedbiri alıyoruz. (AA)

Yorumlar:

Yorum Yaz