Boğaziçi Dayanışması'ndan Pazartesi günü 'BizimRektörümüzDeğil' eylemi

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, beş üniversiteye rektör atadı. Karar, Resmi Gazete'de yayımlandı. AKP'li Prof. Melih Bulu'nun atanması tepkiyle karşılandı. Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri pazartesi günü protesto eylemi yapacak


Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararlarına göre; 2002 yılında AKP Sarıyer ilçe teşkilatı kurucusu ve 2015 seçimlerinde AKP İstanbul Milletvekili Aday Adayı olan Prof. Melih Bulu, Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atandı. Melih Bulu'nun rektör olarak atanmasına Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri tepki gösterdi ve tüm üniversiteleri yarınki protesto eylemine katılmaya çağırdılar:Karara göre; Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Antalya Bilim Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. İsmail Yüksek, Beykoz Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Durman ve Çağ Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ünal Ay atandı.

Söz konusu atamaya tepki gösteren öğrenciler, "Demokratik süreçleri tanımadan atanan yandaş rektörleri kabul etmiyoruz" dedi. Boğaziçi Dayanışması tarafından gösterilen tepkide şu ifadeler kullanıldı:

"Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle okulumuza Melih Bulu'nun kayyum olarak atandığını öğrendik. Boğaziçi öğrencileri olarak demokratik süreçleri tanımadan atanan yandaş rektörleri kabul etmiyoruz. Melih Bulu bizim rektörümüz değildir!"
Boğaziçi öğrencileriyle dayanışma gösteren ODTÜ’lü öğrenciler de atamaya tepki gösterdi. ODTÜ Savunulmalıdır hesabından yapılan açıklamada, şunlar denildi:
“Boğaziçi üniversitesi'ne daha önce AKP'den milletvekili adayı olan Mehmet Bulu isimli kişi kayyum rektör olarak atandı. Üniversiteler bu ülkenin toplum refahı ve yarınları için bilim üretir, siz iktidarda kalın diye değil. “

Melih Bulu'nun Cumhurbaşykanı Erdoğan tarafndan Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör atanması,  akemi camiasının yanısıra, sosyal medla takipçilerinden de sert tepki geldi. Twitterda dikkat çeken paylaşımlar şöyle:


Ne kadar haksız bir haber. Boğaziçi Üniversitesi yeni rektörü Melih Bulu'nun Google Scholar'da belirttiği ilgi alanları: -Competitiveness of Cities -Sectors -Regions. Clusters. Bu alanlara ilgisi olan akademisyenler arasında kendisi dünya çapında en çok atıf alan akademisyen.
Tweeti Alıntıla
Cumhuriyet
@cumhuriyetgzt
·
AKP'li Melih Bulu, Boğaziçi'ne rektör olarak atandı, öğrenciler tepki gösterdi cumhuriyet.com.tr/haber/akpli-me
Resim
21
252


Yorumlar:

Yorum Yaz