Rektör Melih Bulu Boğaziçi'nde ki LGBTİ Çalışmaları Aday Kulübü'nü kapattı

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Melih Bulu, Kabe fotoğrafı soruşturması gerekçesiyle üniversite bünyesindeki LGBTİ Çalışmaları Aday Kulübü’nü kapattı.


İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ Çalışmaları Aday Kulübü'nün Rektör Bulu'nun kararıyla kapatıldığını duyurdu.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Melih Bulu, Kabe fotoğrafı soruşturması gerekçesiyle üniversite bünyesindeki LGBTİ Çalışmaları Aday Kulübü'nü kapattı.

Bulu'nun imzasıyla ilgili birimlere gönderilen resmi yazıda iki öğrencinin tutuklanıp, ikisinin de ev hapsi kararıyla tahliye edildiği soruşturmaya atıf yapıldı. Yazıda, "Bahsi geçen soruşturmalara konu eylemler ile izinsiz olarak etkinlik düzenlenmesi nedeniyle LGBTİ Çalışmaları Aday Kulübü'nün adaylık statüsünün kaldırılmasına karar verilmiştir" denildi.


İletişim Başkanı Fahrettin Altun, kararı Twitter hesabından yaptığı paylaşımla duyurarak, "Boğaziçi Üniversitesi'ndeki 'Rektörlük Ablukası' suçunu işleyenleri harekete geçiren şey, aşağıdaki karardır. Görüleceği üzere kutsal değerlerimizi ayaklar altına almaya çalışanlara karşı üniversite yönetimi meşru bir tasarrufta bulunmuştur. Olay bundan ibarettir" ifadelerini kullandı.

Cem Say: Sergiyi düzenleyen o kulüp değil

Altun'un sosyal medya hesabından yaptığı açıklama Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Cem Say'ın tepkisini çekti.

Say, sergiyi düzenleyen kulübün LGBTİ Çalışmaları Aday Kulübü'nün olmadığını ifade ederken Altun'un iddia ettiği gibi öğrencileri harekete geçirdiği söylenen kararın kimse tarafından bilinmediğini kaydetti. 

Say'ın paylaşımı şöyle: "Bu kararı bu tweete dek üniversitede kimsenin bilmediğini, o yüzden de zaman makinesi icat edilmediyse saatler önce yaşanan şeylerin sebebinin bu karar olamayacağını düşünüyorum. Hatta bu kararın gerçek olduğundan da kuşkuluyum, çünkü o sergiyi düzenleyen o kulüp değil." (twitter)

Yorumlar:

Yorum Yaz