Boğaziçi’nde Cinsel Tacizi Önleme Komisyonu'nun faaliyetine son

Boğaziçi Üniversitesi’nde 2012 yılından beri faaliyet gösteren CİTÖK fiilen işlemez hale getirildi. Komisyonun Ofis Koordinatörü Cemre Baytok, ücretsiz izne çıkarılırken konuya ilişkin geçici madde Resmi Gazete’de yayınlandı.


Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyım rektör olarak atanan Melih Bulu’ya yönelik tepkiler ve eylemler devam ederken, Rektörlük tarafından Cinsel Tacizi Önleme Komisyonu (CİTÖK) Ofis Koordinatörü Cemre Baytok ücretsiz izne çıkarıldı. Cemre’nin görevden uzaklaştırılmasıyla CİTÖK fiilen işlevsiz hale getirildi.
 
Boğaziçi Üniversitesi Kadın Araştırmaları Kulübü’nün (BÜKAK) girişimleriyle 2012 yılında kurulan ve 2016’dan itibaren ofis olarak işleyen CİTÖK’ün ofis koordinatörü, ofisin ücretli tek çalışanı, ofise ulaştırılan başvuruları değerlendiren tek kişi olan Cemre Baytok Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı Boğaziçi Eğitim Turizm (BÜTEK) imzasıyla kendisine ulaştırılan bir bildirimle ücretsiz izne çıkarıldı.
 
Boğaziçi Üniversitesi LGBTİ+ Çalışmaları Kulübü (BÜLGBTİ+) bir açıklama yayımlayarak kararı duyurdu. Duyuruda, karara gerekçe olarak “Koronavirüs önlemleri kapsamında Resmi Gazete’de yayınlanan Geçici Madde düzenlemesi”nin gösterildiği belirtildi.
 
CİTÖK konuya ilişkin bir açıklama yayımlayarak, 1 Nisan 2021’de ofis koordinatörüne bir yazı gönderilerek ücretsiz izne çıkarıldığının bildirildiğini duyurdu. (JinNews)
 

Yorumlar:

Yorum Yaz