Kadına zulümden ödül kazandı

Dünya basınında yer alan en iyi fotoğrafların seçildiği Wold Press Photo ödülleri dağıtıldı. Birinci, Taliban tarafından burnu ve kulakları kesilen Afgan kızın portresi oldu


Taliban militanı kocası tarafından burnu ve kulakları kesilen Bibi Aisha12_dunya___Kad__na_zul__m__den_10_bin_euro_kazand__.jpg nın portresi Time dergisine kapak oldu.

Bu yıl 54’üncüsü düzenlenen yarışma, basında yer alan en çarpıcı fotoğraflara imza atanları ödüllendiriyor. Amsterdam merkezli ‘World Press Photo Foundation’ tarafından düzenlenen yarışmaya 23 ülkeden 56 fotoğrafçı katıldı. 108 bin karenin rekabet ettiği yarışmanın birincisi Güney Afrikalı fotoğrafçı Jodi Bieber oldu.

10 farklı dalda yarışan fotoğraflar 19 kişilik bir jüri tarafından oylandı. Spor, portre, günlük yaşam, doğa, sanat ve güncel haberlerin fotoğrafları arasından seçilen yılın en çarpıcı fotoğrafı, Time dergisinin 1 Ağustos’ta yayımlanan sayısının kapağında yer aldı.

Dünyayı şoke eden fotoğraf aslında bir genç kızın değil, zulmün portresi; 12 yaşındayken babası tarafından borç ödemek amacıyla bir Taliban militanına verilen Bibi Aisha’nın burnu ve kulakları, kocasının onu başkasıyla evlendirme kararına itiraz edince kesildi.

Bieber, 10 bin euro’nun sahibi oldu. Yarışmadan sonra ödül kazanan fotoğraflar, dünyada 45 ülkede toplamda 2 milyondan fazla kişinin gezdiği gezici bir sergide bir araya getirilecek.

Yorumlar:

Yorum Yaz