Yılın Norveçli kadınına sürgün

Rus kökenli Maria Amelie, geçen yıl ekim ayında entegrasyona katkılarından dolayı yılın Norveçlisi seçildi, on gün önce de yasadışı göçmen olduğu için tutuklandı ve Rusya’ya geri gönderildi


Yasadışı göç konusunda işlenen insan hakları ihlalleri ve 26_dunya_yilin_norveclisi_kad__na_s__rg__n.jpguyumun tartışıldığı bugünlerde Norveç’de bir entegrasyon ayıbı yaşandı.

Geçen yıl ekim ayında Norveç’de en tegrasyona sağladığı katkıdan dolayı yılın Norveçlisi seçilen 25 yaşındaki Rus Maria Amelie, konferans verdiği okuldan güvenlik görevlileri tarafından alınarak sınır dışı edildi.

Asıl adı Nadina Salamowa olan Maria Amelie’nin hayat hikayesi tam bir başarı örneği. Kuzey Osetya’da dünyaya gelen Amelie, 2002 yılında ailesi ile birlikte Rus mafyasının baskısından kaçarak Norveç’e sığındı. Amelie, mülteci başvurusu kabul edilmediği için Norveç’de illegal yaşamaya başladı. Hayatını temizlik işlerinde kaçak çalışarak kazanan Amelie, liseyi ve ünivesiteyi bitirmeyi başardı.

Norveç’deki illegal hayatını Maria Amelie adıyla anlattığı “Yasadışı Norveçli” kitabı en çok satanlar listesine girdi.

Bu sayede Amelie Ny Tid haftalık gazetesi tarafından yılın Norveçlisi seçildi.

Ancak Norveç yasaları bütün ülkenin tanıdığı Maria Amelie’nin sınırdışı edilmesini engellemedi. Norveç mülteci yasası, illegal göçmenlerin sınırdışı edilmesinden başka alternatif tanımıyor ve sınırdışı edilen göçmen en az iki yıl Norveç e giremiyor ve çalışamıyor.

Maria Amelie’nin polisler tarafından götürülmesinin ardından çok sayıda gösterici durumu protesto edince Norveç hükümeti’nin devreye girerek Rusya ile pazarlık yaptığı bu süreyi sıfırladığı belirtiliyor. Bunun için Amelie’nin yasal bir Rus pasaportuna ve Norveç’de bir işe ihtiyacı var. Amelie, kitabının önsözünde, “ eğer bunları okursan, dünyayı daha başka görmeni istiyorum. Amacım senin yaşamını değiştirmek” diye yazmış.

Norveçli politikacılar, mülteci yasasını değiştirme sözü veriyorlar çünkü Norveç’de binlerce kişi illegal yaşıyor. Siyasetçiler sözünü tuttuğu zaman eskiden bunlardan biri olan Maria Amelie de amacına ulaşmış olacak.

(Fulya Canşen - ntvmsnbc)

Yorumlar:

Yorum Yaz