Okula gitmemeleri için kızları zehirliyorlar

Afganistan a, Taliban yönetimine son vermek iddiasıyla 8 yıl önce giren ABD ye rağmen kadınların durumunda değişiklik yok


Afganistan a, Taliban yönetimi kız öğrencilerinin devam afgan_kizlarini_okuldan_sogutma_yontemi_haber.jpgettiği okulları hedef aldı. Okullara yönelik uygulanan saldırı yöntemi akıllara durgunluk veriyor. Kız okullarına zehirli gaz sıkılarak öğrenciler zehirleniyor. Bugün, bu yöntemle üçüncü kez saldırı düzenlendi. 94 öğrenci hastanede. Dünkü saldırıda 61 öğrenci zehirlendi. Kızlar bir daha okula gitmeye korkuyor.

HASTANE KIZ ÖĞRENCİLERLE DOLDU TAŞTI
İçişleri Bakanlığı sözcüsü Zemaray Başeri, Kapisa bölgesindeki Kazaak İlkokulu ndaki 94 kişinin, sabah erken saatlerde kusma ve baş dönmesi şikayetiyle hastaneye kaldırıldığını, bazılarının baygınlık geçirdiğini söyledi.

Başeri, gazın nereden geldiğinin henüz anlaşılamadığını ve hükümetin zehirlenme ihtimalini araştırdığını, kesin sonucun anlaşılabilmesi için öğrencilerin kan tahlillerinin sonucunun beklendiğini kaydetti.

94 kişinin arasında 3 öğretmen ve 2 güvenlik görevlisi olduğu belirtildi. Hastaneden yapılan açıklamada da öğrencilerin tamamının durumunun iyi olduğu ifade edildi. Yetkililer, daha önce de Kabil in kuzeyindeki iki ayrı kız okulunun benzer saldırıların hedefi olduğuna dikkati çekti.

Devrik Taliban a bağlı militanların kızların okula gitmesine karşı çıktığı ve kızlara kapılarını açan okulları sürekli olarak tehdit ettiği biliniyor.

Yorumlar:

Yorum Yaz