Fransa'daki saldırıyı El Kaide üstlendi

Fransa'daki saldırıları El Kaide'nin Arap Yarımadası'ndaki kolu üstlendi


 
 
 
Charlie Hebdo saldırısını gerçekleştirdiği iddia edilen Cezayirli kardeşlere polis operasyon yaptı. Fransa'ya 3 gündür kabus yaşatan Kuaşi kardeşler öldürüldü. Kadın rehine de kurtarıldı. Saldırıları ise El Kaide'nin Arap Yarımadası'ndaki kolu üstlendi. 
 
El Kaide'nin Yemen'deki kolunun lideri saldırıların Hazreti Muhammed'e hakaret içeren karikatürler nedeniyle düzenlendiğini söyledi.
 
 
 
Charlie Ebdo saldırısını gerçekleştirdiği iddia edilen Cezayirli kardeşler, Paris'in kuzeyinde bir matbaada öldürüldü.
 
Fransız yayın organı BFM TV, Kuaşi kardeşler ve Amedy Coulibaly ile operasyondan önce telefonla görüşme yaptığını duyurdu.
BFM TV, markete silahlı baskın düzenleyen Amedy Coulibaly ile görüşmesinde, Coulibaly'nin Kuaşi kardeşlerle eş güdümlü hareket ettiğini ve daha önce anlaştıkları yönünde ifadeler kullandığını açıkladı.
 
Aynı medya organında Kuaşi kardeşlerle yapılan telefon görüşmesinde, iki kardeş, sivilleri öldürmediklerini ifade etmişer. Bunu üzerine radyo görevlisi, "Charlie'de öldürdüğünüz çalışanlar ne olacak" diye sorunca, Kuaşi kardeşler karikatüristleri suçlu oldukları için öldürdüklerini söylemiş.
 
GÜN BOYU NELER YAŞANDI?
 
Fransız polisi gün boyunca Kuaşi kardeşlerle rehine pazarlığı yaptı. Charlie Hebdo saldırısı zanlılarını ikna edemeyen polis, akşam saatlerinde operasyon başlattı.  Charlie Hebdo saldırısı zanlıları Kauşi kardeşler operasyonda öldürüldü. Kadın rehine kurtarıldı.
 
NASIL ÖLDÜRÜLDÜLER 
 
Cezayir kökenli Kuaşi kardeşlerin nasıl öldürüldüğüyle ilgili detaylar da haber ajanslarına düşüyor. Kuaşi kardeşlerin silahlarıyla matbaadan dışarı çıkmaya çalıştıkları sırada öldürüldükleri ifade edildi.   
EŞ ZAMANLI OPERASYON
Fransız güvenlik güçleri gün boyunca Kuaşi kardeşler ve Paris'te market baskınını gerçekleştiren saldırganlarla pazarlık yaptı. Müzakereler sonuçsuz kalınca eş zamanlı operasyonlar düzenlendi.
Dammartin-en- Goele kasabasında, saldırganların sığındığı matbaada önce büyük bir patlama duyuldu. Ardından binadan dumanlar yükseldi ve silah sesleri duyuldu. 
Polis helikopterleri de, binanın üzerinde ve bölgede güvenlik uçuşları yaptı.  
12 kişiyi katlettiği şüphesiyle aranan Cezayirli Kuaşi kardeşler bu binada kuşatıldıktan sonra polis operasyon yaptı. 
 
12 kişiyi katlettiği şüphesiyle aranan Cezayirli Kuaşi kardeşler bu binada kuşatıldıktan sonra polis operasyon yaptı. 
 
ÖNCE GASP SONRA REHİNE
 
Paris'in kuzeydoğusundaki Dammartin-en- Goele kasabasında Cezayirli Kuaşi kardeşleri sabah saatlerinde önce bir kadının otomobilini gasp etmişti. Gasp olayı sonrası bir matbaaya giren şüpheliler, işyerindeki bir çalışanı rehin almıştı. 
 
"TESLİM OLMAYACAĞIZ" DEMİŞLERDİ 
 
Sabah saatlerinden beri polisle bağlantı kuran Kauşi kardeşler teslim olmayacaklarını açıklamıştı. Fransız bir yetkili, Kuaşi kardeşlerin teslim olmayacağını ve şehit olmak istedikleri bilgisini kamuoyu ile paylaşmıştı. 
 
"SİVİL ÖLDÜRMÜYORUZ, GİT"
 
Dammartin-en- Goele kasabasındaki matbaaya giden bir pazarlamacı ise,  saldırganları özel harekat sandığını ve yanlarına giderek ellerini sıktığını iddia etmişti. Fransız radyosuna konuşan pazarlamacı: "Ellerimi sıkan saldırganlar, sivil öldürmüyoruz, git dediler." şeklinde konuşmuştu. 
Fransa'da 88 bin polis ve askerle aranan Kuaşi kardeşler son olarak Dammartin-en- Goele kasabasında görülmüştü. 
 
Fransa'da 88 bin polis ve askerle aranan Kuaşi kardeşler son olarak Dammartin-en- Goele kasabasında görülmüştü. 
 
POLİS TWITTER'DAN UYARDI
 
Sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından açıklama yapan Fransız polisi, kasabadaki güvenlik çemberine uyulmasını talep etmişti. Polis, "Paylaşımlarda bulunarak, işimizi zorlaştırmayın" yönünde açıklama yapmıştı.  
 
KASABAYA GİRİŞ ÇIKIŞ YASAK
 
Dammartin-en- Goele kasabasına giriş ve çıkışlar da yasaklanmıştı. Polis kasabada yaşayanların evlerinden dışarı çıkmasına izin vermemişti.  
 
HAVALİMANINA UÇAKLAR İNEMİYOR
 
Operasyon Paris'teki Charles-de Gualle Havalimanı'na 40 kilometre mesafede gerçekleşti. Operasyon sona erene kadar Charles-de-Gualle Havalimanı'na uçakların inmesine izin verilmedi.
Kuaşi kardeşler öldürüldükleri Dammartin-en- Goele kasabasına bu araçla gelmişlerdi. 
 
Kuaşi kardeşler öldürüldükleri Dammartin-en- Goele kasabasına bu araçla gelmişlerdi. 
 
HOLLANDE AÇIKLAMA YAPTI
 
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande operasyonla ilgili açıklama yaptı. Güvenlik seviyesini en üst düzeye çıkardıklarını belirten Hollande, "Benzer saldırılar olabilir" uyarısında bulundu. 
 
"SAVAŞIMIZ İSLAM'A DEĞİL"
 
Fransa Başbakanı Manuel Valls gün içinde yaptığı açıklamada, "Savaşımız İslam'la değil terörizmle" dedi. 
İlişkili Haberler
88 bin polis ve asker arıyor 
 
88 BIN POLIS VE ASKER ARIYOR
 
Fransa'da 12 kişinin katledildiği Charlie Hebdo saldırısının üzerinden iki gün geçmesine rağmen saldırganlar yakalanamadı. Silahlı olduğu tahmin edilen Cezayirli Şerif ve Said Kuaşi kardeşleri yakalamak için 88 bin polis ve jandarma arama yapıyor. Fransız terör uzmanı, Kauşi kardeşlerin saldırıda çelik yelek giymelerinin nedenini şu sözlerle açıkladı: "Yeni terör saldırısı düzenleyecekler."
Danimarkalı karikatüristen açıklama
 
DANIMARKALI KARIKATÜRISTEN AÇIKLAMA
 
Hz. Muhammed karikatürleri çizen isimlerden biri olan Danimarkalı karikatürist Kurt Westergaard, Carlie Hebdo saldırısında meslekdaşlarının öldürülmesi sonrası açıklama yaptı. Westergaard, "Karikatürle eleştirmeye devam etmeliyiz" dedi.
 
Üç kişi, Hazreti Muhammed'in karikatürlerini yayınlayan mizah dergisi Charlie Hebdo'nun binasını uzun namlulu silahlarla basmış, aralarında Fransa'nın en önemli karikatüristlerinden Charb, Cabu, Wolinski ve Tignous'un da yer aldığı 12 kişiyi öldürmüştü.
 
4'ü ağır 20 kişinin de yaralandığı terörist eylemi gerçekleştirenlerden ikisinin, Cezayir asıllı Fransa vatandaşı Şerif ve Said Kuaşi kardeşler olduğu belirtilmişti.
 
Kanlı baskını yapan kardeşlerin yanında, 18 yaşındaki Hamid Murad'ın olduğu iddialarını, bu isimde birinin polise teslim olduğu ve saldırıyla alakası olmadığı ifadesini verdiği haberleri takip etti.
 
İKİNCİ ACİL DURUM TOPLANTISI
 
İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve bugün bakanlıkta ikinci toplantıyı yaptı, bugüne kadar Fransa'da iki rehin alma olayı bir anda yaşanmamıştı.
İçişleri Bakanlığı'nda yapılan toplantıdan sonra, Charlie Hebdo saldırı zanlılarının olduğu matbaaya Jandarmanın özel komando ekipleri tarafından, Porte de Vincennes'deki rehin olayına da Polisin özel yetiştirilmiş komandoları tarafından aynı anda operasyon düzenlendi.
 
Yapılan operasyonda Charlie Hebdo terör saldırısı zanlıları öldürülürken tek rehine sağ olarak kurtarıldı. Porte de Vincennes rehine olayına yapılan operasyonda ise zanlı öldürülürken sayıları 6 olduğu belirtilen rehinelerden dördünün önce ağır yaralandıkları daha sonra da öldükleri haberi geldi.
 
 
 
 
 
 

Yorumlar:

Yorum Yaz