Kadın Başbakandan soykırım davetine ret

Norveç Başbakanı Solberg, Ermenistan'ın davetini reddetti


 
Norveç Başbakanı Erna Solberg'in 'Ermeni Soykırımı'nın yıldönümü nedeniyle Ermenistan'ın başkenti Erivan'da yapılacak törene katılmayacağı bildirildi.
 
 
Norveç Başbakanı Erna Solberg, 'Ermeni Soykırımı'nın 100'üncü yıldönümü nedeniyle Ermenistan'da düzenlenecek anma törenlerine katılmayacağını açıkladı.
 
Solberg, Türkiye ile ilişkilerin daha önemli olduğuna dikkat çekerken, Solberg'in kararı bazı tarihçilerin tepkisine yol açtı.
 
Tarihçi Baard Larsen, Solberg'in kararını eleştirerek, "Yazık, korkakça bir karar. Tıpkı, Suudi Arabistan, Çin gibi ülkeler nasıl menfaatler için eleştirilmiyorsa Türkiye'yi de onun için eleştirilmiyor. Norveç, Türkiye'yi provoke etmemek için elinden geleni yapıyor. Norveç, törene başbakan seviyesinde katılsaydı provoke sayılmazdı" dedi.
 
BÜYÜKELÇİ KATILABİLİR
 
Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın 24 Nisan'da 'Ermeni Soykırımı'nın 100'üncü yılı anma törenleri davetine 'hayır' yanıtı veren Başbakan Erna Solberg, Norveç'in ne başbakan ne de dışişleri bakanı düzeyinde temsil edilmeyeceğini sadece Ermenistan'daki büyükelçinin törenlere katılabileceğini bildirdi.
 
TARİHÇİLERİN KONUSU
 
Başbakanlık Müsteşarı Baard Glad Pedersen ise tarihi konularda kararların tarihçilere bırakılması gerektiğini belirterek "Bu konu son yıllarda çok tartışılan bir konu. Ancak neyin soykırım sayılıp sayılmayacağı BM kararlarıyla bellidir. Onun için bırakalım bu konuda değerlendirmeleri tarihçiler yapsınlar. Başka ülkelerdeki törenlerde ülkeleri büyükelçilerin temsil etmesi çok doğaldır" dedi. (DHA) 

Yorumlar:

Yorum Yaz